Koronavirüs Havada Asılı Kalır mı? Havadan Yayılır Mı?

Koronavirüs Havada Asılı Kalır mı? Havadan Yayılır Mı?

Bilim kurulu üyemiz profesör Levent hocamızda koronavirüsün havada asıl kalmadığını belirtti. Damlacık şeklinde ortaya çıksa da uzun süre havada kalmadığını belirtti. Örnek olarak hapşurak biri ilk etapta virüsü havaya yayabilir ancak bu kısa süre sonra yere inecektir. Uzun süreler ile havada kalması mümkün değildir.

Sıcaklar Virüsü Yavaşlatır Mı?

Şu anda yapılan çalışmalara göre havalar ısındıkça virüsün etkisi azalacağına dair bir belirti yok. Aynı şekilde yağmurlu veya soğuk havalarda da virüs daha hızlı yayılmıyor. Virüsün genel olarak hava ile pek ilgisi yok. Sıcak veya soğuk çok etki etmez. Virüs damlacık halinde yayılmaktadır. Ellerimizi bol sabunlu su ile sık sık yıkamaya dikkat edelim. Aramızda 2 metre kadar mesafe olmasına dikkat edin.

Evde Kalmaya Devam Ediyoruz

Yapılan çalışmalar yavaş yavaş sonuç almak üzereler… Bu yüzden izolasyona bir süre daha devam ediyoruz. Evde kalmaya devam ediyoruz. Ellerimizi sık sık yıkamaya özen gösterin. Çalışanlar da mutlaka maske takmaya dikkat edin. Ülkemizde 1 ay kadar süre sonra virüsün önleneceğini tahmin ediyoruz. Umarız ki daha kısa sürede geçer.

Son olarak havada yayılmıyor diye tedbiri elden bırakmayın. Virüsle birlikte başka hastalıklar veya mikroplar bulaşıp bağışıklık sistemini zayıf düşürebilir. Bu yüzden bulunduğunuz ortamları mutlaka belli süreler ile havalandırmaya dikkat edin.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN