Yağ Bezeleri Neyin Habercisidir?

Yağ Bezeleri Neyin Habercisidir?

Halk arasında yağ bezesi olarak bilinen lipomlar genellikle yumuşak dukular ve bağ dokusunda oluşum gösteren bir tümör çeşitidir. Ülkemizde neredeyse 100 kişiden birisinde yağ bezesi bulunmaktadır.

Genellikle genetik olarak yaygınlık göstermektedirler.Eğer ailenizde birisinde yağ bezesi varsa bu sizde de olabileceği anlamına gelmektedir.Bu yüzden yağ bezeleri ne anlama gelir merak edilir.

  • Bir sebebi genetik olabileceği gibi diğer sebep olarak kan yağlarınızın yüksek olması da buna etken olabilir.
  • Özellikle trigliserit değerlerinin yüksek olması yağ bezeleri üzerinde etkilidir.
  • Karaciğer yağlanması da yine vücutta yağ bezesi oluşturacak etkenlerden birisidir.
  • Bunun yanı sıra diyabet lipit yağ betabolizmasında oluşan bozukluklar yine yağ bezesinin nedenlerinden birisi olabilir.
  • Bütün bunların yanı sıra beslenme tarzı da yine yağ bezesi oluşumunu etkilemektedir.
  • Aşırı yağlı yemekler, sakatatlar, yağlı etler ve tatlılar genellikle göz çevresinde oluşan yağ bezelerinin nedenlerindendir.

YAĞ BEZESİ VE KANSER İLİŞKİSİ

Lipomlar yani yağ bezelerinin %99.9 u iyi huy tümörler arasında yer almaktadır.Ancak çok nadir olmakla beraber yağ bezeleri liposarkom olarak adlandırılan kötü huylu tümöre dönüşmektedir. Bu durumda yağ bezeleri ne anlama gelir sorusu erken teşhis için çok önemlidir.

İYİ HUYLU YAĞ BEZELERİ NASIL ANLAŞILIR?

Yağ bezelerinin iyi huylu yada kötü huylu olması genellikle en güvenilir sonuç alan patolojik incemeler sonucu anlaşılır.Ancak bunun dışında iyi huylu yağ bezeleri yumuşak olup genellikle yavaş büyüme göstermektedirler. Tam tersi kanser hücresi içeren kanserli bezler ise daha hızlı büyürler ve acı veren bir hisse sahiptirler.İyi huylu kirslere göre daha sert olamaktadırlar.

Vücutta oluşan yağ bezelerine karşı kişinin yaklaşımı bu aşamada oldukça önemlidir.Yani özellikle yüz bölgesinde olmakla beraber tüm vücutta çıkan yağ bezeleri için dikkatli olmak gerekiyor.Yağ bezesi ne anlama geliyor sorusunda genellikle insanların yaklaşımı önemli olduğunu düşünmeyip sıkmak yada koparmaktan yana da olsa bunu yapmamak gerekiyor.Eğer yağ bezeniz kötü huylu yani kanser hücresi içeren bir beze ise bu durum oldukça sakıncalı olabilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN