Mide İltihabı

Mide İltihabı

Mide iltihabı, gastrit mide örtüsünün iltihabıdır. Mide dört tabakadan oluşur. İçte örtü denen, epitel denen tabaka, epitel altı, kas tabakası ve bir de dış tabaka bulunur. Bu tabakaların iç yüzeyini örten epitel denen tabaka iltihaplanabilir. İltihaplanma daima mikropla birlikte olmaz. Vücudun diğer bölümlerinde de iltihap olduğu gibi mikroba bağlı ya da mikropsuz iltihaptır.

Mide iltihabı ya da gastrit, genellikle insan dışkısıyla, ağız yoluyla alınan helikobakter pilori gastritine mide iltihabı denir. Dışkıyla alınan mikrop mide örtüsüne yerleşir, burada iltihap yapar.

Mide iltihabı | Gasrtirit Belirtileri

Mide iltihabı ya da gastritin klinik olarak herhangi bir belirtisi yoktur. Ancak eğer karnınızın üst orta kesiminde şikayetiniz varsa doktorun ilk tanısı daima gastrittir.Bu durum huzursuzluk, şikayet, ağrı, kusma ve hazımsızlık gibi şikayetleri getirir ve gastrit neden olarak görülür. Oysa mide iltihabının herhangi bir klinik belirtisi yoktur. Çok nadiren mide bölgesindeki şikayetlerin tamamen nedeni olduğu kabul edilemez.Ancak bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer miden iltihabının nedeni helikobakterpilori denen mikrop ve buna bağlı asit fazlalığı ile birlikte ülser varsa o zaman ağrı ortaya çıkabilir. İlerleyen dönemlerde gelişen mide kanseri kilo kaybına, iştahsızlığa ve kusmalara neden olabilir.

Mide iltihabı | Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Türk halkının yaklaşık olarak yüzde 80’inde olduğu tahmin edilen bu hastalık, eğer başka hastalıklara da sebep olacak şekilde ise tedavi edilir. Tedavisi genelde, bir antibiyotik ve bir mide ilacı olacak şekilde, iki adet hapın 14-15 gün kullanılması ile yapılır.Bu tedavide başarı oranı yüksektir. Özellikle ailesinde daha önce mide kanseri geçirmiş olanlar varsa, tedaviye mutlaka önem ve öncelik verilmelidir.Her mide hastalığında olduğu gibi hastalar iki önemli faktöre dikkat etmelidirler. Birincisi beslenme dengesi ve besinlerin seçilmesidir. Mide sorunları yaşayanlar, beslenme programlarını kontrol altında tutmalıdırlar. Yağlı ve hazmı zor besinlerden uzak durulması önemlidir. Besin seçiminde sebze ağırlıklı beslenmek faydalıdır.İkinci önemli faktör ise stresten uzak durmaktır. Mide ve bağırsak hastalıklarının tedavi sürecinde, stresten uzak durmak önemli bir rol oynamaktadır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 1 Average: 5]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Mide İltihabı

BİRDE BUNLARA BAKIN