Vajinal İltihap,    Vajinal Enfeksiyon Belirtileri; Kadınların Büyük Derdi Olan Vajinal Enfeksiyonun 12 Belirtisi

Vajinal İltihap, Vajinal Enfeksiyon Belirtileri; Kadınların Büyük Derdi Olan Vajinal Enfeksiyonun 12 Belirtisi

Kadınların en çok muztarip olduğu konulardan bir tanesi vajinal enfeksiyondur. Vajinal enfeksiyon belirtileri çoğu zaman kişileri rahatsız edecek seviyede olmadığı için fark edilemez ve hastalık gittikçe yayılır. Cinsel ilişkiye giren her kadın, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara açık hale gelir. Aynı zamanda vajina çevresinde bulunan bakteriler ve virüsler de vajinanın asiditesini düşürerek enfeksiyona sebebiyet verebilir. Vajinal enfeksiyonlar arasında vajinal mantar enfeksiyonu, en ciddi enfeksiyon türlerinden bir tanesidir. Genital bölgeye temas eden herhangi bir materyal, vajinal mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Özellikle gebelik döneminde vajinal enfeksiyona yakalanma riski oldukça fazladır. Vajinal mantar enfeksiyonu hamile kadınlarda sıkça görülür. Aynı zamanda aşırı antibiyotik kullanımı ve doğum kontrol hapı kullanımı vajinal enfeksiyonu tetikler.

1. Vajinal akıntı, vajinal enfeksiyon belirtileri arasında en kolay anlaşılabilenidir fakat bazı durumlarda normal akıntı ile karıştırılabilir.

2. Kendi kendini temizleyebilen bir organ olmasından dolayı zaman zaman doğal akıntılar görülebilen vajinada meydana gelen enfeksiyona bağlı akıntılar genellikle sarı ya da yeşil tonlarında olur.

3. Enfeksiyona bağlı oluşan vajinal akıntının kötü bir kokusu vardır ve bu koku gün geçtikçe artarak yayılmaya başlar.

4. Vajinal akıntının yapısı ise peynir ya da süt kesiği şeklinde olabilir; doğal akıntılar ise renksiz ve kokusuz olduğu için endişe edilecek bir durum yoktur.

5. Diğer bir vajinal enfeksiyon belirtisi olan vajinal yanmada özellikle idrarınızı yapmak için tuvalete çıktığınızda şiddetli bir yanma hissi duyulur; günlük yaşantınızda da olur olmadık zamanda yanar ve sızlar.

6. Yalnızca tuvalete çıktığınızda değil, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında da vajinal yanma hissi ile karşılaşabilirsiniz; böyle bir durumda hemen doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.

7. Kişinin genital bölgesinde anlık şişkinlikler meydana gelebilir ve bu şişkinlikleri fark etmek oldukça zor olacağı için diğer enfeksiyon belirtilerinden en az bir tanesinin baş göstermesi, hastalığı erken teşhis için oldukça önemli.

8. Düzenli bir şekilde vajinanızı kontrol ederseniz, herhangi bir şişlik durumunu erkenden öğrenebilir ve tedaviye başlayabilirsiniz.

9. Vajinal enfeksiyon belirtilerinden bir diğeri de vajina bölgesindeki kaşıntı hissinin zaman içerisinde kişiye rahatsızlık vermeye başlamasıdır. Eğer kişi kaşımaya devam ederse genital bölgeyi tahriş edebilir.

10. Vajinal bölgede ödem ve kanama riskleri de bulunur, bu nedenle o bölgeyi sürekli kaşımak yerine doktora giderek kaşıntının sebebini öğrenmek en doğru yoldur.

11. Genital bölgenin dış kısmında oluşan kızarıklıklar, vajinal enfeksiyonun belirtilerinden bir tanesi olabilir. Bu kızarıklıklar zaman içerisinde artabilir ve kaşıntıya sebebiyet verebilir.

12. Vajina çevresinde çıkan siğil ve kabarcıklar ilk başta önemsiz gibi görünse de aslında vajinal enfeksiyonun habercisi olabilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN