Tuzlu Su Gargarası Corona Virüse Karşı Korur Mu? Tuzlu Su Gargarası Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Tuzlu Su Gargarası Corona Virüse Karşı Korur Mu? Tuzlu Su Gargarası Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Corona virüs salgının ülkemizde etkin olmaya başladığı tarih itibarıyla virüse karşı alınacak önlemler konusunda çeşitli yöntemlerden söz ediliyor. Corona virüsü belirtilerinin soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara benzemesi; kuru öksürük, ateş, nefes darlığı gibi belirtiler ile karşı karşıya olan kişilerde paniğe sebep olurken Bakanlık vatandaşları tedirgin olmamaları, virüsten korunmak için uygulanması gereken adımları uyulduğu takdirde virüsün bulaşmasına engel olmanın mümkün olduğunun altını çiziyor. Peki virüsten korunmak için ne yapmak gerekiyor? Tuzlu su gargarası Corona virüse karşı korur mu? Tuzlu su gargarası nasıl hazırlanır?

TUZLU SU GARGARASI CORONA VİRÜSE KARŞI KORUMA SAĞLAR MI?

Corona virüsten korunmak için öncelikle yapılan uyarı; sıfır temas. Bakanlık tarafından yapılan uyarılan ile vatandaşlara hasta kişilerden uzak durulması, zorunlu olmadıkça kimseyle yakın temasa geçilmemesi yönünde. Bununla birlikte grip benzeri belirtiler ile karşılaşan kişilerin maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor. Peki boğazında ağrı hisseden, ateş, nefes darlığı gibi belirtiler yaşayan insanların tuzlu su ile gargara yapması fayda sağlar mı?

Tuzlu suyun Corona virüse karşı koruyucu etkisi iddiası da Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul görmemiştir, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün de görüşü bu yöndedir. Lütfen böyle iddialara inanıp rahat davranmayın, önlemlerinizi gevşetmeyin. Tuzlu su ile gargara yapmak ağız-boğaz temizliği için faydalıdır, farenjitin (Boğaz iltihabının) iyileşmesine de katkı sağlar ama ağızı boğazı virüsten temizlemez, virüsü öldürmez.

TUZLU SU GARGARASI NASIL YAPILIR?

Tuzlu suyla gargara, virüslerden korunmak ve boğazdaki enfeksiyonu temizlemenin doğal çaresidir. Tuz çözeltisi hem yutak dokusundaki şişliğin giderilmesine hem de istenmeyen mikropları da ortadan kaldırmaya yardım eder.

  1. Bir bardak ılık suyun içerisinde 1 dolu çay kaşığı tuzu katıp iyice karıştırın.
  2. Bu çözeltinin bir ağız dolusu miktarı ile 30 saniye süreyle gargara yapın.
  3. Bu uygulamayı saatte bir ya da 3-4 saatte bir tekrarlayın.

CORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Ellerinizi temiz tutun, sık sık yıkayın. Ellerinizi sabun ve bol suyla en az 20-30 saniye süreyle yıkayın. Ellerinizi yıkamadan asla ağzınıza, burnunuza ya da gözünüze dokunmayın. El sıkışma ve tanıdıklarla sarılıp öpüşme geleneğinizi askıya alın, hatta bırakın.

Her gittiğiniz yerde sabun ve su bulamama ihtimaline karşı yanınızda alkol bazlı el dezenfektanı taşıyın.

• Bol sıvı alın, iyi beslenin, bol meyve yiyin, organik gıdalar tüketmeye çalışın, alkol-sigara-mısır şurubu vs. bağışıklığı zayıflatır unutmayın, uykunuzu iyi alın, havasız yerlerden uzak durun.

• Et ve süt ürünlerini iyice pişirerek tüketin

• Kelle-paça-keçiboynuzu pekmezi gibi besinler virüsü öldürmez, bu iddialara kulak asmayın. Bu yiyecekleri seviyorsanız yiyebilirsiniz ama virüse karşı kurtarıcı değildir. Bitkisel karışımlar, ev yapımı ilaçlar diye satışa çıkarılan şeylere kanıp paranızı kaptırmayın, Sirkeli su ile burun temizliği, bitkisel göz damlaları, yüze buhar maskesi yapmak da iyileştirmez hatta korumaz.

• Hastalardan uzak durun. Yakınınız hasta ise ve hastaneye yatması gerek görülmeyip evde tedavi ediliyorsa eldiven, maske, gözlük ve önlükle yaklaşın ama çok yakın durmayın. Hastanın bulunduğu odadaki yüzeyleri sık sık dezenfekte edin. Hastanızın odası iyi havalanan bir oda olsun, tabak- kaşık vs. yanı sıra mümkünse banyo ve tuvaleti ayrılsın. Çamaşırlarını 60-90 derece arasında deterjanla yıkayın. Ziyaretçi kabul etmeyin. Yanına bir kişi girip çıksın, tüm ev halkı odasına girmesin. Hastaları iyileşinceye kadar evden dışarı çıkarmayın.

Sağlıklı kişiler maske takmalı. Ancak maske ağız ve burunu tamamen kapatmalı ki mikroplu öksürük-hapşırık kökenli damlacıklar bu engeli aşamasın.

• Grip benzeri öksürük, hapşırık, burun akıntısı belirtileri olan kişiler de maske takmalı ki virüs yakınlarına ve diğer hastalara geçmesin.

• Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan kişiler bu durumu ciddiye alıp doktora başvurmalı.

• Çok zorunlu olmadıkça hastalığın görüldüğü ülkelere, hatta o ülkelere komşu olan coğrafyalara seyahatler ertelenmeli.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?