Koronavirüs İle Yeniden Enfekte Olabilir Misiniz?

Koronavirüs İle Yeniden Enfekte Olabilir Misiniz?

Koronavirüs krizi birçok ülkede sağlık alarmlarını aktif tutmaya devam ediyor. Haber kaynakları her gün dünya genelinde daha da fazla vakanın ortaya çıktığı haberlerini veriyor. Peki halihazırda koronavirüse yakalandıysanız? Koronavirüs sizi tekrar enfekte edebilir mi?

İşte bu problem ve enfeksiyon sonrasında olanlar ile ilgili bazı genel bilgiler.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüsler genellikle hayvanları etkileyen bir virüs ailesidir. Bu ailenin içerisinde birçok farklı tipte virüs vardır. Bunların bazıları mutasyon geçirebilir ve insanları enfekte etmeye başlayabilir.

SARS-CoV-2 suşunda da durum budur. Bu suş ilk etapta 2019’da Çin’in Wuhan adlı kentinde ortaya çıkmıştır. O zamandan beri de yayılma kolaylığı dünya genelindeki vakaların sayısında dramatik bir artışa yol açmıştır.

Hangi Semptomlara Yol Açar?

Enfeksiyonu yakalayan çoğu insan için koronavirüs asemptomatik bir enfeksiyondur. Yani, kişi hasta olduğuna dair herhangi bir belirti göstermez. En yaygın olarak, özellikle de çocuklarda, soğuk algınlığı semptomlarına benzeyen hafif, spesifik olmayan semptomlara yol açar.

En belirgin semptomlar şunlardır:

  • Kuru öksürük
  • Ateş
  • Nefes darlığı
  • Ayrıca kas ağrılarına, yorgunluğa ve genel rahatsızlıklara da neden olabilir. Ancak bu her zaman gerçekleşmeyebilir.
  • Vakaların küçük bir kısmında, bu virüs pnömoniye hatta solunum yetmezliği sebepli ölümlere bile neden olabilir. Bu vakalar genellikle yaşlılar ya da bağışıklık sistemi problemleri olan insanlar gibi risk gruplarına dahil kişilerde görülür.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Virüsün insanlar arasında bulaşması havada dolaşan küçük parçacıklar yolu ile gerçekleşir. Enfeksiyonu kapmış olan bir insan öksürdüğünde ya da hapşırdığında bu partiküller 1 – 2 metre civarında hareket edebilir. Enfeksiyonu kapmış olan insan herhangi bir semptom göstermiyor bile olsa virüs hala yayılmaya devam edebilir.

Bu partiküller masalar ya da kapı kulpları gibi günlük objelerin yüzeyinde kalabilir ya da direkt olarak bir kişinin üzerine ulaşabilir. Enfekte olmamış bir kişi enfeksiyonu taşıyan bir objeye dokunup sonrasında ellerine, burnuna ya da ağzına dokunursa o zaman virüs vücuduna girebilir.

Koronavirüs Tedavi Edilebilir Mi?

Bu virüs için henüz herhangi bir spesifik iyileştirici tedavi bulunmasa da, bilim insanları özellikle de ciddi vakalarda kullanılmak üzere bazı antiviral ajanları test etme aşamasındadırlar. Dolayısıyla, an itibariyle en önemli olan şey basitçe enfeksiyonu engellemektir.

Şu anda mevcut olan tedavi sadece semptomlar içindir. Doktorlar semptomları arı kesiciler ve eğer hastanın ateşi varsa ateş düşürücüler ile tedavi etmektedir. Bunun bir virüs olduğunu hatırlamalıyız, bundan dolayı antibiyotikler asla etkili olmayacak ve bundan dolayı bu ilaçları bir önlem ya da bir tedavi olarak kullanmak hatalı olacaktır.

Koronavirüs Enfeksiyonuna Tekrar Yakalanmak Mümkün Mü?

Halihazırda bahsetmiş olduğumuz gibi, çoğu zaman enfeksiyon yada asemptomatik olarak, ya da hafif semptomlar ile ortaya çıkar. Virüsün mortalitsi çok düşüktür, an itibariyle %1.4 ila %2.1 arasında seyretmektedir. Bu da demektir ki, neredeyse tüm vakalarda lişi hastalığı herhangi bir büyük komplikasyon yaşamaksızın atlatacaktır.

Peki sonra ne olacak?

Zaten koronavirüs kapmış olan biri tekrar enfekte olabilir mi?

Bu yeni bir suş olduğundan dolayı hala öğrenecek çok fazla şeyimiz var. Buna rağmen, şimdiye kadar elimizdeki tüm yeni vakalar ilk defa enfekte olmuş insanlarda görülmüştür. Herhangi birinin tekrar koronavirüs kaptığıma dair bir resmi kayıt yoktur. Bu da demektir ki, elimizde konuyla ilgili çok az bilgi olsa da, şimdilik elimizde olan verilere göre uzmanlar aynı kişinin aynı hastalığa iki kere yakalanabilme ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorlar.

Dipnot

Herkes için yeni, ve son derece ciddi olan bu durum karşısında, önemli olan şey sakin kalmamızdır. Sağlık otoritelerinin talimatlarına uymak ve elimizde olan engelleyici tedbirleri mümkün olduğunca uygulamaya devam etmek, atıyor olmamız gereken acil adımlardır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN