Selülit Nasıl Geçer?   Selülite Bitkisel Çözüm

Selülit Nasıl Geçer? Selülite Bitkisel Çözüm

Selülit kabusuna son

Medikal Estetik Hekimi Dr. Seran Göçer, kadının en büyük problemlerinden biri olan selülit ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar…

Kadınların en büyük problemlerinden biri olan selülit nasıl oluşuyor?

Selülit, kalça, basen ve bacaklarda ortaya çıkan, portakal kabuğu görünümünde olan bir hastalıktır. Selülit, kas kitlemizin üzerindeki bağ dokusunun düzgün olmaması nedeniyle ortaya çıkar. Bizim bir kas kitlemiz var. Kasın üzerin bağ dokumuz var, onun üzerinde de cildimiz var. Biz hem kası iyi yapmak istiyoruz, hem bağ dokusunu iyi yapmak istiyoruz hem de cilt dokusunun elastikiyetini artırıp güzel pürüzsüz bir görüntü yani sağlıklı selülitsiz iyi görünen bacaklara sahip olmak istiyorsak bu üç dokunun da iyi görünmesi gerekmektedir.

Selülitlerin hastalık seviyesinde olduğunu nasıl anlarız?

Selülitler 4 aşamadan oluşur. Evre 1’de; ayaktayken ve yatarken hiçbir sorun yoktur. Bacaktaki selülit, deriyi iki parmak arasına sıkıştırıldığımızda ortaya çıkan hafif portakal kabuğu görünümündedir. Bu evredeki selülit kişiyi rahatsız etmez. Evre 2’de; ayaktayken çok önemli bir sorun yok ama selülitler görünür seviyededir. Yatarken görünmeyen bir problemdir. İki parmak arasına sıkıştırılan cilt portakal kabuğu görüntüsündedir. Bu evre hafif ağrılıdır. Masaj sırasında ya da baskılı bazı presler sorasında hafif ağrı meydana gelir. Evre 3’te; ayakta ve yatarken görünür derecede selülit vardır. Bölgesel kilo olaya eşlik eder. Masaj sırasında ağrı oluşur.  Evre 4 hastalıktır. Ayakta ve otururken gözle görünür çukur oluşturan selülitler vardır. Ağrılıdır ve masaj sırasında hassastır. Kılcal damarlar ve varisler de olaya eşlik eder. Bu evrede ödem oluşur. Hasta şişlikten ve kilo verememekten söz eder.

Peki, selülitlerden kurtulmak için neler yapılmalıdır?

Selüliti ortaya çıkaran neden bir tane olmadığı için tedavisi için de çoklu yöntemlerin uygulanması gerekiyor. Hasta evre 2 ve bunun üstündeyse, mezoterapi, ozon tedavisi ve radyofrekans ya da ultrason yöntemleri uygulanarak selülit problemine çözüm sağlanıyor.

Uygulanan tedavilerden sonra selülitler tekrar ortaya çıkar mı?

Bu tedaviler uygulandıktan sonra, beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer beslenmeye dikkat edilmez, spor yapılmaz, günlük masajlar düzenli olarak uygulanmazsa selülitler tekrar ortaya çıkar. Fakat selülitleri  belli bir seviyede tutmak kişinin kendi elinde olan bir şeydir.

TUZA DİKKAT!

Selülitlerin çoğalmamasına neden olan gıdalar nelerdir?

Selülitlerin çoğalmasına özellikle tuz neden olur.  Bu tuz, sadece yemeklere koyduğumuz tuz değildir. Tuzu çok fazla şeyden alıyoruz. Tuzlu zeytin ile peynirin, cipslerin, tuzlu fıstığın ve bütün hazır gıdaların içinde sodyum vardır. Raf ömrü uzun olan paketlenmiş yiyeceklerde fazla miktarda sodyum bulunur. Bu tür gıdaları tüketildiğinde selülitlerde artış gözlenir.

Peki neyi kesmek lazım?

Çoğu kişi kapalı ortamlarda oturarak çalışıyor. Bu kişiler egzersiz yapmayıp, beslenmelerine de dikkat etmeyince selülitlerin artması kaçınılmaz oluyor. Selülitsiz bacaklara sahip olmak isteyenler, çok şekerli ve tuzlu gıdaları tüketmemeli. Özellikle regl dönemlerinden önce vücudun su topladığı zamanlarda tuzlu beslenilmemelidir. Kafeinli, asitli içecekler içilmemeli ve yeteri kadar su içmelidir. Bunların yanında hafif egzersiz de yapıldığında (Haftada üç gün 40 dakikalık yürüyüş yeterlidir) selülitlerin ilerlemesinin önü kesilmiş olur.

Spor yapmak selüliti önler mi?

Çok zayıf insanlarda bile selülit görülebilir. Bu kişilerde selülit oluşmasının en büyük nedeni genetik yatkınlıktır. Günde yaklaşık 8 saat spor yapan balerinlerde de selülit görülüyor. Beslenmelerine çok özen gösteren bu kişilerde görülen selülitlerin nedeni genetik yatkınlıktır. Ancak balerinlerde görülen selülitler evre 1’dir.

SELÜLİTLERDEN DOĞAL YOLLARLA KORUNMAK MÜMKÜN

Selüliti olan kişilere hangi sporu yapmalarını önerirsiniz?

Yüzme, pilates ve yoğa yapılabilir. Hafif egzersiz çok yararlıdır. Herkes kendine bir hafif egzersiz şekli belirlemelidir. Bu uygulamalar kalıcılık sağlar. Yürümek, dans etmek, yoga yapmak, pilates yapmak bunlar kalıcı ve sağlıklı olmayı sağlar. Bunların dışında çok sıcak duşun yerine ılık duşu öneriyorum. Duşta, selülitli olan bölgelere özel selülit fırçalarıyla masaj yapılması dolaşımı hızlandırır. Bu fırçalar doğal ürün satan mağazalarda vardır. Duştan çıkmadan önce bu fırçalarla vücuda masaj yapmak selülitli bölgeyi çalıştırır. Öte yandan, iyi kalitede olan selülit kremleri de işe yarar. Fakar bu kremler selülit tedavisi için değil de bakım mantığıyla uygulanırsa işe yarar. Selülitleri iyi durumda olan kişiler selülitlerinin sabit bir evrede tutmak ve o bölgede sıkılık olmasını istiyorsa, özel fırçalarla her duşta masaj yapıp, duştan çıktıktan sonra iyi kalitede bir selülit kremi sürüp, çok dar kıyafetler giymemeye de özen gösterirse görünür derecede fayda sağlayacaktır.

SELÜLİTE DOĞAL ÇÖZÜM

1 ? Selülite iyi gelen şeyler: Bal ve limon:

Sıcak suya biraz bal ve limon ekleyin. Soğumasını bekledikten sonra için. Bal ve limon karışımı selülit tedavisinde oldukça etkili bir ev tedavisidir.

2 ? Selülit için yeşil çay:

Yeşil çay, yağ emici enzimlerin üretimini hızlandıran doğal bir ilaçtır. Metabolizma hızını arttırarak daha rahat yağ yakmasını sağlar. Ayrıca yeşil çay metabolizma hızını arttırma özelliği ile bağırsak sorunlarında da kullanılmaktadır. Sabahları kahve içme alışkanlığını yeşil çaya çevirerek selülitlerden hızla kurtulmak oldukça kolay olacaktır.

3 ? Selülite kahve:

Kafein, birçok anti-selülit kremlerinde ortak bir madde olarak kullanılır. Kahve özü cildi temizler ve kafeinin sıkılaştırıcı özelliği vardır. Nemlendirici krem üzerine bir miktar kahve tozu ekleyin. Hazırladığınız hamuru sorunlu bölge üzerine masaj yaparak yedirin. Birkaç dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Kahve ve kafein mucizesi parlak bir deriye sahip olunmasını sağlayacaktır.

4 ? Selülit için tuzlu su banyosu:

Küveti ılık su ile doldurun ve bir miktar tuz ekleyin. Yatıştırıcı etkiye sahip olan tuzlu su içinde 20 dakika bekleyin. Düzenli olarak tuzlu su banyosunu uygulayın. Vücuttaki sülelitin atılmasına yardımcı olacaktır.

5 ? Selülite karşı doğal yöntemler: Kuru fırçalama:

Kuru fırçalama, selülit oluşumuna neden olan toksik maddesinin kırılmasına yardımcı olur. Ayrıca derinin altındaki epidermis yapısını sıkılaştırır. Bu popüler ve basit bir toksit kırıcı tedavidir. Kullanacağınız fırçanın doğal elyaf olduğundan emin olun. Bu fırçalar zor bulunabilir ancak kıllarının sert olması tedavi sürecini hızlandıracaktır.

6. Selülite karşı bitkisel yağlar: Ardıç yağı:

Özellikleri detox etkisi yaratan ardıç yağı selülit tedavisinde etkili bir doğal ilaçtır. 20-30 damla zeytinyağı 4 kaşık ardıç yağını karıştırın. Selülitli bölge üzerine karışımı uygulayarak 10 dakika masaj yapın. Günde iki kez tekrarlayın. Bir ay sonra cilt yapısı ipeksi ve sıkı bir hal alacaktır.

7 ? Selülite elma sirkesi:

Elma sirkesine bir miktar bal ve su ekleyin. Elma sirkesi ve bal karışımı selülitli bölgeye uygulanabileceği gibi içilerek de tüketilebilir. 2 yemek kaşığı elma sirkesini 8 bardak su içine atın ve az miktarda bal ekleyin. Her gün sabahları için veya bölgeye masajla uygulayın.

8 ? Kırmızıbiber:

Acı biber, vücut ısısını ve kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Kırmızı biber bir yağ yakıcı olduğundan, selüliti engelleyerek dalgalanma görünümünü azaltır.

9 ? Selülit için masaj:

Cilt üzerine belirli yağların karışımı ile oluşturulan masaj yağı ile yapılan masaj selülit oranını zaman içerisinde gözle görülür şekilde azaltır.

Bu masaj yağı için gerekli olan bitkisel yağlar şu şekilde sıralanabilir:

? Biberiye yağı

? Kekik yağı

? Badem yağı

? Buğday yağı

Biberiye ve kekik yağı, selülitten kurtulmak için hazırlanacak olan masaj yağının esas malzemeleridir. Bu iki yağ da eczanelerden ve genel sağlık merkezlerinden elde edilebilir. İki yağdan eşit miktarda alınır ve güzelce karıştırılır. Ardından yağların yakıcı etkisine karşı önlem almak için içerisine çok az miktarda, karıştırılmış olan karışımın 10 da biri kadar, buğday yağı ve badem yağı da eklenerek tekrar güzelce karıştırılır. Gece yatmadan önce selülitli bölgelere bu karışım ile aşağıdan yukarı doğrultuda olacak şekilde masaj yapılmalıdır. Masaj yapılan parmaklar selülitin kıvrımlarından geçecek yönde olmalıdır. Masajın ardından bölge streç film ile sarılır ve o şekilde uyunur. Sabah uyandıktan sonra streç film çıkarılarak çöpe atılır ve bölge bol su ile temizlenir. Bu tedavi en az 7 gün boyunca uygulanmalıdır.

10 ? Selülite iyi gelen yiyecekler ve sağlıklı beslenme:

Protein açısından zengin ve yağ oranı düşük besinler ile sağlıklı bir diyet yapmak selülit oluşumunu engelleyecektir. Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve kepekli tahıllar gerekli sağlıklı maddeleri içeren besinlerdendir. Taze salata ve meyve çeşitleri de bu besinlere dahildir. İçinde lif bulunduran besinler de tüketilmelidir. Hücresel yapılanmayı sağlayan lifler selülit tedavisi için etili bir ilaçtır.

11 ? Daha fazla su tüketmek:

Hidrasyon, sadece selülit tedavisi için değil genel olarak insan sağlığı için oldukça önemli bir maddedir. Yeterli miktarda su içilmediği takdirde vücudun tüm fonksiyonları etkileneceği gibi aynı zamanda deri de cansızlaşma ve dökülme görülür. Bu nedenle bol bol su tüketmek cildin yumuşak bir dokuya sahip olmasını ve parlaklık kazanmasını sağlar. Aynı zamanda sigarayı kullanımını engellemek ve tuz tüketimini azaltmak selülit tedavisinde hızlı bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Selülite sahip insanlar rahatsız edici bu görüntünün kalıcı olduğunu düşünerek tedaviden kaçınabilir. Ancak selülit doğru tedavi yapıldığı takdirde hızla kaybolabilir. Etkili ve yararlı olan bu 10 ev tedavisi oldukça hızlı bir şekilde olumlu sonuç alınmasını sağlayacaktır. Bu nedenle selülit konusunda endişelenecek bir şey yoktur. Az bir maliyet ile selülitten kurtulmanız mümkün. Stresten kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak selülit kaygılarını ortadan kaldıracaktır.

Selülit için 7 Mükemmel Ev Çözümü

Elma Sirkesi ile Selülit Tedavisi

Selülit için elma sirkesi tedavisi uygulaması yapabilirsiniz. Elma sirkesi aynı zamanda bölgedeki egzama, akne gibi problemleri de giderir.

Elma sirkesinin içindeki birleşenler, derideki çöküntülü görünümü azaltmaya yardımcı olur. Bu sirkeyi selülit tedavisinde kullanmak için aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:

2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın

Selülite karşı uygulayacağınız bu karışımı biraz tatlandırmak için biraz bal ekleyin

Her sabah bu karışımı, selülitlerden kurtulmak için tüketin

Elma sirkesi, selülitin üstüne sürülerek de kullanılabilir. Elma sirkesini içmek yerine, derinize uygulayacağınız bir karışım tercih ediyorsanız, aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:

Elma sirkesini 1/3ü kadar masaj kremi veya yağıyla karıştırın

Her gün, günde iki kere olmak üzere, bu karışımı selülitli bölgenin üzerine nazikçe uygulayın

İyi bir sonuç almak istiyorsanız, kremli karışımı derinize masajla iyice yedirin

Su ile Selülit Tedavisi

Su tüketmek selülitleri giderdiği gibi aynı zamanda kilo kaybına da yardımcı olur. Eğer bol su içerseniz metabolizmanız hızlanır ve yağ yakma kapasiteniz artar. Su içmek, selülitlerden kurtulmanın en doğal yoludur.

Her gün en az 8 bardak su tüketmeli ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Selülitler için bu doğal uygulama sonucunda kilo vermeniz ve bunun neticesinde hem cildinize sağlık hemde selülitlerin giderilmesi planlanır.

Egzersiz Yardımı ile Selülit Tedavisi

Selülit tedavisi için olmazsa olmazlardan biriside egzersiz yapmaktır. Selülit için son derece önemli olan egzersizler düzenli yapıldığında kalori kaybına ve yağların kırılmasına yardımcı olur. Özellikle egzersizler arasında bisiklete binmek kalça ve arka bacaklardaki selülitleri gidermek için en iyi yoldur.

Bunun dışında şınav, mekik gibi egzersiz hareketleri de selülite karşı savaştır. Düzenli egzersiz yapmak sizi kalıcı olarak selülitlerden kurtaracağını lütfen unutmayın.

Diyet ile Selülit Tedavisi

Diyet yaparak selülitlerden kurtulabilirsiniz. Bunun için yağ barındırmayan ve şok diyetleri denemenizi tavsiye ederim.

Yeşil Çay ile Selülit Tedavisi

Yeşil çay, anti-inflamatuar özelliği ile bilinen bir bitkisel çaydır. Aynı zamanda yap ve kilo kaybına yardımcı olur. Düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde selülit bölgesindeki yağları kırar ve selülitlerin azalmasına yardımcı olur.

Bunun dışında yeşil çay tepbromin denen bir madde içerir. Bu madde cildin nemlenmesini ve dolayısıyla selülitlerin azalmasını sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı ile Selülit Tedavisi

Selülit için özellikle Hindistan cevizi yağını tercih edin. Hindistan cevizi yağını biraz limon suyu ile karıştırarak, kalça, bacak ve selülit bulunan diğer bölgelere masaj yaparak sürün. En az altı hafta her gün bu uygulamayı yaparsanız inanılmaz sonuçları gözlerinizle görebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı bölgeye gerekli nemi verecek limon suyu ile cildinizdeki selülit çatlaklarını kapatacaktır. Ancak düzenli olarak yapılması şarttır. Aksi halde çok fazla etkisini göremezsiniz.

Selülit için Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağların selülit gidermede kanıtlı örnekleri mevcut. Yapmanız gereken tek şey sizlere adını vereceğim bitkisel yağlar ile doğrudan selülit üzerine masaj yapmak olacak. Selülitleri azaltan ve düzenli uygulamada ortadan kaldıran bitkisel yağlardır. Bu bitkisel yağlar, hindistan cevizi yağı, badem yağı, portakal kabuğu yağı veya portakal yağı olacak.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN