Saçın Elektriklenmesi

Saçın Elektriklenmesi

Saçlar neden elektriklenir?

Saçlarda elektriklenmenin çok çeşitli sebepleri vardır. Elektriklenmenin oluşmasının en temel nedeni saç telinde durgun elektrik oluşmasıdır. Yani saçlarda insanları çarpmaya yetmeyecek kadar elektrik oluşur. Saçlarımızı taradığımızda ise saç teline sürtünen tarak negatif enerji yükü ortaya çıkarır. Ortaya çıkan bu negatif enerji yükü her saç telinde ortaya çıkar. Bu şekilde saçlar kabarmaya başlar.

Yanlış yıkama

Yanlış yıkamaya bağlı olarak saçlarda elektriklenme oluşabilir. Örneğin saçı şampuanlarken çok fazla birbirine sürtmek saçların kırılmasına ve kuruduğunda elektrik oluşmasına yol açar. Bunun sonucu da kabaran ve sağlıksız görünen saçlardır.

Yanlış tarak ve şekillendirici ürünlerin kullanımı

Sentetik taraklar kullanmak saçların elektriklenmesine yol açabilir. Bunun yerine tahta tarak kullanmak saçtaki elektriği azaltacaktır.

Yanlış şampuan seçimi

Yanlış şampuan kullanmak da saçların elektriklenmesine yol açmaktadır. Saç tipine ve derisine uygun olmayan, aşırı kimyasal içeren şampuan ve saç bakım ürünleri saçlardaki elektriklenmeye neden olmaktadır.

Saç elektriklenmesine neden olan diğer etkenler:

 • Havadaki nem eksikliği
 • Çok fazla fön ve ısı veren şekillendiriciler kullanmak
 • Yünlü giysiler giymek
 • Hijyen eksikliği, saçı kirli bırakma
 • Her gün saçları şampuanlamak

Saçlarda elektriklenme sorunu nasıl önlenir?

Saçlarda sağlıksız ve bakımsız bir görünüme neden olan elektriklenme sorunu alınabilecek birkaç küçük önlemle ve uygulanacak saç bakımlarıyla önlenebilir. İşte saçlarda elektriklenmeyi önlemek için bazı çözüm önerileri:

Nem oranını artırın

Saçlarda elektriklenmeyi önlemenin en önemli yollarından biri saçta bulunan nem miktarını arttırmaktır. Bunun için saçı nemlendirecek ürünler kullanılmalı, doğal maskelerle saça bakım yapılmalıdır.

Özellikle saç kremi kullanılmaya özen gösterilmelidir. Çünkü saç kremi kullanmak saç telinin nemlenmesini sağlayacak, kurumasını ve elektriklenmesini önleyecektir.

Saç spreyi kullanın

Saç spreyi kullanmak saçlarda elektriklenme sorununu önlemenin en etkili yollarından biridir. Az miktarda saç spreyi uygulaması saçların elektriklenmesini önlediği gibi elektriklenmeye bağlı kabarmanın da önüne geçmeye yardımcı olur. Saç spreyini uygulamak için fırçanıza bir miktar sprey sıkın ve saçlarınızı bu spreyle tarayın. Bu şekilde hem az miktarda sprey kullanmış olacaksınız hem de daha etkili bir sonuç elde edeceksiniz. Çok fazla saç spreyi kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü fazla saç spreyi uygulaması içinde bulundurduğu alkol nedeniyle saçların kurumasına ve daha çok elektriklenmesine sebep olur.

Saç yıkama sıklığınızı azaltın

Saçları her gün yıkamak saçlardaki nem ve yağ oranını azaltacak ve bu da kuruma ve sonrasında elektriklenmeye yol açacaktır. Bunu önlemek için saçlarınızı gün aşırı yıkamalı ve çok fazla kimyasal içerikli şampuanlardan kaçınmalısınız. Nemlendirici şampuanlar kullanmak saçlardaki nem dengesini düzenlemeye yardımcı olur ve kuruma problemini önler. Bu yüzden eğer çok fazla elektriklenen saçlara sahipseniz, nemlendirici şampuanlar kullanmayı tercih etmelisiniz.

Tarak ve fırça kullanımı

Saçlardaki elektriklenme sorunu tarak ve fırça kullanımına da bağlı olabilmektedir. Plastik tarak ve fırçalar saçlarda elektriklenmeyi tetiklemektedir. Bunun yerine seramik, metal ya da tahta tarak ve fırçalar kullanmak saçlarınızdaki elektriklenme miktarını azaltacaktır. Tarakların dişleri daha aralıklı olanları daha az miktarda elektrik yükü oluşturur. Bu yüzden dişleri aralıklı olan taraklar tercih etmek, saçlarınızda elektrik oluşmasını azaltacaktır.

Fön makinesi ve ısı veren şekillendirici kullanımını azaltın

Saçları saç kurutma makinesiyle kurutmak daha fazla kurumasına ve buna bağlı olarak elektriklenmeye neden olur. Çok fazla saç kurutma makinesi kullanmak saçın nem ve yağ dengesinin bozarak daha kuru saçlara ve yıpranmış bir görüntüye sahip olmanıza neden olur. Bunu önlemek için saç kurutma makinesi çok düşük ısıda kullanın veya saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakın. Bu şekilde saç kurtumaya bağlı olarak gelişen elektriklenmeyi önlemiş olacaksınız. Aynı şekilde saç düzleştiricisi, maşa gibi ısı veren saç şekillendirici ürünleri kullanmak da saçlarınızın kurumasına ve elektriklenmesine neden olur. Saçlarınızdaki elektriklenme sorununu ortadan kaldırmak istiyorsanız, bu ürünlerin kullanımı azaltmalı, saçlarınızı doğal bir şekilde şekillendirmelisiniz.

Saç bakım yağları

Saç bakım yağları saçlarla ilgili birçok sorunu önlemekle kalmayıp aynı zamanda saçlardda elektriklenme sorununun da önüne geçer. Saçları kurutmadan önce az miktarda saç bakım yağı uygulamak saçlarda oluşan kurumayı engelleyecek ve gerekli nemi sağlayacaktır. Bu noktada uygulanan yağ miktarını iyi ayarlamak gereklidir çünkü saçlara fazla yağ uygulanırsa bu da saç derisinin yağlanmasına neden olacak ve istenmeyen yağlı bir görünüme sebep olacaktır. Bunun için saçlarınızı kurutmadan önce az miktarda saç bakım yağını saç uçlarınıza yedirin. Bu şekilde etkili bir sonuç elde edeceksiniz.

Saçlarda elektriklenmeyi önleyecek doğal maskeler

Doğal saç maskeleri kullanmak saçlarda elektriklenme sorununu büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu yüzden düzenli bir şekilde evde hazırlayabileceğiniz maskeleri saçınıza uygulayın. İşte elektriklenme sorununu giderecek bazı saç bakım maskeleri:

Avokado-muz maskesi

Avokado ve muzun saçları nemlendirir ve besler. Aşağıda tarifi verilen saç maskesini uygulamak saçları düzenli bir şekilde besler ve elektriklenmeyi önler.

Yarım avokado veya yarım muz

 • 1 yumurta
 • 3 tatlı kaşığı bal
 • 3 tatlı kaşığı süt
 • 3 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı argan yağı

Malzemeleri karıştırıp saçınıza masaj yaparak uygulayın. En az yarım saat bekletip saçınızı ılık su ve hafif bir şampuanla durulayın.

 • Zeytinyağı-bal maskesi
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Bal ve zeytinyağını beraber kullanmak saçtaki elektriklenmeyi ciddi oranda azaltmaktadır. Aynı şekilde malzemeleri karıştırıp saçlarına uyguladıktan sonra 2 saat bekleyin ve durulayın.

 • Yumurta maskesi
 • 1 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Yumurta ve yoğurt karıştırıp saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve saçınızda 20 dakika kadar bekletin. Ardından bitkisel bir şampuanla saçlarınızı durulayın. Bu ikili saçlarınızdaki kurumayı engelleyecek ve elektriklenme oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN