Mutluluk Hormonu Nasıl Artırılır?

Mutluluk Hormonu Nasıl Artırılır?

Bizi iyi hissettiren hormonların en önemlilerinden biri dopamindir. Endokrin Cerrahisi Uzmanı Profesör Doktor Yeşim Erbil, vücudun dopamin seviyesini artırma yollarını şöyle sıraladı.

Dopamin, vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Beynin sinir hücreleri (nöronlar) arasında sinyal iletmekten sorumludur. Dopamin düzeylerinin azalması yaşamsal coşkuyu azaltır. Artması ise mutluluk, zevk ve motivasyonu artırır. Bu nedenle serotonin gibi “mutluluk hormonu” olarak anılır. İşte bu hormonu artırmak için yapmanız gerekenler…

Protein alın: Proteinler, amino asit adı verilen küçük yapı taşlarından oluşur. Tirozin adı verilen amino asit, dopamin sentezinde kritik rol oynar. Tirozin ayrıca fenilalanin adı verilen başka bir amino asitten de yapılabilir. Hindi, sığır eti, yumurta, süt, soya ve baklagiller gibi protein yönünden zengin gıdalarda tirozin ve fenilalanindenzengin gıdalardır.

Fazla hayvansal yağ tüketmeyin: Doymuş yağ asitlerinin (hayvansal yağlar) fazla tüketilmesi dopamin düzeylerinde azalmaya yol açar.

Probiyotikleri unutmayın: İkinci beyin olarak kabul edilen bağırsaklar, dopamin de dahil olmak üzere birçok nörotransmiter (sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan kimyasallar) üreten çok sayıda sinir hücresi içerir. Bazı yararlı bakterilerin de dopamin sentezlediği bilinmektedir.

Kadife fasulye yiyin: Mucuna pruriens adlı bu fasulye çeşidinin çekirdekleri dopamin için bir öncü molekül olan doğal L-dopa kaynağıdır. Bazı araştırmalar Parkinson’un dopamin seviyelerini yükselten ilaçları kadar etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak bu besinin hekime danışmadan kullanılmaması gerekir.

Düzenli uyuyun: Geç saatlarde uyumak, ertesi sabaha dopamin düzeyinin düşmesine neden olur bu da azaltılmış konsantrasyon ve zayıf koordinasyon gibi önemli sonuçlar doğurur. Düzenli ve kaliteli bir uyku dopamin seviyesini dengede tutar. Yani mutluluk ve enerji verir.

Egzersiz yapın: Yoga ve yürüyüş gibi egzersizlerin hayvan çalışmalarında dopamin reseptörlerini ve dopamin düzeylerini artırdığı görülmüştür.

Müzik dinleyin: Bazı araştırmalarda müzik dinlemenin, beynin dopamin reseptörlerinde ve dopamin sentezinde artışa neden olduğu gösterilmiştir.

Meditasyon yapın: Düzenli yapılırsa zihinsel ve fiziksel sağlığın iyileştirilmesini sağlar. Yeni araştırmalar, bu faydaların beyindeki artmış dopamin düzeylerine bağlı olduğunu göstermiştir.

Güneş ışığından faydalanın: Düşük güneş ışığına maruz kalmanın, dopamin seviyelerini artırıp, ruh halini iyileştirici gücü olduğu pek çok çalışmada ortaya çıkmıştır.

Takviye alın: Dopamin sentezinde gerekli olan vitamin ve mineraller eksik olduğu zaman takviye olarak alınabilir. Bunlar sırasıyla; demir, niasin, folat ve B6 vitaminidir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN