Uyurken Sıçrayarak ve Titreyerek Uyanmak

Uyurken Sıçrayarak ve Titreyerek Uyanmak

Uykuya dalarken ortaya çıkan sıçrama, bir sorun belirtisideğildir. Çok şiddetli yaşandığı durumlarda kişiler üzerinde rahatsız edici biretkiye ve bu nedenle doktora yardımına başvurmaya neden olsa da, böyledir.

Sıçramaların tekrarlanma periyotlarındaki sıklık veşiddetlerinin büyüklüğüne paralel olarak düşen uyku kalitesi kişide korku vekaygıya neden olabilse de, ilk etapta bunun son derece normal bir durumolduğunu anlaması sağlanır. Çoğunlukla aşırı yemek, aşırı yorgunluk ve strestenuzak durularak engellenebilir bir süreçtir.

Uykuda solunum durması

Uykuya dalarken yaşanan sıçramalar, sorun hakkında bilgisiolamayan kişilerde, kendilerinde bir sorun olduğu şeklinde korkuyakapılmalarına neden olabilmektedir. Uykuda solunumunun durduğu duygusuyla korkuve kaygı gelişimi tetiklenebilir.

Uykuda solunum durması olan kişilerde, solunumun tekrarbaşladığı anlarda şiddetli vücut hareketleri ve sıçramalara ortayaçıkabilmektedir. Bu anlarda sıçramalarla birlikte, apnenin yani solunumundurması durumunun sonlanmasıyla birlikte kişi büyük bir gürültüyle uyanır.Sıçrama ve aşırı vücut hareketleri bu gürültüye eşlik eder. Dolayısıyla budurumlar, uykuya dalış anlarında yaşanan sıçramalarla aynı kapsamdadeğerlendirilmemelidir.

Periyodik bacak hareketleri

Uyku sürecinde görülen bir diğer sorun, periyodik bacakhareketleridir. Uykuda periyodik bacak hareketleri sıklıkla, uyku öncesiaşamada ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu adı verilen, bacaklarda garip verahatsız edici olmakla birlikte kişiyi bacaklarını hareket ettirmek zorundabırakan bir rahatsızlıkla birlikte ortaya çıkar ve yaşanır. Uykuya dalmadanönce bu tür şikayetleri olan kişilerde, uyku içinde de periyodik bacakhareketleri görülmesi olasılığı oldukça büyüktür.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?