Vücutta Oluşan Çatlaklardan Kurtulmanın Doğal Yöntemleri

Vücutta Oluşan Çatlaklardan Kurtulmanın Doğal Yöntemleri

Hamilelik ya da kilo alıp verme ile birlikte vücudumuzun koruyucu kalkanı derimiz üzerinde ciddi sorunlar yaşanmaya başlar. Fazlasıyla gerilen deri hamilelikle birlikte bir anda toparlanamaz ya da yeterli krem kullanılmamışsa, genetik faktörler de işin içine girince cilt toparlanamaz, elastikiyet maalesef yeteri kadar deriyi çekmez ve çatlaklar kaçınılmaz hale gelir. Aynı sorun ciddi kilo alıp verme konusunda da sonuç olarak ortaya çıkabilir.

Vücut çatlakları sadece karın bölgesinde olmaz. Bacaklarda, göğüslerde ve hatta kollarda bile görülebilir. Kısaca cilt nerede sorun yaşarsa çatlaklar orada ortaya çıkabiliyor. Bunlardan kurtulmak ise hem zaman hem de sabır gerektiriyor.
Kadınların mutsuz olmasına neden olan çatlakların yaygın nedenleri şunlar olabilir:
1 Genetik:Maalesef buna yapacak birşey yok. Kalıtımsal faktörler de etkili olabilir.
2 Kilo alıp verme: Bunun nedeni aşırı yemek yeme, hamilelik veya hatta egzersiz nedeniyle kas gelişimiyle aşırı kilo alınması ve de verilmesi olabilir.
3 Ergenlikte vücut genişlemesi de ne yazık ki çatlak izlerine neden olabilir.
4 Bazı ilaçlar, vücutta su tutma ile şişkinliğe neden olan steroitler gibi çatlaklara neden olabilir.
5 Alkolizm veya uyuşturucu kullanımı gibi sorunlar, dalgalanan cilt sağlığına ve kilo kaybı ya da alımına yol açar.

Vücut Çatlaklarına Meyilli Olmak

Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insanların hayatılarında belli zamanlarda çatlak izleri olması muhtemel. Bunlar şöyle sıralanabilir:

• Gebeliğin üçüncü trimesterinde veya altıncı ila yedinci ayda kadınların en az % 90’ında,
• Genetik olarak çatlak olan bir anneye sahip olmak, bu çizgilerin cildinizdeki görünümünü etkileyen bir diğer faktör,

Obeziteden hızla kilo kaybı yaşamak

Cilt tonu veya ten renginiz ne olursa olsun, bu çatlaklardan herkes kötü hisseder, bu çok normal. Deri rengi ne olursa olsun çatlakşarın araları daha açık renk kalır ve belli olur. Daha açık tenli olanlar için işaretlerin pembe renkte olması gerdaha da rahatsız edicidir. Dolayısıyla, cildiniz ne renk olursa olsun, mutlaka birşeyler yapmanızı gerektirecek bir durum olacaktır.

Çatlaklara Engel Olmak

Gerçek şu ki, çatlakşar hiçbir zaman tamamen ortadan kaldırılamaz. Bununla birlikte, cildinizi düzgün şekilde nemli tutarak bu çizgilerin kötü görünümünü en aza indirebilirsiniz. Cildi nemlendirmek için bir krem veya nemlendirme losyonu kullanın. Özel kremler, hamileliğinizin üçüncü trimesterinde karnınızdaki kaşıntı hissini azaltarak cildinize yumuşak ve esnek görünümü verebilir.
İyi derecede nemli kalmanız, cildinizde kötü görünümlü çatlaklar bulma olasılığınızı azaltmanın mükemmel bir yoludur. Cilt kremleri cildinizin tonunu daha fazla tonlu, daha pürüzsüz ve daha esnek görünmesini sağlayarak kalitesini de artırabilir. Düzgün nemlendirme için bol miktarda su içmek de içerden yapacağınız bir destek olacaktır.

Çatlak Görünümü Azalmaya Başladığı Zaman

Çoğu çatlak izi zamanla solar ve mor hale gelmiş en kötü şeklinden bile daha açık hallere iner. Ancak koyu renkli çizgilerde sorun daha zorlayıcı olabilir. Temel olarak, çatlakların görünüşü kırmızımsı olduğu zaman müdahale için önemli dönemdir, bu nedenle onlarla ilgili bir şeyler yapmadan önce çizgilerin gümüşümsü hale gelmesini beklemeyin.

Hialuronik asit ile bazı soğan özlerinin kombinasyonu gibi bu işaretlerin tedavisinde yararlı ürünler için çeşitli seçenekler vardır. Bu iki bileşen kullanılarak bir jel hazırlanabilir ve doğrudan doğruya uygulanması gerekir. Ürünü düzenli olarak en az 12 hafta kullandıktan sonra işaretlerin hızla solması beklenir. Bu aşamada beslenme ile de destek olmak önemlidir. Tabii ki bolca ama yeterli oranda da su içmek…

Çatlak İzlerini Yok Etmek İçin Doğal Tarifler

1. Şeker

Ev yapımı tarif olarak düşünüldüğünde şeker, pul pul dökücü etkileri ile ünlüdür. Kaba dokusu, ölü cildi arındırmaya ve uyluklarınız, karnınız ve kollarınızda bu çizgilerin çirkin görünüşünü en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Bu doğal exfoliant’ı kullanmak için, 1 çorba kaşığı şeker alın ve küçük bir kaba koyun. Ardından badem öz yağı ile birkaç damla limon suyu ilave edin. Bunları iyice karıştırın. Evde yapılan exfoliant hazır olduğunda, cildinizin etkilenen bölgesini birkaç dakika ovun. Daha sonra, bölgeyi ılık su ile durulayın ve kurutun. Cildinizde olumlu sonuçlar alana kadar cildinizi bir ay boyunca şeker ve limon suyu karışımı ile ovun.

2. Aloe Vera

Yıllardır cilt konularında doğal bir çare olarak bilinen aloe vera, çatlak izlerinin en aza indirgenmesi konusunda da etkilidir. Soğutma ve iyileştirme için önemli olan bileşenler ile yapılan bu bitkisel tarifleri düzenli olarak kullanarak olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Birkaç küçük aloe vera yaprağı alın ve bunun içinden çıkacak jeli birkaç dakika boyunca cildinizin sorunlu bölgesinde ovun. Daha sonra, ılık suyla yıkayın ve bölgeyi durulayın.

Aloe vera kullanırken diğer bir seçenek bu bitkinin jelini kullanmaktır. Daha sonra içine 5 kapsül A vitamini ve E vitamini alın ve de yağlarını da ekleyin. Bu vitaminle zenginleştirilmiş karışımı aloe vera ile birleştirin ve vücudunuzda etkilenen bölgeyi iyice ovun. Karışımın cildiniz tarafından tamamen emilmesini bekleyin, bu yaklaşık 10 dakika sürer.

3. Patates Suyu

Patatesteki mineraller ve vitaminler cilt hücrelerinin büyümesini ve onarımını arttırır. Bu etkilerden dolayı, bu sebzenin suyunun çatlak izlerini ortadan kaldırmak için kullanılması şaşırtıcı değildir. Patatesleri kalın dilimler halinde kesip, 5-10 dakika boyunca cildinizde çatlakların üzerine koyarak ovun. Su cildinize kuruyunca, durulamadan önce birkaç dakika daha bekletiniz. Ilık su ile durulayın.

4. Zeytinyağı

Yüzyıllar boyunca zeytinyağı, nemlendirme ve soğutma etkisi nedeniyle insanlar tarafından mükemmel bir cilt nemlendiricisi olarak güvenle kullanılmış. Çeşitli cilt hastalıklarını iyileştiren gerekli besin maddeleri ve antioksidanlar ile doludur. Çatlak izleri için, bu yağı cildinize uygulamadan önce biraz ısıtarak kullanabilirsiniz. Sıcak yağ kan dolaşımını hızlandırır, bu da izlerin görünümünü azaltacaktır. Yağın durulanmasına gerek de yoktur çünkü cildinizi pürüzsüz ve esnek tutan mükemmel bir nemlendiricidir. Cilt zeytinyağını emer.

5. Kastor Yağı

İnce çizgiler, sivilceler, lekeler ve benlerin de bulunduğu cilt sorunlarına yönelik diğer bir çare kastor yağı olabilir. Hint yağı da denilen kastor yağı çatlakları azaltmak için denemeye değer. Tek yapmanız gereken yağı uygulamak ve yavaşça dairesel bir hareketle masaj yapmaktır. Masaj yaptıktan sonra, bölgeyi temiz bir bezle sarın. Daha sonra, bir ısıtma pedi kullanarak, en az 30 dakika boyunca üzerine ısı uygulayınız. Cildinizdeki mükemmel sonuçlar için bu iki tekniği günlük olarak kullandığınızdan emin olun.

6. Alfalfa

Alfalya, yani yonca yaprakları sağlıklı cildi destekleyen zengin amino asit içeriği nedeniyle dikkat çekicidir. Aynı zamanda protein, E vitamini ve K vitamini için iyi bir kaynaktır ve vücut tonunu doğal olarak ayarlar. Ayrıca anti-fungal özelliklerinden dolayı yonca yapraklarını kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Ciltteki lekeleri tedavi etmek için, biraz papatya öz yağı ile birlikte az miktarda yonca tozu alın. Kalın bir macun oluşana kadar iyice karıştırın. Macunu cilt üzerinde masaj kremi olarak kullanın ve günde en az üç kez uygulayın.

7. Limon Suyu

Cildinizdeki çatlak izleri için, limon suyu da doğal obir çare olabilir. Yara izlerini, sivilceleri ve hatta çatlakları azaltmak için güvenilir şekilde asit içerir. Hazırlamak için, basitçe limon suyunu sıkın ve suyu ile derinize masaj yapın. Masajın ardından sonra ılık suyla yıkayın. Bazı salatalıkların karıştırılması ek şifa özellikleri için de kullanılabilir.

8. Yumurta Akı

Cildinizin görünümünü bozan çatlakların görünümünü en aza indirgemede kullanabileceğiniz yumurta aklarının iyileştirici özelliği, deri hücrelerini etkin bir şekilde onaran yeterli miktarda amino asit ve proteinden gelir.

Karışımı hazırlamak için, iki yumurtaakını bir kabın içine koyun, sonra da iyice çırpın. Bu karışımın bir katmanını cilde bir fırça ile veya parmaklarınızı kullanarak uygulayınız. Karışımın tamamen kuruması için en az 10 dakika bekleyin. Daha sonra, ılık suyla cildinizden yumurta akılarını yıkayın. Alanı nemlendirmek için zeytinyağı sürün. Bu tekniği günlük olarak uygulamalısınız.

9. Kakao Yağı

Olağanüstü bir nemlendirici olan kakao yağı, yaşlanma karşıtı özellikleri ile ünlüdür ve vücutta kan dolaşımını arttırır ve çatlak izlerini azaltır. Etkilenen kısımda hafifçe bir çorba kaşığı kakao yağı ile masaj yapın. Cildinizde bir iyileşme görene kadar bu tekniği en az iki ay boyunca günde iki kez yapın. Unutmayın düzenli kullanım önemlidir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN