Yüzmek Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir Mi? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Yüzmek Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir Mi? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Yüzmek Kaç Kalori Yakar?

Yüzmek, hızlıca kalori yakmayı sağlayan etkili bir spordur. Yüzme fiziksel darbelere maruz kalınmadan yapıldığı için sırt ve diz gibi problemli bölgeler açısından risksiz bir aktivitedir. Dolayısıyla her yaştan insan için opsiyonlu bir spor olma özelliği taşır.

Yüzmek kaç kilo verdirir diye merak ediyorsanız öncelikle kalori yakmada belirleyici etkenlerden bahsetmemiz gerekiyor. Bu sorunun yanıtlarını ortalama değerler sunarak cevaplamaya çalışacağız. İlk olarak ne kadar kilolu olunursa o kadar fazla kalori yakılacağı kesindir, bu tüm sporlarda böyledir. Fakat yine de metabolizma, diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de devreye girmektedir. Kişinin metabolizmasını hesaplamak oldukça zor olduğu için ortalama insan kilosunun 70 kilo olacağını var sayarsak buradan bir genele ulaşabiliriz.

 • 1 saat yüzmek kaç kalori diye soracak olursak 59 kiloluk bir kişinin 1 saatlik yüzme ile yakacağı kalori miktarı yüzme hızına bağlı olarak 413 ile 590 arasında olacaktır.
 • 70 kiloluk bir kişinin 1 saatlik yüzme ile yakacağı kalori miktarı 493 ile 740 arasında bir değerdedir.
 • 70 kilo üzerinden yarım saat yüzmek kaç kalori diye soracak olursak, yüzme hızına bağlı olarak 240 ile 370 kalori arasında bir sayıya ulaşılacaktır.

Kalori belirlemede bir başka hesaplama kriteri olarak 500 metre yüzmek kaç kalori, 1 km yüzmek kaç kalori sorularına yanıt arayacak olursak benzer sayılara ulaşırız:

 • 70 kilo değerinde yetişkin bir insanın serbest stilde 500 metre yüzmesi 300-500 kalori yakımını sağlayacaktır.
 • Aynı insanın 1 km yüzmesi ise hızına bağlı olarak 500-700 kalori arasında bir kalori kaybına sebep olacaktır.

Yüzmek Kilo Verdirir Mi?

Diyet programlarının favori sporu olan yüzme kilo vermede oldukça etkili bir aktivitedir. Vücuttaki birçok kası aynı anda çalıştırır ve her yaştan insan için uygundur. Bu nedenle çok fazla kişi tarafından tercih edilir. Yüzmek için uygun alan, temiz su bulmak zorlaşsa da son zamanlarda bu sporun çok yaygın hale gelmesi nedeniyle pek çok konforlu alanlar insanlara sunulmuştur. Olimpik yüzme havuzları ve açık yüzme havuzlarında olabildiği gibi denizde de yüzülmesi mümkündür.

Genel olarak su içerisinde yapılan egzersizlerin hepsi kilo vermek için uygun hareketlerdir. Suyun gittikçe artan direnci sayesinde insan vücudu daha fazla kuvvet harcamaya gerek duyar ve bu da yağ-kalori yakımına neden olur.

Denizde yüzmek kaç kalori yakar diye soranlar genelde bir yüzme egzersizi programı ararlar. Ancak, yüzmek kilo vermek için tek başına bir etken değildir. Yüzme sporuyla birlikte düzenli bir diyet programının uygulanması, daha hızlı ve sağlıklı bir kilo kaybını sağlayacaktır.

Yüzme ile kilo verebilmek için diyetin yanı sıra bilinmesi ve uygulanması gereken bazı yöntemler vardır:

 • Örneğin yüzmenin süresi yarım saatten az olmamalıdır. Çünkü suyun içerisinde vücudun sıcaklık dengesinin kurulması ve kasların çalışması için belirli bir süre gereklidir.
 • Tüm sporlara başlamadan önce yapıldığı gibi ısınma hareketlerinin yapılması da daha rahat bir yüzme keyfi yaşatacaktır. Ayrıca yüzmeye başlarken yavaş hareketlerle kulaç atılıp, ardından hızlanılmalıdır.
 • Yüzme esnasında olabildiğince çok teknik uygulanmalıdır. Bu yöntem vücudun birden fazla bölgesini çalıştıracağı için yağ yakımında denge sağlayacaktır.
 • Bununla birlikte çoğu uzmanın belirttiği gibi sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi isteniyorsa her gün yüzmek yerine birer gün arayla yüzmek daha faydalı olacaktır. Bu nedenle birer gün aralar vererek bir yüzme planı oluşturmak planlı bir şekilde kilo kaybetmenizi sağlayacaktır.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

 • Düzenli yüzmenin kalp dolaşım sistemine olumlu etkileri bulunur. Düzenli yüzme antrenmanları yapan kişilerde koroner kalp hastalıklarına daha az rastlanılır ve bu kişilerin kalp krizi geçirme olasılıkları düşmektedir.
 • Yüzmenin kas ve iskelet sistemi üzerindeki esnetici etkileri bulunmaktadır. “Yüzücü vücudu” tanımı tahmin edebileceğiniz gibi kas ve yağın orantılı olarak dağıldığı vücut tipleri için söylenir.
 • Yüzme sporunda sakatlanma ve yaralanma oranı karada yapılan sporlara oranla %85 daha azdır. Bu sebeple kaslarında, eklemlerinde bir sorunu olanlara doktorlar tarafından önerilen tek spor yüzme olacaktır.
 • Yüzme yaş, kilo ve cinsiyet farketmeden herkesin yapabileceği bir spordur. Örneğin kilolu kişilerin herhangi bir kara sporu yapmaları türlü sakatlanmalara yol açabilirken yüzme egzersizleri birçok yönden risk taşımazlar.
 • Yüzmenin sinir sistemine ve insanın ruh dünyasına olumlu etkileri vardır. Suya girdiğimizde hissettiğiniz rahatlama duygusu ve egzersiz sonrasında ortaya çıkan endorfin hormonu ile günlük hayatın streslerinden uzaklaşabilirsiniz.
 • Düzenli yüzen kişilerde sigara ve alkol alışkanlığı ciddi boyutta azalır.
 • Yüzme solunum hızını ve seyrini daha sağlıklı hale getirir. Astımlı hastaların zaman içinde daha rahat nefes almalarını sağlar.
 • İnsülin dokularındaki duyarlılık nedeniyle şeker hastalığı riski düşer.

Kolay Yüzme Teknikleri Nelerdir?

 • Serbest Yüzme: En hızlı yüzmeye imkân veren tekniktir. Sağ ve sol kol, başın üzerinden çıkarılarak öne doğru uzatılır ve su çekilir. Ayaklar ise sırayla suya inip çıkar.
 • Sırtüstü Yüzme: Sırtüstü konumda yüzülür. Kol ve bacak pozisyonları serbest stilin tam tersi konumundadır. Kafa sürekli suyun üzerinde kalır ve bu da nefes problemi yaşatmaz.
 • Kelebek Yöntemi: Fazla enerji gerektiren yüzme yöntemidir. Ancak düzenli yapıldığında hızlı kalori yakmayı sağlar. Her bir harekette vücut pozisyon değiştirdiğinden, kelebek yüzüşü için tek bir vücut pozisyonundan söz edilemez. Ayaklar bitişiktir ve suda aşağı, yukarı doğru inip çıkarlar. Bu stilde bel hareketi önemlidir.
 • Kurbağalama Yöntemi: Yavaş yüzmeyi tercih edenler için ideal bir yöntemdir. Adıyla da belirtildiği gibi kurbağaların yüzme şekli taklit edilir. Sırtüstü yüzmenin tersi olarak bacaklar ve kollar yanlara açılır. Kurbağalama, ayaklarının ve ellerin daireler çizerek hareket edildiği bir yüzme yöntemidir.

Yüzerken Dikkat Edilmesi Gereken Sağlıklı İpuçları

 • Yüzmek için denizler tercih edilecekse, yüzülecek deniz iyice araştırılmalıdır. Denizin derinliği ve içerisinde bulunan canlıların bir tehlike oluşturmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca denizde yüzmek için mavi bayraklı plajlar seçilmelidir. Çünkü bu plajlar olası riskler açısından test edilip bir tehlike oluşturmazlar.
 • Denizde yüzerken olası kramp durumunda sağlıklı bir şekilde karaya ulaşmak için can kurtaran hizmetinin verildiğine emin olunan plajlar tercih edilmelidir. Bununla beraber sığ suları gösteren uyarı levhalarının bulunmadığı yerlerde yüzmek olası tehlikeler doğurabilir.
 • Bulanık ve dibi görünmeyen sulara atlayış yapılmamalıdır; çünkü bazı kayalıklar güneş ışığında gönünmeyebilirler. Benzer vakaların sık yaşandığı ya da yaşanabileceği riskli bölgelerde yüzmeden önce çevrenin güvenlik önlemleri iyice incelenmelidir.
 • Eğer yüzmek için havuz tercih edilecekse mutlaka derinliğinden emin olunan bir havuz seçilmelidir. Aynı zamanda yüzülen havuzun dezenfeksiyonlu olup olmadığından emin olunmalıdır, aksi takdirde hijyenik olmayan bir havuzun bünyeye olumsuz etkileri doğabilir.
 • Son olarak alkollüyken yüzülmemelidir. Çünkü alkolün getireceği özgüven, sinir kayıpları ve şakalaşmalar nedeniyle ölümlere yol açan kazalar sık yaşanmaktadır.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?