Reishi Mantarı

Reishi Mantarı

Reishi Mantarı Nedir?

Reishi mantarı Çin’de 2000 yıldan beri kullanılan bir mantar türüdür. Bu mantarın uzun bir kullanım öyküsü vardır. Modern araştırmalar da bu kullanım alanlarının etkinliklerini araştırmaya devam etmektedir.

Birkaç mantar türü “reishi” (Ganoderma Oregonense ve Ganoderma Tsugae dahil) olarak adlandırılır. En popüler reishi mantarı ise Ganoderma Lucidum türüdür. Altı farklı çeşitte Ganoderma Lucidum vardır; kırmızı, mor, yeşil, beyaz, sarı ve siyah. Kırmızı reishi mantarı en çok çalışılan ve araştırılan türler arasında yer almaktadır. Aslen Çin, Japonya ve Kore’de bulunan kırmızı reishi, dünya çapında sert ağaçlarda yetişen bir türdür. Asya’da tropikal ve subtropikal iklimlerde daha fazla yayılım gösterebilmektedir.

Reishi, nemli ve tozlu bir renge; ıslak ve kuru iken bile parlak ve ışıltılı görünen bir yüzeye sahiptir. Tüm Ganoderma türleri “polipor” (etli) şeklinde tanımlanmaktadır. Bu onların alt taraflarında solungaçlarının olmadığı ve sporları küçük gözenekler aracılığıyla salıverdiği anlamına gelir. Bir reishi mantarı çevrildiğinde, sporların serbest kaldığı düz, köşeli alanı görmek mümkündür. Mantardaki genç, yeni büyüyen dış kenarın etrafında beyaz bir halka ortaya çıkar.

Reishi, akçaağaç, meşe ve elm gibi sert ağaçlarda yetişir. Reishi mantarını vahşi olarak bulmak için çok nadirdir, bugün satılan çoğu reishi mantarı ticari olarak yetiştirilmektedir. Reishi mantarı genellikle saprotrof olarak sınıflandırılır ancak bazı ülkeler (Avustralya gibi) bu mantarı bir parazit olarak tanımlamaktadır. Reishi mantarları kabaca oval, böbrek şekline benzer bir biçime sahip kırmızı veya kahverengidir. Bununla birlikte, eğer karbondioksit seviyeleri yeterince yüksekse, mantara ait bir baş oluşmaz ve mantarlar bunun yerine uzun “boynuzları” veya “parmakları” andıran biçimlerde gelişim gösterebilirler.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN