Serbest T3

Serbest T3

T3 Testi Nedir?

Serbest T3, proteine bağlanmadan kanımızda dolaşan T3 hormonudur.Tiroid beziboynunuzda Adem elmasının hemen altındaki bölgede konuşlanmıştır. Tiroid, hormon üretmenin yanı sıra vücudunuzun enerjiyi nasıl harcadığından da sorumludur. Aynı zamanda vücudunuzun diğer hormonlara karşı gösterdiği duyarlılık derecesini de kontrol eder.

Vücudunuzda bulunan T3 hormonlarının çoğu proteine bağlı olarak dolaşırlar.

Triiyodotironin hormonu dışında, tiroid vücut için hayati öneme sahip bir hormon daha üretir. Diğer hormon T4 adı ile bilinen

tiroksin hormonudur. Bu iki hormon vücudunuzun sıcaklığını ve metabolizmasını ayarlamak ile birlikte kalp atış hızını da düzenler. T3 total testi olarak bilinen T3 testi, en yaygın kullanılan T3 testidir. Bu test, kanımızda bulunan her iki T3 türünü de (serbest ve proteine bağlı) ölçer.

Doktorunuz, kanınızdaki T3’ü ölçmek sureti ile troid probleminiz olup olmadığını belirleyebilir.

Neden T3 Testi Yapılır?

Doktorunuz troidiniz ile ilgili bir problem olduğundan şüpheleniyorsa, normal bir prosedür olarak T3 testi isteyecektir.

Tiroid hastalığı çeşitleri şunlardır:

 • Hipertiroidizm: Tiroidiniz çok fazla tiroid hormonu ürettiği zamanlarda oluşur.
 • Hipopitüitarizm: Hipofiz beziniz normal miktarda hipofiz hormonu üretmediği durumlarda olur.
 • Birincil (primer) veya ikincil(sekonder) hipotiroidi: Tiroidiniz olması gereken oranda tiroid hormonu üretmediğinde oluşur.
 • Tirotoksik periyodik paralizi: Kas hastalığına sebep olan bu hastalık, tiroidinizin yüksek seviyede tiroid hormonu ürettiği zamanlarda meydana gelir.

Tiroid belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Uykuya problemi
 • Isıya veya soğuğa karşı artan hassasiyet
 • Kilo kaybı yaşama veya aşırı kilo alma
 • Kuru veya şişkin cilt
 • Kuru, tahriş olmuş, şişkin gözler
 • Aşırı saç dökülmesi
 • Sık sık ellerin titremesi
 • Kalp hızında artış

Serbest T3 testi önceden tiroid hastalığı teşhisiniz varsa istenebilir.

Doktorunuz bazı durumlarda T4 testi veya TSH (Tiroid uyarıcı hormon)

testi yaptırmanız gerektiğini de söyleyebilir. TSH, tiroidinizi T3 ve T4 üretmesi için uyaran hormonun adıdır.. Bu iki hormon her zaman birbiri ile uyum içerisinde çalışır. Bu hormonlardan herhangi birinin veya her ikisinin seviyelerinin test edilmesi doktorunuza hastalığınız hakkında daha net bir bilgi sağlayabilir.

T3 Testi için Hazırlık Süreci

Muayene öncesinde kullanmakta olduğunuz ilaçları ve ne için kullandığınızı doktorunuza anlatmalısınız. Çünkü kullandığınız ilaçlar T3 testinin sonucuna etki edebilir. Eğer doktorunuz bu ilaçlar hakkında önceden bilgi sahibi ise test öncesinde geçici bir süre kullanmayı bırakmanızı isteyebilir.

Serbest T3 değerinize etki edebilecek ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Tiroid ile ilgili ilaçlar
 • Steroidler
 • Doğum kontrol hapları
 • Androjenler ve östrojenler gibi hormonlar içeren diğer ilaçlar

T3 Testi Prosedürü

Serbest T3 testi için sadece kanınızdan bir örnek alınır. Bu örnek daha sonra analiz edilmek üzere laboratuvara gönderilir. Normal bir durumda sonuçlar desilitre (ng / dL) başına 100 ila 200 nanogram arasında değişiklik gösterebilir.

Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var. T3 testi sonucunun istenilen düzeyde olması tiroidinizin mükemmel çalıştığı anlamına gelmez. T3 testinden sonra T4’ün ve TSH’nin de ölçülmesi, doktorunuza troid sorununuz olup olmadığı hakkında kesin bir kanaate varması için yardımcı olabilir.

Serbest T4 Kaç Olmalı? 

Sadece T3 testinin sonucu doktorunuzun hastalığınız hakkında doğru bir karar vermesi için yeterli olmayabilir çünkü troidin yapısı ve işlevleri oldukça karmaşıktır. Ancak T3 testinden çıkacak anormal sonuçlar doktorunuzu doğru yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Bu yüzden doktorunuz troidininizin fonksiyonları hakkında daha net bir resim elde edebilmek için T3 testinden sonra T4 ve THS testlerinin yapılması seçeneğini değerlendirebilir.

T3 değerlerinin karaciğer hastalığı olan kişilerde ve hamile kadınlarda anormal derecede yüksek çıkması oldukça yaygındır. Ancak T3 testinizin kanınızda bulunan serbest T3 değerinizi de ölçmesidurumunda doktorunuz diğer olumsuz durumları göz ardı edebilir.

Serbest T3 Yüksekliği 

Eğer hamile ve karaciğer hastası değilseniz serbest T3 yüksekliği aşağıdaki tiroid hastalıklarından birine sahip olabileceğiniz anlamına gelebilir. Bu tiroid hastalıkları şunlardır:

 • Graves hastalığı
 • Hipertiroidizm
 • Ağrısız (sessiz) tiroidit
 • Tirotoksik periyodik paralizi
 • Toksik nodüler guatr

Bununla birlikte T3 değerinizin yüksek çıkması kanınızdaki protein değerinizin yüksek olduğunu da gösterebilir. Hepsi bir tarafa, yüksek T3 değeri,  pek sık rastlanmasa da sizin troid kanseri olduğunuzun veya tirotoksikozu hastası olduğunuzun bir göstergesi de olabilir.

Serbest T4 Düşüklüğü

T3 testinizin oldukça düşük çıkmasının sebebi hipotroidi veya aç olmanız olabilir. Ayrıca hasta olduğunuz zamanlarda yaptırdığınız T3 testi muhtemelen düşük çıkacağı için, çıkan düşük sonuç uzun zamandır hasta olduğunuzu da gösterebilir. Hastanede yatacak kadar ağır hastalığınızın olması da doğal olarak T3 sonucunuzu negatif yönde etkileyecektir.

Bütün bunlar doktorların T3 testini rutin bir tiroid testi olarak kullanmamasının nedenlerinden birkaç tanesidir. Bu sebeple doktorlar troidinizin nasıl işlediği hakkında tam bir sonuç almak için T3 yanında T4 ve TSH testlerini de sıklıkla kullanmaktadır.

T3 Testi Riskleri

Özellikle kan verme işlemi sırasında biraz rahatsızlık yaşayabilirsiniz. İğnenin girdiği yerde kanama ve morarmaların olması bu rahatsızlıklar içinde sayılabilir. Kan verme işleminden sonra da hafif bir baş dönmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bununla birlikte çok sık olmasa da bayılma, enfeksiyon, aşırı kanama ve damar iltihabı gibi ciddi vakalar ile karşılaşmak ihtimal dahilindedir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN