Kolesterol Düşüren Yiyecekler Hangileridir?

Kolesterol Düşüren Yiyecekler Hangileridir?

Kolesterol kanda bulunan ve yiyeceklerle alınan bir yağ türüdür. Kötü kolesterol LDL, iyi kolesterol HDL olarak bilinir. Kolesterolün yükselmesi, kanda birikmesi anlamına gelir ve bu durum damar tıkanıklığı, kalp krizi ve böbrek yetmezliği hastalıklarına sebep olabilir.

Kötü kolesterolü (LDL) düşürmek için Omega 3 yönünden zengin besinler tüketilmesi önerilir. İlk akla gelen yiyecekler yeşil yapraklı sebzeler, lifli tahıllar ve balıktır.  

Yeşil yapraklı sebzeler, lifli tahıllar ve baklagiller

Yeşil yapraklı sebzeler, kepeği ayrılmamış buğday ve yulaf içeren besinler ile bezelye, börülce, kuru fasulye gibi baklagillerin lif oranı yüksektir. Bu lifler kolesterolü kandan ayırır, kan akışının kolaylaşmasını sağlayarak damarları rahatlatırlar.

Balık

Balık Omega 3 yağ asitleri yönünden zengindir ve iyi kolesterolü (HDL) yükseltir. Böylece kan akışı düzenlenir, kan incelir ve damar tıkanıklığı riski azalır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı diğer yağlarla kıyaslandığında daha az işlendiği görülür. Sabahları 1 veya 2 kaşık saf zeytinyağı içmek hem bağırsakları korur, hem de kandaki kolesterolü düşürür. 

Fındık

Fındık da lifli yemişlerden biridir, ayrıca doymamış yağ asitleri ve E vitamini açısından zengindir. Bu özellikleri ile kandaki kolesterol miktarını düşürür. Yüksek kalorili olduğundan günde iki yemek kaşığı kadar tüketilmesi önerilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN