Koronavirüs ve Kanser: Bilmeniz Gerekenler

Koronavirüs ve Kanser: Bilmeniz Gerekenler

Bağışıklık sistemi zayıf olan herhangi bir insan COVID-19’dan daha büyük ölçüde etkilenme riski altındadır. Bunların arasında kanser olan insanlar, ya da bu hastalık ile ilgili olan belirli tedavileri almakta olan insanlar da bulunmaktadır.

Her virüs, organizmaya yerleşip hastalığa sebep olmak için ilk önce her bireyin bağışıklık sisteminin üstesinden gelmelidir. Bu, şimdi SARS-CoV-2 olarak bilinmekte olan yeni ve ünlü koronavirüs söz konusu olduğunda daha az doğru hale gelmez. Kanser ve diğer kronik hastalıklara sahip olan kişilerde bu savunmalar daha zayıf olma eğilimindedir. Bağışıklıklarını düşüren tedaviler almakta olan kişiler de daha zayıf savunmalara sahiptir.

Kanser hastası olan insanların, bu hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olmadığını vurgulamak önemlidir. Bu kişilerin virüse yakalanma riskleri de diğer insanlar kadardır. Ancak, eğer virüse yakalanırlarsa, çok daha ağır semptomlara yol açan daha şiddetli bir saldırıya maruz kalma riskleri daha yüksektir.

Koronavirüs ve Kanser: Kanser Olan İnsanları Nasıl Koruruz

Koronavirüs ve kanser söz konusu olduğunda engelleyici önlemlerde büyük bir farklılık bulunmamaktadır. Temel olarak, bu kişiler de diğer herkesin yaptığı şeyleri uygulamalıdırlar, ancak bunu daha titiz bir şekilde yapmalıdırlar. Kendilerini korumalarının en iyi yolu sosyal temastan maksimum seviyede kaçınmalarıdır. İzolasyon ve mesafe, enfeksiyonu engellemenin ideal yollarıdır.

Diğer insanlar ile etkileşimden kaçınmaktan söz ederken sadece yabancılar ile olan temaslarınızdan bahsetmiyoruz. Bu aile bireylerini ve kişinin normal rutininin bir parçası olan kişileri de kapsıyor. Dahası, bu durum, diğer insanın virüse yakalanmamış olduğundan kesin bir şekilde emin değilseniz onları bir el sıkışması ya da sarılma ile karşılamamak anlamına da geliyor.

Eğer mümkünse, paketlerinizi alırken tek kullanımlık eldivenler kullanmak iyi bir fikirdir. Aynı şey, kişi bir sebepten dolayı evini terk etmek zorunda ise de geçerlidir. Bu önlemler basit bir mantığı takip eder: insanlar virüse ne kadar az maruz kalırsa, enfekte olma ihtimalleri o kadar az olacaktır.

Hijyen Çok Önemli Bir Faktördür

SARS-CoV-2 su ve sabuna karşı son derece hassastır. Bu mikroorganizmalar sabunun kolayca yok edebildiği lipitten -yağdan- oluşan bir dış zara sahiptir. Bu dış zar olmaksızın virüs parçalanır. Bundan dolayı ellerinizi yıkamak hiç olmadığı kadar önemli hale gelmiştir.

Bu önerinin karşısında birçok insan ellerinizi yıkamalarının gerekli olmasının sebebinin virüsün deri yoluyla vücuda girmesi olup olmadığını sorarlar. Bunun cevabı hayırdır. Bu hijyen önlemi bir örnek kullanarak açıklayacağımız sebeplerden dolayı önemlidir:

Bir postacının hasta olduğunu ve teslim etmek üzere olduğu bir paketin yakınında öksürdüğünü varsayalım. Paketi teslim alacak olan kişi bundan haberdar değildir ve paketi herhangi bir önlem almaksızın alır. Virüs paketi alan kişinin ellerine yayılabilir ancak bu enfeksiyona yol açmak için yeterli değildir. Ancak, bundan sonra kişi yüzüne dokunursa o zaman SARS-CoV-2 vücuda ağız, burun ya da gözler yolu ile girme fırsatını yakalayacaktır. Bu da bulaşmaya neden olacaktır.

Gün boyunca dokunduğumuz şeylere genellikle tamamen dikkat etmeyiz. Bundan dolayı ellerinizi sık sık yıkamak en iyisidir. Eğer virüs hala elinizdeyse kaybolacaktır ve herhangi bir risk kalmayacaktır. Eğer virüs o anda ellerinizde değilse bile el yıkama alışkanlığını edinmek hala iyi bir fikirdir. Ne de olsa, elinizde bugün virüs olmayabilir. Ancak, belki de yarın mevcut olacaktır.

Koronavirüs ve Kanser: Diğer Kontrol Önlemleri

Birkaç aydır öneri toplamakta olan merkezlerden bir tanesi olan New England Kompleks Sistemler Enstitüsü evinizden başlayarak güvenli bölgeler oluşturmanızı tavsiye etmektedir. Bu da basitçe virüsün evinize ya da spesifik bir alana girmediğinden emin olmak anlamına gelir.

Bunu başarabilmenizin en iyi yolu bir evde yaşayan  ya da bir bölgede sık sık bulunan herkesin hijyen ve temas ile ilgili önerilere uyduğundan emin olmaktır. Bu aynı zamanda artık misafir kabul etmemeniz anlamına da gelir. Eğer misafirler eve ya da bölgeye gireceklerse bir maske kullanmalı, ellerini yıkamalı ve fiziksel mesafelerini korumalıdır.

İlaç stoku yapma yollarına bir göz atmak – eğer mümkünse bir ya da iki aylık – da iyi bir fikirdir. Eğer sağlık sistemi çökerse malzeme dağıtımları kesilebilir, ki bu da çok ciddi bir durum olur. Aynı zamanda,insanların nispeten sık bir şekilde dokundukları yüzey ve objeleri temizlemekde önemlidir. Bu şeyleri basitçe sabunlu ya da çamaşır suyuna batırılmış bir bez ile silebilirsiniz, özellikle de kapı kulplarına ve lamba anahtarlarına dikkat etmelisiniz.

Konu kanser ve koronavirüs olduğunda hastalar bu zamanlarda özellikle dikkatli olmalıdır. Ancak bu paniklemek, obsesif olmak ya da bu düşüncenin sizi ele geçirmesine izin vermek anlamına gelmez. Her şey yeni alışkanlıklar benimsemeye gelir, ki bunlar da birkaç gün sonra ikinci doğanız haline dönüşecektir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN