Sağ Kasıkta Ağrı

Sağ Kasıkta Ağrı

Kadın ve erkeklerin sık karşılaştığı kasık ağrısı ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarından biridir. Kasıklarda ağrı, sağ veya sol tarafta ortaya çıkabilir. Kasıklar vücutta mide ile baldırlar arasında, karnın bitip bacakların başladığı yerlerdir. Kasık gölgesinde birlikte çalışan 5 kas, bacakların hareket etmesini sağlar. Kasıklarda ağrı, genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelir. Fakat kasıklarda ağrı, kasık fıtığı ve idrar yolu iltihabı gibi pek çok nedenden ortaya çıkabilir. Peki kasıklarda ağrı neden olur?

Kasıklarda ağrı neden olur?

Kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelebilir. Bu bölgedeki kasların gerilemesi ya da zorlanması kasık ağrılarının başlıca nedenini oluşturur. Fakat bu sorunları yaşamadan ortaya çıkan kasık ağrıları, başka sorunun habercisi olabilir. Bu sebeple aniden başlayan ve uzun süren kasık ağrılarını dikkate almak önemlidir. Kasık fıtığından idrar yolu iltihabına kadar birçok sebepten dolayı ortaya çıkan kasık ağrısı ihmal edilmemeli ve bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır. Kadınlarda üreme organlarıyla ilgili bir sebep yaşanıyorsa bu durumda jinekolojik muayene ile ağrının nedeni araştırılmalıdır. Kasıklarda ağrı birçok nedene bağlı olabilir ve bu nedenler kadın ve erkeklerde farklılıklar gösterebilir. Örneğin kadınlarda adet dönemindeki yumurtlama kasık ağrısına yol açabilir ve doğal olarak erkekler için böyle bir ağrı nedeni söz konusu olamaz. Bu nedenle kadınlar ve erkekler için kasık ağrıları nedenlerini ayrı ayrı oluşturduk.

Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri

Erkeklerde kasık ağrısı genellikle sakatlıklar, kırıklar, fıtık ve böbrek taşı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Erkeklerin kasık ağrısı nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

-İdrar yollarında iltihap.
-Sperm birikmesi 
-Böbrek taşları
-Avülsiyon kırığı
-Avasküler nekroz
-Kasık fıtığı
-Kas zorlanması
-Kireçlenme
-Prostatit
-Stres kırıkları
-Sinir sıkışması
-Testislerle ilgili çeşitli rahatsızlıklar 

Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri

Üreme çağındaki kadınlarda, genç ya da menopoza girmiş kadınlara göre kasık ağrılarına daha sık rastlanır. Özellikle üreme döneminde ortaya çıkan yumurtalıklar veya rahip gibi organlarda oluşan sorunlar kasık ağrılarına yol açabilir. Kadınlarda görülen kasık ağrıları sadece üreme organları nedeni  ile görülmeyebilir.

Kadınlarda karşılaşılan kasık ağrısı nedenlerini genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

-Sancılı regl dönemi 
-Apandisit
-Bağırsak itihabı
-Bel fıtığı
-Böbrek taşları, idrar yollarında taş ya da kum
-Dış gebelik
-Endometrit (Rahim içi iltihabı)
-Kasık bölgesinde enfeksiyon
-Lenf bezlerinin iltihabı
-Sinirsel bağırsak spazmları
-Miyom
-Kalça ağrısı
-İskelet sistemine ait problemler
-Sistit
-Tüplerin iltihaplanması
-Yumurtalıkların burkulması
-Yumurtalık kistleri
-Endometriyal polipler (Rahmin iç yüzeyinde oluşan polipler)
-Endometripzis: (Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinir)

Kasık ağrısı nasıl geçer?

Kasık ağrılarını doğal yoldan geçirmek için birçok yöntem kullanılabilir fakat öncelikli olarak genel cerrahi, üroloji ve kadın doğum uzmanına mutlaka görünmelidir. Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısının teşhisi için idrar tahlili ve karın muayenesi yapılır. Kasık ağrısının tedavi yöntemi ağrının şiddetine ve nedenine göre değişebilir. Enfeksiyon hastalıklarından dolayı oluşan ağrılarda genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kasıklarda ağrı için evde uygulayabileceğiniz, anlık iyi gelecek yöntemlerde vardır. Bunlardan biri bitki çaylarıdır. Özellikle papatya ve rezene çayı kasık ağrılarınızı hafifletir ve regl dönemlerinizde oluşan ağrıyı gidermeye yardımcı olur. 

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN