Saç Cilası

Saç Cilası

Saç, kadınlar için güzelliği tamamlayıcı en önemli unsurlardan biridir. Saç rengi, saç kesim şekli sık sık değişse de her kadın kendine yakışanı bulmak için sürekli bir arayış içindedir, soluğu kuaförlerde alır. Saçlarla ilgili trendler, popülerliğe göre sık sık değişse de, özellikle boya ve röfle gibi işlemlerden sonra memnun olmayan kadınların sayısı da hiç te az değildir. Saçıyla ilgili istediklerini bulamayan kadınların imdadına bu noktada saç cilası yetişir.

Saç cilası, değişiklik yaptıktan sonra beğenmeyen kadınlar için tam bir kurtarıcıdır ve istenilen rengi verebilir. Ancak siz de kuaförlerde zaman geçirmek ve gereksiz paralar harcamak istemiyorsanız evinizde saç cilasını kendiniz yapabilirsiniz.

Saç cilası nedir?

Günümüzde özellikle teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte saça istenilen renk ve şekil verilebiliyor. Ancak yapılan işlemler saçlara zarar verip kırık, dökülme gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu durumda da bakım, saç maskesi, kremi gibi çözümler uygulanmaya çalışılsa da çoğu zaman yeterli olmuyor.

Tam bu noktada saç cilası devreye giriyor. Cila, saçlarda oluşan renk tonu farklılıkları veya yıpranma gibi olumsuz görünümleri onarmaya dönük bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Saçın canlı ve parlak olmasını, boyanın uzun süre kullanılmasını sağlıyor.

Saç cilası uygulamasını gerektiren durumlar:

Saçın renginin ve şeklinin çeşitli uygulamalar ile değiştirilmesi

Saçta boyama işlemi sonrası ton farklılıklarının oluşması

Boyama işlemi sonrası saçın mat bir görüntü alması

Birkaç yıkama sonrasında boyanın akması ve saçın istenilmeyen bir renge bürünmesi

Röfle sonrasında saçta çiğ sarı veya yeşilimsi tutamlar oluşması

2 farklı renk tonunun saça uygulanması

Saç Cilası Nasıl Uygulanır?

Saç cilasını kuaförde yaptırabildiğiniz gibi, hazır cilalar alıp evde kendiniz uygulayabilir veya malzemeleri alarak kendiniz de yapabilirsiniz.

Evde Saç Cilası Nasıl Hazırlanır?

Evde saç cilası hazırlamak, oldukça kolay bir işlemdir. Saç cilasını iki farklı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Uygun bir kaba istediğiniz renkteki saç boyasından iki sigara izmariti boyutunda sıkın, biraz saç kremi, bir kaşık % 6’lık oksidan ve 1 bardak su ile karıştırın. Burada önemli olan olabildiğince sulu bir karışım hazırlamaktır. Eğer yoğun bir karışım hazırlarsanız, saçınızın rengi tamamen değişebilir. Ayrıca karışımı saçınızdan temizlemekte de zorlanabilirsiniz. Karışımı sulu bir şekilde hazırladıktan sonra, saçınızın her tarafına eşit miktarda sürmeye dikkat etmelisiniz. Karışımı 10-15 dakika saçınızda beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Saç cilasında oksidan kullanılmaz denilse de, bazı uzmanlar bunun tersini iddia eder. Bu yöntemde de oksidan kullanılmaktadır. Burada amaç az miktardaki oksidan ile boyanın saça kolay nüfuz etmesini sağlamaktır.

2. Saç renginize uygun tonda ya da saçınızı boyamak istediğiniz tonda bir boya satın alın. Uygun bir kabın içine boyayı alın sonrasında boyanın üzerine 1 çay bardağı kadar ılık su ekleyin. Saç boyanın miktarını saçınızın uzunluğuna göre belirlemelisiniz. Orta boy bir saç için yarım tüp boya yeterli olmaktadır. Karışımı hazırlarken amacımız yine çok yoğun olmayan bir karışım elde etmek. Suyun ölçüsünü buna göre ayarlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışıma kullandığınız saç kreminden ekleyin. Dilerseniz saç bakımında kullandığınız doğal yağlardan da ekleyebilirsiniz. Karışımı saçınızın açık renk tonuna sahip bölgelerine uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Saç Cilası

BİRDE BUNLARA BAKIN