Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Saç boyama işlemleri her ne kadar güzel sonuçlansa da cilde ve kıyafeten bulaşan boyalar birçok kadının en büyük sorunudur. Peki bulaşan saç boyası nasıl çıkar?

Evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle boya lekelerinden kurtulabilirsiniz. Saç boyaları, oksidan sayesinde hızla aktive olarak  5-10 dakika içinde cilde ve saça nüfus eder. Saç boyasından hemen kurtulmak için bir parça pamuğa zeytinyağı damlatın ve leke olan bölgeyi ovalayın. Boya lekesi uzun saatler beklemediyse zeytinyağı ile kolayca çıkar.

Beklemeyen boya lekesini makyaj temizleme suyuyla da kolayca çıkarabilirsiniz. Pamuğa makyaj temizleme suyu dökün ve lekenin üzerini ovalayın.

Bu işlemlerden sonra boya çıkmadıysa, saç spreyi kullanabilirsiniz. Aynı şekilde pamuğa saç spreyi sıkarak lekeli bölgeyi ovun. Ancak bu işlemi yüz dışındaki el ve kol bölgesine damlayan lekeler için tercih edin.

Çok acil bir davet veya özel gün için saçlarınızı boyattıysanız, acil durumlar için aseton kullanabilirsiniz. Ancak hassas ve sivilceli bir cilde sahipseniz aseton gibi ürünleri cildinizden uzak tutun.

Saç boyası kuru ciltten daha zor çıktığı için gün içinde boyalı bölgeye nemlendirici krem kullanarak nemli kalmasını sağlayın. Bu sayede uygulayacağınız yöntemler daha kolay etki eder.

Koyu renk boyalar saç dibinde kötü bir görüntü oluşturduğu için, boyama işleminden 24 saat sonra tekrar saçlarınızı yıkayın ve saç kremi uygulayın.

Kıyafetlere bulaşan saç boyalarına hemen müdahale etmek gerekir. Bunun için bir kapta sirke ve çamaşır deterjanını karıştırarak kıyafeti suya bastırın. Kıyafeti 3-4 saat suda beklettikten sonra makinede yıkayın. Eğer kıyafetiniz beyaz ise; beyaz sabunda kullanabilirsiniz.

Boya halı, koltuk gibi eşyaların üzerine döküldüyse, temiz bir bezle hemen silin. Daha sonra bulaşık deterjanı ile lekeli bölgeyi ovalayın. Leke çıkmadıysa üzerine saç spreyi sıkarak temiz bir bezle silin. 

Boyayı temizlemenin bir diğer yöntemi de limondur. Boyalı yere limon suyu dökerek birkaç dakika bekleyin ve temiz bir bezle silin.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN