Ödem Ve Şişkinliği Atan 8 Yiyecek

Ödem Ve Şişkinliği Atan 8 Yiyecek

Başta kadınlar olmak üzere, ödem, yani vücuttaki şişkinlik pek çoğumuzun şikayetçi olduğu bir konudur. El, ayak, göz gibi vücudun çeşitli yerleri ödem nedeniyle şişebilir. Vücutta sıvı toplanması olarak tanımlayabileceğimizin ödemin pek çok farklı nedeni olabilir.

Tuzu fazla kaçırmak ya da örneğin bir uçak yolculuğu nedeniyle saatlerce hareketsiz kalmak ödem nedenleri arasında sayılabilir. Kendisi bir hastalık olarak görülmemekle birlikte bazen ciddi hastalıklar da ödeme neden olabilir. Çeşitli tedavi yöntemlerinin yanı sıra ödeme iyi gelen bitkiler, vücuttaki şişkinliği atmanıza yardımcı olabilir.

Ödem tedavisinde ilk adım bir doktora danışarak ödemin ana nedeninin bulunması olmalıdır. Eğer karaciğer, kalp ya da böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıklar ödeme neden oluyorsa, ödem tedavisi için bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.

Ancak bazı durumlarda tuzu azaltmak, spor yapmak ya da çeşitli bitkilerin yardımına başvurmak da ödem atmakta işe yarayan yöntemlerdir. Burada ödem şikayeti için sıkça önerilen çeşitli bitkileri bulabilirsiniz.

Muz, içerdiği potasyum ile vücuttaki ödemleri yok etmeye kararlı bir dostumuz. Aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan doğal şekerin alınmasını da sağlıyor. Muzun gizli gücü ise, vücudumuzun güzel kokmasına yardımcı olması.

Nar ya da nar suyu

Taze nardan sıkılmış nar suyu, ödem attırıcı etkiye sahip. Fakat şeker hastalarının nar suyunu hangi oranda tüketmesi gerektiğini doktoruna danışarak öğrenmesi gerekiyor.

Ananas

Doğal detoks olarak da adlandırabileceğimiz ananası market raflarında her mevsim bulabilmek mümkün. Ananası parçalara bölerek meyve suyu şeklinde de içebilirsiniz.


Yeşil çay

Bitki çayları içinde yeşil çayın yeri ayrı. Ancak bu harika çayı yüksek oranda tüketmemek gerekiyor. Aksi halde kalp çarpıntısına davetiye çıkabilir.

Maydanoz

Sabahları tüketilen yarım kase maydanoz en etkili besinlerden biri.

Salatalık

Salatalığın sağlık adına hazırlanan listelerde bulunmadığı şimdiye kadar görülmedi. İçerdiği su miktarıyla günlük su ihtiyacımızı da karşılamaya yardım ediyor; taze olduğunda mideyi rahatlatarak kendini ayrı sevdiriyor.


Yoğurt

Herhangi bir bakkaldan az yağlı yoğurt alabilir, hatta daha da güzeli yoğurdumuzu kendimiz yapabiliriz. Detoks içecekleri ve smoothielerin de vazgeçilmezi yoğurdun prebiyotik etkisi ödemlerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.


Su

Bol bol su içmek, ödemlerden ve şişkinliklerden kurtulmanın birinci kuralı. Günlük 1,5 litre ve üzerinde su içmemiz gerekiyor. Ancak art arda tüketilen su vücut için zararlı olabilir. Su içimini güne yaymak en doğrusu.

Kızartmalar, kafein, gazlı içecekler, hazır soslar, tuz ve sodyum tüketimini de en aza indirmek ödem ve şişkinliklerden kurtulmada önemli fayda sağlayacaktır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN