Yeşil Kahve

Yeşil Kahve

Yeşil kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaçtır. Normal kahve gibi kavrulma işleminden geçmediği için, faydalı etkilerini kaybetmemiştir. Uzmanlar klorojenik asit yönünden zengin yeşil kahvenin kalp-damar sağlığını desteklediğini söyledi.

Kahvenin kavrulması onlara ayrı bir renk, aroma ve koku verir. Ancak kahveyi kavururken bir antioksidan olan ‘Klorojenik Asiti’ de ortadan kaldırmış oluruz. Yeşil kahve diğer kahveler gibi işlem görmediği için, klorojenik asit yönünden zengindir. Ayrıca diğer kahveler gibi kavrulmadığı için kafein oranı daha düşüktür.

Yeşil kahve çekirdeğinin, kan şekeri düzeyini kontrol etmeye yardımcı olduğu ve bu şekilde diyabet riskini azaltabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, belli düzeyde yağ yakımını hızlandırıcı etki gösterdiği bilinmektedir.

Bazal metabolizmayı hızlandırarak kilo verme ve kilo korumaya yardımcı olabilir. Yüksek antioksidan etkiye sahiptir, hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerinin azalmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, İyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olur ve kan basıncını azaltır.


Kalp-damar sağlığını destekler. Serbest radikallerin vücuttaki zararlı etkilerini önler. Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır. Enerjiyi artırıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Zinde hissettirir. Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır.


Kısa süreli hafıza üzerinde etkilidir. Mental performans ve dikkati artırır. Yeşil kahve çekirdeği tadının normal kahve tadından farkı yok. Sağlıklı bireyler için günde iki fincandan fazla tüketilmesi önerilmiyor.


Peki yeşil kahve nasıl pişirilir?: Yeşil kahve normal Türk kahvesi gibi hazırlanıyor. Kahvenizi öğüttükten sonra cezveye su koyun. Ardından kahveyi ekleyin. Kaşık yardımı ile iyice karıştırın. Daha sonra cezveyi ocağa koyun. Kısık ateş üzerinde pişirin. Kahveniz kaynamaya başladığı an ateşten alın. Çay süzgecinden süzerek, kahve fincanına koyun.

Yeşil kahve, aşırı miktarda tüketildiği zaman ise uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, bulantı, kusma, kalp ritminde artış, baş ağrısı ve kaygı gibi zararlı durumlar oluşturabiliyor.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN