Tavuğun Üzerindeki Beyaz Çizgiler Ne Anlama Geliyor?

Tavuğun Üzerindeki Beyaz Çizgiler Ne Anlama Geliyor?

Çiğ Tavuk Etinin Üzerindeki Beyaz Çizgiler Ne Anlama Geliyor? :

Tavuk eti ile ilgili son zamanlarda çeşitli söylentiler dolaşıyor, doğal olarak hepimizin kafasında soru tavuk eti ile ilgili soru işaretleri oluşuyor.

Üstelik bu durum sadece bizim ülkemizde böyle değil. Birçok ülke şu anda tavuk eti yeme konusunda bir hayli tereddütlü. İşte bu yüzden konu ile ilgili araştırmalara kulak kabartmak önemli.

“Ben evime artık tavuk sokmuyorum!” diyenlerin de “Protein için tavuk yemeden olmaz!” diyenlerin de öğrenmesi gereken bir konudan söz edeceğiz. Tavuk etinin üzerindeki o beyaz çizgiler ne anlama geliyor?

Tavuk Etinin Üzerindeki Beyaz Çizgiler Tam Olarak Nedir?

Satın aldığımız tavuk etleri genelde pembemsi bir renge sahip oluyor, fakat biraz düşününce üzerinde beyaz çizgiler olan tavuk etleriyle karşılaştığınızı da hatırlayacaksınız.

Tavuğun üzerindeki bu beyaz çizgiler aslında tavukta bir kas bozukluğu olduğunun göstergesi. Dikkatli incelendiğinde, bu beyaz çizgilerin tavuk etinde bulunan kaslara paralel bir şekilde durduğunu da kolayca görebilmekteyiz.

Peki Bu Kas Bozukluğu Bizi Nasıl Etkiliyor?

Konu ile ilgili araştırmalar yapan Compassion in World Farming (bir hayvan sağlığı grubu), elde ettiği çarpıcı sonuçlarla bu aralar pek bir gündemde. Hatta video yayınlayarak insanları bilinçlendirmeye başladılar bile.

Neden mi?

Bu beyaz çizgiler tavuğun yetiştirilme koşullarının sağlıksız olduğu ve doğal olarak bu eti tüketenler için de sağlıksız olabileceği anlamına geliyor. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki bu kas bozukluğu etin lezzetini, kalitesini hatta yağ oranını bile etkiliyor.

Araştırmacılar Beyaz Çizgili Tavuk Eti Hakkında Neler Söylüyor?

Italian Journal of Animal Science’ın 2013 yılında paylaştığı bir araştırmaya göre beyaz çizgili tavuk eti, çizgisiz bir tavuk etine oranla %224 daha fazla yağ içeriyor.

Teksas ve Ankansas Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da bu araştırmayı destekler nitelikte. Ayrıca başka bir araştırmaya göre beyaz çizgili tavuk eti sayısı yıllar geçtikçe artıyor. Şöyle ki 285 kanatlı hayvanın %96’sında beyaz çizgiler olduğu fark ediliyor.

Peki Bu Beyaz Çizgiler Neden Oluşuyor?

Tavukların etindeki beyaz çizgilerin oluşması konusunda hayvan sağlığı üzerine çalışan Compassion in World Farming (CIWF)’ın açıklaması tavukların yetiştirildiği çiftliklerin etkisinin çok olduğu yönünde.

CIWF’a göre, tavuklardaki hızlı büyüme ve hızla artan kas miktarı beyaz çizgilerin artışında büyük rol oynuyor. Bu nedenle hızlı üretim tavuklarının besleyici değerleri ve sağlıklı olma oranlarının doğal ortamında yetişen tavuklara oranla kesinlikle çok daha düşük olduğu değerlendirilmektedir.

Doğal Ortamında Yetişen Tavuk Candır: Tavuklar Neden Bu Şekilde Yetiştiriliyor?

Tahmin edeceğiniz gibi tavuk etine talebin fazla olması ve bunu karşılamak için üreticilerin kötü sonuçlar doğurabilecek yollara başvurması sonucu çiftliklerdeki tavuklar sağlıksızca beslenmektedir.

Düşünsenize ortalama tavuk üretimi 1970’lerden bu yana neredeyse 3 kat artmış. Doğal olarak tavukların doğal ortamında sağlıkla yetişmesini beklemek böyle bir tüketim çılgınlığı içinde daha da zor bir hal almış.

Tüketici Olarak Bu Konuda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tüketimin bu kadar çok olması ve konusunda bu kadar önemli olması tüketici olarak daha dikkatli olmamızı gerektiriyor. Tavuk etinin kırmızı ete gre daha ekonomik olduğu da göz önüne alındığında ondan tümden vazgeçmek gibi bir durum öyle kolay kolay mümkün olmuyor tabi..

Bu sebeple güvenilir yerlerden tavuk eti almak ve mutlaka güzelce kontrol etmek önem arz ediyor. Özellikle beyaz çizgiler taşıyan tavuk eti görürseniz o etlerden uzak durmanızda yarar var.

Eti soluk pembe bir renge sahip olan tavukları almalıyız. Sağlığınıza olumsuz etkileri olabileceğini düşündüğünüz tavuk etlerindense kesinlikle uzak durun!

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN