Mercimek Çorbası Kaç Kalori? Kırmızı, Yeşil Mercimek Çorbası Kalorileri

Mercimek Çorbası Kaç Kalori? Kırmızı, Yeşil Mercimek Çorbası Kalorileri

Çeşitleri ve Porsiyonlarına Göre

Mercimek Çorbası Kalori Değerleri

Türk mutfağının en sevilen kuru bakliyatlarından olan mercimek, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içerir. Besleyici değeri oldukça yüksek olan mercimek, özellikle folik asit değeri nedeniyle hamile kalmak isteyen ve hamileler tarafından tüketilmesi gereken besinler arasında yerini alır. Kırmızı, sarı, yeşil ve kahverengi olmak üzere dört eşit olan kuru bakliyat, çorba, salata ve yemeklerde kullanılabilir.

Nişasta oranı düşük olan kırmızı mercimek kabuksuzdur. Genellikle salata ve çorbalarda kullanılan mercimek çeşidini çorba için 10 dakika, salata için ise 8 dakika pişirmek yeterlidir. Yoğun fındık aroması ile dikkat eken yeşil mercimek kabukludur. Pişirildiğinde kabukları ayrılır. Genellikle yemek ve püre yapımında kullanılan yeşil mercimeğin yemekler için 40 dakika, salatalar için ise 30 dakika pişirilmesi yeterlidir. Kabuksuz bir mercimek türü olan sarı mercimek pişirildiğinde hemen dağılır ve bu özelliği nedeniyle püre yapımında kullanılır. Küçük taneli ve tatlımsı bir yapıya sahip olan kahverengi mercimek ise fazla pişirildiğinde bile yumuşamaz. Çorbalar için kullanılan kahverengi mercimeğin 50 dakika, salatalar için ise 40 dakika pişirilmesi yeterlidir.

Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Potasyum, fosfor, lif ve demir açısından oldukça zengin bir çorba çeşidi olan yeşil mercimek çorbası her mevsim tüketilen ve oldukça sevilen bir çorba çeşididir.

 • 1 kepçesi yaklaşık olarak 150 mililitre olan çorbanın, 1 porsiyonu yaklaşık olarak 220 mililitre ve 1 kasesi 200 mililitredir.

Peki, 1 porsiyon mercimek çorbası kaç kalori değerindedir?

 • 1 porsiyon yeşil mercimek çorbası yaklaşık olarak 177, 1 kepçesi 121 ve 1 kasesi 161 kaloridir.

Özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklar, hamileler ve emziren anneler için haftada birkaç kez tüketilmesi önerilen yeşil mercimek çorbası besleyici değeri kadar kendine özgü lezzeti ile de ön plana çıkar.

Kırmızı Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Çorbalarda, börek ve kek yapımında, makarna soslarında, atıştırmalıklarda ve özellikle vejetaryen yemeklerinde sıklıkla kullanılan kırmızı mercimek, kendine has dokusu ve aroması ile en sevilen kuru bakliyat çeşitlerinden biridir. Kırmızı mercimek kabuksuz olduğundan dolayı genellikle çorba yapımında kullanılır. Taneleri püre haline getirilmeden hazırlanan mercimek çorbası, süzme mercimek çorbası olarak bilinir.

Peki, süzme mercimek çorbası kaç kalori içerir?

 • Süzme mercimek çorbasının 1 kepçesi yaklaşık 100 mililitre ve 23 kalori
 • 1 porsiyonu 330 mililitre ve 76 kalori içerir.

Özellikle bebeklerde ek besine başlandığında alerjen medde içermemesi ve zengin besin içeriğinden dolayı önerilir. Süzme olmayan kırmızı mercimek çorbası kalori açısından daha yüksektir.

 • 1 kepçe kırmızı mercimek çorbası yaklaşık 150 mililitre ve 46 kaloriyken bir porsiyonu yaklaşık 275 mililitre ve 85 kaloridir.
 • 1 orta kâse kırmızı mercimek çorbası ise yaklaşık 200 mililitre ve 62 kaloridir.

Sarı Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Sarı mercimek çeşidi de tıpkı kırmızı mercimek gibi kabuksuz bir mercimek çeşididir. Yoğun aroması ve kıvamı nedeniyle genellikle çorba yapımında tercih edilen ve gurme lezzet olarak nitelendirilen sarı mercimek, fiyat açısından diğer mercimek çeşitlerine göre biraz daha pahalıdır. Kalori açısından süzme kırmızı mercimek çorbası ile benzer olan sarı mercimek çorbası genellikle salça kullanılmadan hazırlandığından dolayı sade mercimek çorbası olarak da bilinir.

Peki, sade mercimek çorbası kaç kalori içerir?

 • Sade mercimek çorbasının 1 kepçesi yaklaşık 100 mililitre ve 24 kalori
 • 1 porsiyonu 330 mililitre ve 78 kalori içerir.

1 kepçe mercimek çorbası genel olarak lokanta ve restoranlarda az mercimek çorbası olarak değerlendirilir. Peki, az mercimek çorbası kaç kalori içerir?

 • Genel olarak sarı, kırmızı ve yeşil mercimek çorbasının 1 kepçesi, yani az porsiyonu 23 kalori ile 121 kalori arasında değişir.

Hazır Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Hazır mercimek çorbası pratikliği ve lezzeti nedeniyle özellikle çalışan kadınların, bekarların ve öğrencilerin en çok tercih ettiği çorba çeşididir. Soğuk su ile birlikte yavaş yavaş karıştırılarak hazırlanan çeşitleri olduğu gibi, üzerine sadece 1 bardak sıcak su eklenerek hazırlanan çeşitleri de vardır. Lif, potasyum ve demir açısından zengin olan hazır mercimek çorbası sodyum içeriği nedeniyle tuz kısıtlanması getirilen hastalarda tercih edilmemelidir.

 • Hazır mercimek çorbasının bir kepçesi yaklaşık 100 mililitre ve 56 kalori
 • 1 kasesi 200 mililitre ve yaklaşık 112 kaloridir.

Mercimek Çorbası Kilo Yapar Mı?

Mercimek çorbası besin değeri yüksek bir çorba çeşididir. Ancak hazırlanırken eklenen yağın miktarı mercimeğin kalorisini yükseltebilir. Az yağlı olarak hazırlanan mercimek çorbası zayıflamaya destek olur. İçeriğindeki yüksek lif nedeniyle midede sindirimi uzun süren çorba, iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Özellikle zayıflama diyetlerinde yemeğe başlamadan önce mercimek çorbası tüketilmesi mideyi doldurarak daha fazla yemek yenmesini engelleyebilir. Ayrıca kan şekerini yavaş yavaş yükselttiği için uzun süre tok tutar ve günlük kalori alımının azaltılmasına yardımcı olur. Yağ oranı yüksek olan kırmızı mercimek çorbası ölçülü olarak tüketilmediğinde kilo alımına sebep olabilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN