Kreatinin Nedir?

Kreatinin Nedir?

Kreatinin, karaciğer tarafından yapılan ve karaciğerde depolanan bir amino asit olan kreatinin kimyasal atık ürünüdür. Kreatinin normal kas metabolizmasının sonucu oluşur (1). Bu kimyasal atık parçalandıktan sonra kan dolaşımına girer. Sonrasında böbrekler bu atık maddeyi kandan uzaklaştırır. Kreatinin daha sonra idrar yoluyla vücuttan çıkarılır. Bu işlem vücudun normal kreatinin düzeyinin korunmasına yardımcı olur. Fakat bazen, rutin kan veya idrar testleri düşük (veya yüksek) kreatinin seviyelerini belirleyebilir.

Kreatinin normal değeri vücut ölçüsü ve kas kütlesine göre değişir. Örneğin, erkekler için normal aralık 0,6 ila 1,2 mg/dl olarak belirlenmiştir. Kadınlar için normal kreatinin değeri 0,5 ila 1,1 mg/dl arasındadır.

Kanda Kreatinin Düşüklüğü Belirtileri ve Nedenleri

Kreatinin düşüklüğü ile gelen semptomlar altta yatan duruma bağlıdır. Aşağıda belirtilen durumlar kreatinin düşüklüğüne neden olabilir:

  • Kas distrofisine benzer kas hastalıkları: Herhangi bir kas hastalığının semptomları arasında kas zayıflığı, kas sertliği, kas ağrısı ve hareket kabiliyetinde sınırlılık vardır.
  • Karaciğer rahatsızlıkları: Karaciğer fonksiyonunun kötü olması, kreatin üretimine engel olur, bu da düşük kreatinine neden olabilir. Semptomlar sarılık, karın ağrısı, karın şişkinliği, kanlı veya katranlı dışkıları içerir.
  • Aşırı su kaybı: Hamilelik, aşırı su alımı ve bazı ilaçlar buna neden olabilir.

Kas dokusunun yıkımı kreatinin üretilmesine neden olduğundan, bu kimyasal atıkların düşük seviyeleri genellikle düşük kas kütlesi olan kişilerde görülür (2). Ancak, bu her zaman ciddi bir tıbbi sorun olduğu anlamına gelmez.

Yaşlı bireylerde kas hacminde azalma yaygındır, çünkü çoğu insan yaşlandıkça kas kütlesini kaybeder. Düşük kas kütlesi de yetersiz beslenmeden veya düşük proteinli besinlertüketmekten kaynaklanabilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kreatinin Nedir?

BİRDE BUNLARA BAKIN