Yağ Yakan Bitkiler

Yağ Yakan Bitkiler

Göbek eritme fikri çok tatlı geliyor değil mi? Peki bunun için neye ihtiyacınız var: yediklerinize dikkat etmeye. Madem öyle, metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı yiyecekler ve türevlerine sofranızda daha çok yer verme zamanı geldi.

Kilo veremiyorken suçu metabolizmaya atmak kolay olabilir ancak durum her zaman metabolizmanızın yavaş olmasından kaynaklanmıyor. Elbette metabolizması hızlı olup diğer insanlara göre daha kolay ve hızlı kilo veren kişiler var. Ancak bu gerçeğe rağmen kim olursanız olun (özel bir rahatsızlığınız ve sağlık probleminiz yoksa) beslenmenize dikkat ettiğiniz anda kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Yağ yakıcı besinler metabolizmanızı hızlandırmanıza destek olabilir. Diyet listesi hazırlarken bu besinlere yeterli miktarda yer verirseniz amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda öncelikle metabolizmanın nasıl çalıştığından hızlıca bahsedeceğiz. Sonrasında ise yağ yakan içecekler ve yağ yakan besinler hakkında bir liste paylaşacağız.

Metabolizma Nedir ve Metabolizma Nasıl Çalışır?

Zayıflatan yiyecekler listemize geçmeden metabolizmayı iyice tanıtalım istiyoruz.

Metabolizma, yedikleriniz ve içtiklerinizden vücut dokularınıza enerji sağlamaya yarayan kimyasal bir süreçtir. Metabolizmanız gün boyu çalışır. Aldığı besinlerdeki kalorileri yakarak vücudunuzda bulunan her bir hücrenin çalışabilmesi için enerji oluşturur.

Herkesin metabolizması kendine hastır ancak çalışma mantığı aynıdır. Metabolizmanızın hızını ve günlük kalori ihtiyacınızı (bazal metabolizma) 3 önemli faktör belirler. Bunlar, vücut boyutlarınız, cinsiyetiniz ve yaşınızdır. Bunun dışında bir medikal probleminiz yok ise metabolizmanın çalışma mantığı hep aynıdır. Bu sebeple de eğer siz metabolizmanızın yaktığı kalorilerden fazla besin tüketir ve kalori alırsanız kilo alırsınız; eğer yaktığınızdan daha az kalori alırsanız da kilo verirsiniz. Bu denge sabittir.

Ek olarak günlük aktiviteleriniz de (odadan odaya yürümek dahil) bilinçsiz yapılan egzersiz olarak sayılır ve kalori yakmanıza yardım eder ancak daha hızlı bir gelişim için mutlaka egzersiz ile kendinizi desteklemelisiniz.Evde göbek eritme hareketleri yazımızı inceleyerek yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

Yağ Yakıcı Diyet Var mı, Nasıl Yağ Yakarım?

Vücudunuz 3 ana makro besinden kalori alımını sağlar. Bunlar proteinleryağlar ve karbonhidratlardır.

Yağ yakıcı diyet tek bir tane olamaz ancak yağ yakımını destekleyecek yiyecek ve içecekler vardır. Siz kendinize protein yağ ve karbonhidratlardan oluşan uygun bir diyet hazırlayarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Yağ yakıcı ilaçyağ yakıcı hapgibi mucizevi işlevlere sahip olduğunu belirten ürünlere çok fazla inanmamanızı tavsiye ederiz. Ancak burada datermojenik etkisi klinik çalışmalar ile desteklenmiş, yağ yakımını hızlandırabilme potansiyelleri olan gıda takviyelerini deneyebileceğinizi söyleyelim.

Yağ Yakan Diyet İle Birlikte Tüketebileceğiniz Besinler:

Yağ yakıcı besinler nelerdir sorusunu cevaplayarak yağ yakımını hızlandırabilecek ve diyet programınıza kolayca ekleyebileceğiniz yağ yakan yiyecek ve içeceklerden bir liste oluşturduk:

1. Yumurta

Beyazını sarısını ayırmadan, yumurtayı sevin, kucaklayın, bol bol tüketin!

Görüp tüketebileceğiniz en iyi protein kaynaklarından biri olan yumurtanın, yapılan yeni araştırmalar sonucu kolesterol ve kolesterolün kötü etkilerinden bağımsız olduğu kanıtlandı. Bununla birlikte yumurta, kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için tok tutma süresinin uzunluğu ile birebir bir yiyecek. Kahvaltıda düzenli yumurta tüketiminin, simit benzeri bagela kıyasla kilo vermede çok daha etkili olduğu da araştırmalarda gösteriliyor.

2. Lif Oranı Yüksek Yeşil Sebzeler

Sebzeler genel olarak dostunuz olsa da koyu yapraklı yeşil sebzeler en iyi dostlarınız!

Turpgillerden lahana, kara lahana, brüksel lahanası, roka, brokoli, karnabahar ve ıspanak yüksek lif oranları ile sindirim sisteminizin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Ayrıca yeşil sebzeler çok düşük kalorilere sahip oldukları için miktarını kolayca abartabileceğiniz yiyeceklerdir.

3. Somon

Somon gibi yağlı balıklar tokluk hissi, protein oranı ve sağlıklı yağ oranı ile kilo verme sırasında en iyi yiyeceklerden biridir. Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri obezite ve metebolizma rahatsızlıklarının azaltılmasında yardımcı rol oynar.

4. Avokado

Birçok meyve karbonhidrat açıcısından zengin olsa da avokado, sağlıklı yağ deposu olan bir meyvedir. Avokadoda bulunan yağlar, zeytin yağı ile eşdeğer oleik ait içerir. Ayrıca avokado, su ve lif oranı açısından da önemlidir.

5. Kuruyemişler

Sınırları aşmadan zevkle tüketebileceğiniz atıştırmalıklar ceviz, fındık, badem gibi yemişlerdir. Araştırmalar bu gibi yemişlerin metabolizma sağlığını koruduğunu ve kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

6. Tam Tahıllar

Kinoa, yulaf ve esmer pirinçin dahil olduğu tam tahıllar birçok yönden sağlığınız için faydalıdır. Yulaf, tokluk hissini arttırır ve metabolizmanızın sağlığını koruyan beta-glukonlar açısından zengin bir besindir.

7. Hindistan Cevizi Yağı

Her yağ aynı değildir biliyorsunuz. Hindistan cevizi yağ kilo vermenize yardımcı olan bir yağdır. Düşününce değişik olsa da Hindistan cevizi yağı içerisinde MCT yağ asitlerinden bolca bulundurur. Bu yağ asidinin kalori yakımını arttırdığı görülmüştür. 

8. Çay

Çay içerisinde bulunan kateşin ve kafeinin birlikteliğinin metacolizma hızınızı arttırdığı çalışmalarda görülmüştür.

Oolong ve yeşil çay, metabolizmanızı %4-10 oranlarında hızlandırabilir. Bu da her gün yaklaşık ekstra 100 kalori yakımına denk gelir.

9. Kahve

Kafein metabolizman hızınız için en etkili besinlerden biridir ve kahvenin ana etken maddesidir. Kafein %11 oranında metabolizma hızınızı arttırabilmektedir. Ayrıca kafein enerji üretiminizi de tetikleyerek aktivite performansınızın artmasına ve sinir sisteminizi uyararak konsantrasyonunuzun güçlenmesine yardımcı olur.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Yağ Yakan Bitkiler

BİRDE BUNLARA BAKIN