Saça Zeytinyağı Sürmek

Saça Zeytinyağı Sürmek

Zeytinyağının saça faydaları içinde barındırdığı mineraller ve vitaminler sayesinde harika etki yaratan sıvı bir yağdır. Zeytinyağı saçı onaran, besleyen, gürleştiren, dökülmeleri ve kepeği önleyen etkisi ile antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Temiz saça sürüldüğü andan itibaren parlatan zeytin yağı saçın saçın ışıl ve yumuşacık olmasını sağlar. Yemekler sıklıkla kullandığımız zeytinyağı saça faydaları olduğu gibi cilde sayısız faydası bulunmaktadır. Zeytinyağı saç maskesi yaparak saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlarsınız ayrıca saç dökülmelerini kısa sürede önleyebilirsiniz.

Saça maşa yapmak, sık sık boyatmak, dış etkenler, çevre kirliliği bir çok etken saçınızın solgun ve cansız görünmesine neden olabilir. Özellikle hem saça zarar veren kimyasal ürün kullananlar hemde saçların harika görünmesini isteyen bayanlar saça faydalı olan doğal ürünleri tercih etmelidir. İşte bu doğal ürünlerden biri zeytinyağıdır. 

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir

Zeytinyağının saça faydaları hakkında merak edilenleri ayrıntılı olarak sizlere yazmak istiyorum. Saça zeytin yağı sürdüğünüzde nelere iyi gelir neleri yok eder diyenlere zeytinyağının saça faydaları;

 • Saça zeytinyağı sürmek kepeği önler. Saça zeytinyağı sürdükten sonra saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunu kısa sürede yok eder.
 • Saçlarınızı çok kuru ve solgun görünüyorsa zeytin yağı kuru saçlara harika bir çözümdür
 • Saç kırıklarına iyi gelir
 • Daha güçlü ve gür saçlara zeytin yağı ile sahip olabilirsiniz.
 • Saçların daha sağlıklı olmasını sağlar
 • Zeytinyağı saç derisini besler
 • Zeytinyağı içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler saçlar kökten uca besler
 • Saç derisine uygulandığında kan akışını hızlandırır ve sayede daha bakımlı ve güzel saçlara sahip olursunuz. Hızlı saç uzatma yöntemleri arasında zeytin yağı en iyi seçimlerden biridir
 • İlk uygulamadan itibaren saçlarınız yumuşacık ve parlak olur.

Zeytinyağının Saça Uygulanması

Zeytinyağı direk saça uygulanabildiği gibi zeytinyağının içerisine ekleyeceğiniz aromatik yağlar eklenerek kullanabilirsiniz. Zeytinyağı saça uygularken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise mutlaka temiz saça uygulanması gerekmektedir. Ayrıca saçlarınıza zeytin yağı uygularken saçlarınız çok uzunsa kullandığınız tarağı zeytin yağına batırın ve saçlarınızı tarayın. Bütün saçınıza bu şekilde zeytinyağı uygulamış olursunuz.

Zeytinyağının saça sürmek için yapılması gerekenler 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilk olarak ısıtılır ve daha sonra ılıması için belli bir süre beklenir. Zeytin yağını saçlarınıza dökün parmaklarınız ile iyice masaj yaparak saç diplerine yedirin. Hava almayacak şekilde streç film yada poşet ile sararak 1 saat kadar bekleyin. İşlemi sonlandırmak için saçlarınızı şampuan ile iyice durulayın. Haftada 1 defa düzenli olarak uygulamanız yeterlidir.

Zeytinyağının Saça Kullanımı

Bildiğiniz üzere saçlara düzleştiriciler, fönler ve saç maşaları kullanmak saçlarının olduğundan daha kısa sürede hasar görmesine neden olur. Çabuk kırılan, yıpranan saçlarınız için önüne geçmek için kullanmakta olduğunuz şampuanın içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı dökerek kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha kıssa sürede kendini onaracak ve nemli olacaktır. Özellikle kuru saça sahip olanlar mutlaka bu yöntemi denemelerini tavsiye ediyorum.

Saç dökülmesini önlemek için zeytinyağı kullanmayı tercih edenler saçlarını taradıklarında saç dökülmesinin gözle görülür şekilde azaldığı ve yumuşacık saçlarını daha kolay şekilde tarandığını göreceklerdir. Haftada 1 defa saça zeytinyağı sürmek saçların hem nemli hemde yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Zeytinyağı Saç MaskesiZeytin yağını direk saça uygulayabileceğiniz gibi zeytinyağı saç kürü yaparak saçlarını uygulayarak sorunlardan kurtulabilirsiniz. Sizlere saç sorunlarına iyi gelen bazı saç maske tarifleri vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Saça bakım yapan zeytinyağı saç maskesi

 • Yarın çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 3 Adet E vitamini kapsülü

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Saça sürülebilir kıvama gelmesi gerekmektedir. Çok koyu olursa az miktarda zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Saç diplerinden saç uçlarına kadar bir fırça yardımı ile sürün. Bir bone ile saçlarınızı sarın ve 1 ile 2 saat kadar bekledikten sonra bol su ile durulayın. Haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Saçları nemli ve yumuşacık olmasını sağlayan zeytinyağı saç maskesi

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Saçlarınız kısa ise size verdiğim ölçüler yeterlidir. Saçlarınız uzun ise verdiğim malzemeleri artırabilirsiniz. Sizlere verdiğim malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Karışımı saçlarınızı sürün ve parmak uçlarınız ile saç diplerine yedirin. Ayrıca tarakla tarayarak karışı iyice saçlarınızın uçlarına uygulayın. Akşam yatmadan önce uygulayarak sabaha kadar saçınızda beklemesini sağlayın. Sabah saçlarınızı bol su ile durulamanız yeterlidir.

Saçları gürleştiren ve onaran zeytinyağı saç kürü

 • Orta boy muz
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Orta boy muzu soyun ve üzerine zeytin yağını ve balı dökerek iyice karıştırın. Hazır olan maskeyi bütün saçınıza uygulayın ve bir bone kaparak ortalama 30 dakika kadar bekleyin. Çıkması bir zor olduğundan şampuan ile iyice durulmaya özen gösterin. İnce telli saçlarınızın daha gür olmasın sağlayan bu saç maskesi ayrıca kırık saçları onaran etkisi ile bilinmektedir.

Ekstra bakım yapan zeytinyağı saç maskesi

 • 1 adet avokado
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Avokadoyu soyun ve bir tabak içerisinde ezin. Ezdiğimiz avokadoya zeytinyağı ve balı ekleyerek karışımı hazır hale getiriyoruz. Nemli saça maskeyi sürüp saçımıza yediriyoruz özellikle saç uçları çok yıprandığı için saç uçlarına uygulamayı ihmal etmeyin. Saçlarınıza bir bone takıp ortalama 30 dakika kadar bekledikten sonra ılı su ile durulamanız yeterlidir. Daha ilk uygulamadan itibaren yumuşacık, bakımlı ve ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olacaksınız.

Zeytinyağının Saça Faydaları Hakkına Bütün Sorular

Sizlere zeytinyağının saça faydaları ve saça zeytinyağı dökmek hakkında bilinmeyenler yazmaya çalıştım. Zeytinyağının saça sürülmesi hakkında merak edilen bazı soruları cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Zeytinyağı saçta ne kadar bekletilmeli

Zeytinyağını saça sürdükten sonra ortalama yarım saat ile 1 saat kadar bekletmeniz yeterlidir.

Saça zeytinyağı sürmek saçı uzatırmı

Düzenli olarak çok az miktarda zeytinyağı saça sürüldüğünden saçların daha kısa uzamasını sağlar.

Saça zeytinyağı sürüp yatmak

Tek başına zeytinyağını saça sürüp yatmak ayda sadece 1 defa yapılmalıdır. Akşam yatmadan önce saçlara az miktarda zeytinyağı sürün ve sabah bol su ile durulayın.

Zeytinyağı saçı gürleştirir mi

Saçlarını gürleştirmek daha bakımlı güçlü olması için saça zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Saça zeytinyağı sürmek bit yapar mı

Çok sık ve fazla zeytinyağı sürmek bit oluşumuna neden olur. Kesinlikle saçlarını gerekenden fazla zeytinyağı sürmeyin ve bunu alışkanlık haline getirmeyin.

Zeytinyağının saça zararları

Doğal yağlardan biri olan zeytinyağının saça zararları yok denecek kadar azdır. Eğer belli olaraklara aşırıya kaçmadan kullanırsanız kesinlikle bir zararı görmesiniz. Aşırı ve fazla kullanıma bağlı olarak bir görülebilir.

Saça zeytinyağ sürmek saçı döker mi

Zeytinyağı saç diplerini besleyerek onardığı için saç dökülmesini önlemektedir.

Zeytinyağını saçta bir gece bekletmek

Zentinyağı saçta bir gece bekletmek sıklıkla denenen bir yöntem olmasına karşın bunu yapma sıklığı ayda 1 defa olmalıdır.

Zeytinyağı ile saç bakımı nasıl yapılır

Zeytinyağı ile saç bakımı yapmak için sadece zeytinbyağını saça dökmek bile yeterlidir. Eğer saç sorunlarınız varsa sam maskelerinden size uygun olanı deneyebilirsiniz.

Zeytinyağı ve yumurta akı ile saç uzatma

1 yumurta ve 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak saça uygulana bir maskedir. Çevresel etkenlerden etkilenen, yapranan ve kuru saçlara uygulana bu maske etkisi hemen göstermektedir. Koparak dökülmeleri ve saç gürleştirme içinde tercih edilen bu maskeyi temiz saçınıza sürün tarakla iyice tarayarak yarım saat bekleyin. Bol su ile durulamanız yeterlidir.

Zeytinyağı saçı kaç cm uzatır

Zeytin yağı bir ayda saçı 3 cm ile 5 cm kadar rahatlıkla uzatır.

Sarımsak ve zeytinyağı saç uzatır mı

Sarımsak ve zeytinyağı maskesi yapmak için sarımsağı iyice ezin ve zeytin yağı ile karıştırarak saçlarınıza sürün özellikle saçların dökülen ve zayıflayan bölgeye sürülmesi gerekmektedir.  Sürdükten sonra 1 saat durması yeterlidir. Saçları uzatan, dökülmeleri önleyen bu maskeyi haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir. Saçları bol su ile durulamayı unutmayın. 

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN