Yerleşme Kanaması

Yerleşme Kanaması

Korumasız cinsel ilişki yaşayan kadınlar, bir sonraki adet döneminde adet kanaması olmazsa gebelikten şüphe eder. Çünkü bu konuda en net olarak bilinen yargılardan birisi, gebelik gerçekleştiyse adet kanamasının olmayacağı yönündedir. Şöyle ki; adet kanaması aslında gebeliğin olmadığının göstergesidir. Üreme çağındaki her kadın, ortalama her ay yumurtlar ve rahim de bu yumurtlama döneminde olası bir korumasız cinsel ilişki ile gebelik oluşursa o gebeliği tutabilmek için hazırlanır. Döllenme ile oluşan embriyonun rahim duvarına tutunup oraya yerleşip oradan beslenmesi gerekir. İşte bunun için de rahim yumurtlama döneminde kalınlaşır ve embriyoyu tutacak dokuya kavuşur. Ama o ay gebelik olmazsa kalınlaşan bu doku pul pul dökülerek kanlanır ve kanla birlikte vücuttan atılır. Adet kanaması da bu şekilde gebeliğin olmadığı aylarda gerçekleşir. Yani kadınların adet kanaması olmayınca gebelikten şüphe etmesi de bu sebeptendir. Gebelik varsa adet kanaması olması beklenmez. Ama yumurtlamanın ardından gerçekleşen döllenme ile oluşan embriyonun rahme tutunma sürecinde de hafif bir lekelenme şeklinde kanama olur.

İmplantasyon, tutunma, yerleşme kanaması nedir?

Embriyo rahme tutunmaya çalışırken, gebelik için kalınlaşmış rahim dokusunun hafif bir şekilde zedelenmesinden dolayı kadının iç çamaşırında lekelenme şeklinde kanama olur. Buna da yerleşme kanaması adı verilir. Yerleşme kanaması her gebelikte olmayabilir ya da çok yoğun ve belirgin olmadığından bazen kadın bunu fark etmeyebilir. Ayrıca gebelik planlarken yaşanan her küçük kanama da yerleşme kanaması olmayabilir.

Yerleşme kanaması genellikle parça parça lekelenme şeklinde olurken, bazen bundan biraz daha fazla ve yoğun da olabilir. Yerleşme kanaması adet kanaması gibi herhangi bir acı ya da ağrıyla birlikte görülmez. Gayet hafif bir süreçtir. Yerleşme kanaması hafif pembemsi bir renkte ve adet kanamasına göre daha az olur. Bazı kadınlar bu kanamayı düşükle karıştırabilseler de aslında daha yeni oluşan gebeliğin yerleşmeye çalışma kanamasıdır.

Yerleşme kanaması ne zaman olur?

Kadın ve erkek gebelik için korumasız cinsel ilişki yaşadıktan sonraki 10. ve 14. günler arasında olan hafif lekelenmeler yerleşme kanaması olabilir. Bazı kadınlarda gebeliğin ilk 3 ayı içinde herhangi bir dönemde yerleşme kanaması görülebiliyor. Yerleşme kanaması çoğu zaman gebelik isteyen kadınların gebelik olamadığından şüphe etmelerine sebep olabilmektedir. Çünkü kadın bunun yerleşme kanaması olduğunu bilemediğinden mevcut kanamaları adet döngüsü içerisindeki kanamalar ile karıştırabilir ve bu da gebelik isteyen kadını üzebilir. Yerleşme kanamaları genel olarak yumurtlama ve döllenme zamanından yaklaşık olarak 6-12 gün sonra, kısacası adet dönemine yakın bir tarihte gerçekleşir. İşte bu sebeple de yerleşme kanaması adet kanaması ile sıkça karıştırılır.

Yerleşme kanaması gebeliğin test ile tespit edilmesinden önce meydana gelir. Bu nedenle de kadınlarda normal adet kanamasından çok daha açık renkteki küçük miktardaki kanamaların gebelik belirtileri arasında yer aldığı bilinir. Yerleşme kanaması yaşayan bir kadın, belirtileri fark ederse bunun bir adet kanaması olmadığını anlar ve bir gebelik testi ile bu durumu öğrenir. Gebelik planlayan kadınların normal adet döngüsünden daha kısa bir kanama olması durumunda ve kanamanın oluş tarihinde bir farklılık olması durumunda bir gebelik testi yapıldığında anlaşılabilir. Kanamanın 1 -3 gün sürmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Yerleşme kanamasından ne kadar sonra gebelik gerçekleşir?

Yerleşme kanaması olduktan 3 – 4 gün sonra hamilelik testi yapılırsa gebelik tespit edilebilir. Bu testin negatif sonuç vermesi durumunda daha net bilgi alabilmek için yerleşme kanaması bittikten sonra yeniden gebelik testi yapılabilir. Yerleşme kanaması olduğunda kadın muhtemelen bir haftalık hamiledir. Bu da kanda gebelik testinde görülebilirken, idrarda kan testin tespit edilemeyebilir. Çünkü gebelik hormonu olan Beta HCG önce kanda, sonra da idrarda kendini gösterir. Bu bakımdan gebelikten emin olmak içinse bir sağlık kurumunda kanda gebelik testi yapılması doğru olur.

Yerleşme kanaması, adet kanamasından nasıl ayırt edilir?

 • Adet kanaması yoğun ve fazla miktarda olurken, yerleşme kanaması daha hafif ve az miktardadır.
 • Adet kanaması koyu kırmızı renkte iken, yerleşme kanaması soluk pembe ya da soluk kahverengi olur.
 • Adet kanaması akışkan bir kıvamda iken, yerleşme kanaması koyu kıvamlı ve akıntı tarzındadır.
 • Adet kanaması bir hafta, 10 gün sürebilirken, yerleşme kanaması 3 saat ya da en fazla 3 gün sürer.
 • Adet kanaması her ay belli dönemlerde gerçekleşirken, yerleşme kanaması adet dönemi gelmeden önce olur.
 • Adet kanaması başlangıçta koyu kahverengi olur, sonrasında kırmızıya dönerken, yerleşme kanaması hep aynı renkte kalır.

Yerleşme kanaması olduğu dönemde kadın neler yaşar?

 • Yerleşme kanaması olduğu günlerde adet döneminde olduğundan daha hafif düzeyde kramp ve sancılar olabilir.
 • Ruh halinde değişimler, sinir ve asabiyet olur.
 • Vücut ısısı yükselir, aniden sıcak basar.
 • Sık aralıklarla idrara çıkma ihtiyacı olur.
 • İştahsızlık görülür.
 • Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik hissedilir.
 • Sindirim sisteminde düzensizlikler olur, kabızlık görülür.
 • Ciltte yağlanma olur, sivilce ve akne görülür.

Yerleşme kanaması sonra adet olur mu?

Yerleşme kanaması, gebelik olduğunun ve bu embriyonun rahme yerleştiğinin bir göstergesi olarak yaşanmaktadır. Yerleşme kanaması olduktan sonra hamilelik varsa kadınlar artık adet göremeyecek durumda olur. Hamile olan kadınlar da zaman zaman küçük lekelenmeler görebilir. Bu hafif lekelenmeler kadının adet gördüğüne veya adet göreceğine işaret değildir. Bu kanamaların yoğun ve çok sık olması durumunda bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir.

Yerleşme kanamasından sonra ne olur?

Yerleşme kanaması, açık renkli ve az miktarda olduğu için normal adet kanamasından kolayca ayırt edilir. Yerleşme kanaması olduktan sonra yapılan gebelik testlerinden pozitif sonuç alındıysa düzenli olarak doktor kontrolü altında muayene olarak gebelik sürecinin sağlıklı şekilde geçmesi sağlanır. Bu süreçte birçok kez hafif kanamalar ya da lekelenmeler olabilir. Bu kanamalar düşüğe ya da gebelikle ilgili olumsuz bir duruma işaret edebileceği için vakit kaybetmeden doktora başvurmak önerilir.

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu?

Normal şartlar altında yerleşme kanamasının ağrılı, acılı olması beklenmez. Ama bazı kadınlarda adet sancısına benzeyen, hafif ağrı ve sancılar da yaşanabilir. Yerleşme kanaması döneminde yaşanan ağrılar çok uzun sürmez ve adet dönemlerinde yaşananlar kadar şiddetli olmaz. Eğer normalin üzerinde ve dayanılması zor bir ağrı sorunu söz konusuysa doktora başvurmak gerekir. Bunların yanında yerleşme kanaması olmadan önce memelerde ve karında dolgunluk hissi, gerginlik, şişkinlik görülebilir. Ama genelde memelerdeki dolgunluğa ve şişkinliğe ağrı eşlik etmez. Genel olarak yerleşme kanamasındaki ağrı, kramp ve sancılar adet kanaması dönemindeki kadar şiddetli olmaz.

Yerleşme kanaması her gebelikte olur mu?

Hayır, yerleşme kanaması her kadının yaşadığı bir hamilelik belirtisi değildir. Bazı kadınlarda zaten o kadar az olur ki, normal vajinal kanamalardan ayırt edilemeyebilir. Yerleşme kanaması genelde 3 gebe kadından 1’inde meydana gelir. Ama yerleşme kanaması yaşanması gebeliğe işaretken, bir problem teşkil etmez. Yerleşme kanamasının yaşanması ya da yaşanmaması gebelikle ilgili olumsuz bir duruma işaret değildir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 1 Average: 5]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Yerleşme Kanaması

BİRDE BUNLARA BAKIN