Koronavirüs: Cep Telefonunuzu Nasıl Temizlersiniz

Koronavirüs: Cep Telefonunuzu Nasıl Temizlersiniz

Neden Cep Telefonumu Temizlemeliyim?

Bu soru son derece bariz bir sebepten dolayı ortaya çıkmıştır: çoğumuz cep telefonumuzun yüzeyi ile sık sık temas eder haldeyiz. Buna ek olarak, telefonlarımızı aramaları cevaplamak için yüzlerimize ve ses kaydı göndermek için ağızlarımıza yaklaştırıyor, hatta zaman zaman telefonlarımızı diğer insanların kullanmasına bile izin veriyoruz.

Henüz bu tip bir alet yoluyla ortaya çıkmış bir bulaşmanın olduğu gibi bir rapor bulunmasa da bilim insanları diğer benzer virüsler gibi COVID-19’un da belli bir süre boyunca cep telefonu ekranında yaşayabilme ihtimali olabileceğine inanmaktadır. Bundan dolayı telefonlarımızı temiz tutmak iyi bir fikir olacaktır.

Cep Telefonunuzu Nasıl Temizler ve Dezenfekte Edersiniz

Hastalık Kontrol Koruma ve Merkezlerine göre temizlemek ile dezenfekte etmek arasında bir ayrım yapmak önemlidir. Temizleme sürecinde kir ve bazı mikroplardan kurtuluruz ancak bu mikropları öldürmeyiz. Ancak dezenfekte etme süreci farklı yüzeylerde var olan mikropları öldürmeye yardımcı olan kimyasallar kullanır.

Bununla ilgili düşünürken, telefonlarımızdan bariz olan kirleri temizlemenin ötesinde, koronavirüs yayma riskini azaltmak için onları dezenfekte etmeye de çalışmalıyız. Telefonlarımızın gün boyunca en çok kullandığımız objelerden biri olduğunu hatırlayalım, ayrıca temizlemeyi hiç düşünmediğimiz şeylerden biri de onlar.

Peki, cep telefonunuzu nasıl etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz?

Cep Telefonunuzu Temizlerken Agresif Kimyasallar Kullanmaktan Kaçının

Öncelikle, cep telefonlarının özel dikkat gerektiren bazı spesifik özellikleri olduğunu hesaba katmalıyız. Cep telefonlarının çoğu yağ itici bir kata sahiptir, bu da ekranı temiz tutmaya ve parmak izi gibi izlerden korumaya yardımcı olur. Bu kaplama özel bir işlem gerektirir çünkü fonksiyonu koruyucu olmaktır ve kimyasalların uygulanması bu durumu etkileyebilir. Bunu bilerek, telefonlarımızı temizlerken çamaşır suyu içeren çözeltilerden ya da geleneksel temizlik maddelerinden uzak durmalıyız.

Cep Telefonunuzu Temizlemek İçin Yumuşak Bezler Kullanın

Cep telefonlarımızı temizlemek için kullandığımız bez tiftik içermeyen yumuşak kumaşlardan yapılmış olmalıdır, mesela yeni gözlük alırken gözlükçülerin verdiği bezler gibi olmalıdır. Bulaşık teli, sünger ve aşındırıcı kumaşların kullanılması cihazınızda hasar ve kusurların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Apple ve Google gibi şirketler herhangi bir temizlik sürecine başlamadan önce telefonunuzu kapatmanızı önerirler. Ayrıca, telefonunuzu tamamen temizlemek için kumaşı biraz su ile ıslatıp biraz da sabun kullanmanızı önerirler. Ancak, nemin telefondaki açıklıklardan içeriye girmesini engellemelisiniz.

Cep Telefonunuzu Temizlemek İçin Dezenfektan Mendiller Kullanın

Apple’ın tavsiyesi iPhone’unuzun dış yüzeylerini %70 oranında izopropil alkol ya da Clorox markalı dezenfektan mendiller kullanarak dikkatli bir şekilde silmenizdir. Çamaşır suyu kullanmayın. Telefonunuzun açıklıklarına nem girmesinden kaçının ve iPhone’unuzu herhangi bir temizlik maddesine daldırmayın.

Alkol ve Su Çözeltisi

Charles Gerba bu günlerde telefonunuzu nasıl temizleyebileceğiniz hakkındaki tavsiyelerini veriyor. Bu uzmana göre, cep telefonunuzu temizlemek için %60 oranında suya %40 oranında alkol ekleyip mikrofiber bir bezi bu sıvı ile nemlendirerek telefonunuzu temizleyebilirsiniz.

Bu çözelti ile de dikkatli olmalıyız, bu karışım akıllı telefonumuza direkt olarak uygulanmamalı, çünkü telefona hasar verebilir. İdeal olan, ekstra sıvıyı almak için kumaşın bir köşesini kullanmaktır.

Sık Sık Ellerinizi Yıkayın

Son olarak, günde birkaç kez ellerinizi yıkamanızın önemini tekrar vurgulamalıyız. Dünya Salık Örgütü (WHO) gibi organizasyonlar ellerinizi düzenli bir şekilde su ve sabun ile, ya da alkol bazlı bir dezenfektan ile temizlemenizin eğer ellerinizde virüs varsa virüsün deaktive edilmesine yardımcı olduğunu vurgulamıştır.

Bu, elbette, ellerimiz ile sık sık temas eden cep telefonlarımızın temizliğini ve dezenfekte edilmesini tamamlar. Ancak, gerçek şu ki, bu şu an yaşadığımız salık krizin çıktığımızda bile yapmaya devam etmemiz gereken bir şeydir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN