Süt Yapan Çaylar

Süt Yapan Çaylar

Anne sütünü artıran bitki çayları nelerdir?

Emzirme döneminde yeterli miktarda süt üretebilmek için annenin yeterli miktarda sıvı tüketmesi çok önemlidir. Emzirme döneminde annenin günde 3 litre sıvı alması gerekir. Anne sütünün yüzde 87’sini su oluşturduğu için tüketilen sıvı miktarı süt üretimi ile doğrudan ilgilidir.


Emzirme dönemi sırasında günde 8 – 10 bardak su içilmesi gerekir. Tüketilmesi gereken kalan miktarı için bitki çayları ile diğer sıvılardan faydalanabilirsiniz. 
Özellikle anne sütünün artmasına yardımcı bitki çayları bulunmaktadır. Özellikle emziklilik döneminde siyah çay ve kahve yerine bitki çaylarının tüketilmesi önerilir. 


Anne sütünü artıran bitki çayları– Rezene- Ihlamur- Isırgan otu- Fesleğen- Biberiye- Mine- Keçisedefi- Amber çiçeği- Papatya- Tane kimyon- Anason
Tüm bu bitki çaylarını karışımlar halinde hazırlayıp, üzerine sıcak su ilave ederek tüketebilirsiniz. Demlenmesi için 8 – 10 dakika beklenmesi gerekir. 
Tüm bu bitki çaylarının yanı sıra her gün aç karnına bir çay kaşığı çörek otunu bal ile karıştırarak tüketirseniz anne sütünün artmasına yardımcı olabilirsiniz. 

SÜT YAPAN ÇAY TARİFLERİ

SAKİNLEŞTİREN BUZLU ÇAY

1 litre kaynamış su 2 poşet ısırgan otu çayı 1 poşet rezene çayı Buz 2 kabuk tarçın Kaynamış suya çaylar atılarak yaklaşık 5 dakika demlenir. Kabuk tarçın ve buz ilave edilerek, yaz aylarında soğuk çay keyfi yapılır. Not: Isırgan otu sütünüzün artmasına yardımcı olurken, mayıs papatyası ile bebeğinizi sakin sakin emzirmenin tadını çıkarın.

SÜTLÜ ÇAY KEYFİ

1 kutu yağı azaltılmış veya yağsız süt 1 poşet rezene çayı

Kabuk tarçın

Ilık sütte 5 dakika rezene demlenir. Kabuk tarçınla tatlandırılır. Not: Rezeneyi sütte demleyerek keskin tadını hafifletin, çayınızın besin değerini arttırın.

LİMONATA ÇAYI

  • 500 ml şekersiz limonata
  • 200 ml kaynamış su
  • 2 tatlı kaşığı anason tohumu

Kaynamış suda anason 5-10 dakika demlenir. Anason çayı, soğuk limonatanın içine ilave edilerek yaz aylarında afiyetle tüketilir. Not: Anason sütünüzü arttırırken, aynı zamanda sizde ve bebeğinizde var olan gaz şikayetlerini de azaltır.

FERAHLATAN SOĞUK ÇAY

• 1 litre kaynamış su

• 3 poşet rezene çayı

• 150 gram elma (dilimlenmiş)

• Yarım limon (dilimlenmiş)

Kaynamış suda rezene 5 dakika demlenir. İçine elma ve limon dilimleri ilave edilip bir gece buzdolabında bekletilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Süt Yapan Çaylar

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?