Kırık Saç Uçları Sorunu: 6 Adımda Kırık Uçları Onar!

Kırık Saç Uçları Sorunu: 6 Adımda Kırık Uçları Onar!

Kim saç uçlarının mat, kuru ve sert olmasını ister ki? Hiçbirimiz istemeyiz! Sadece kestirmek bile çoğu zaman bu kırık uç sorununa çözüm olamıyor. Saçlarımız biz istemeden de olsa sürekli kırılıyor ve bunun sonucunda da ortaya hoş olmayan bir görünüm çıkıyor… Saçlarının neden kırıldığını öğrendikten sonra saç tellerinin kırılmasına izin vermeyeceğini tahmin ediyoruz.

Sana vereceğimiz saç sırları sayesinde kırık saç uçlarına sonsuza kadar ”elveda” diyebilirsin! 🙂

Saç uçları neden kırılır?

Saç uçları saçlarımızın en hassas noktalarından biri. Sık sık boya, perma gibi kimyasal işlemler yaptırmak, düzleştirici ve maşanın aşırı kullanımı,  saçların sürekli çok gergin toplanması gibi faktörler saçların kuruyup cansızlaşmasına neden olur. Bu da saçı daha kırılgan hale getirir. 

Saç tellerini lastik saç tokaları, sert yastık kılıfları ve havlu ile saçlarını kurulamak bile kırabilir. En çok da saçlarına ihtiyacı olan bakımı yapmamak saç tellerinin kırılmasına neden olur. Saçların yeteri kadar sağlıklı olmazsa kırılması çok daha kolay olur. Nemsiz kalan saçlar kırılmaya daha fazla yatkındır.

Bazı durumlarda saçların uç kısımları o kadar kırılgandır ki kesmekten başka çare olmayabilir… Özenle uzattığın saçlarının kırıklar yüzünden kötü görünmesini ve kestirmeyi istemiyorsan bakımını ihmal etmemelisin.

Saç uçlarının kırılmasını önlemek için ne yapılmalı?

Saçlarının kırılmasını istemiyorsan atabileceğin bazı adımlar, kullanabileceğin özel bakımlar var. Haydi bunları beraber keşfedelim!

Sülfatsız şampuan kullan

Şampuanların köpürmesini sağlayan sülfat maddesi saç tellerinin kuruyup daha fazlasına kırılmasına yol açabilir. Çoğumuz şampuanımızın köpürmesine alışkınız ama özellikle kırılmış, kurumuş, yıpranmış saçlara köpük hiç iyi gelmiyor… Saçlarının daha fazla kurumasına, aşınmasına engel olabilmek için öncelikle sülfatsız şampuanları ullanmanı öneriyoruz.

Isının zararlı etkisinden korun

Isıyla saçlarını şekillendirmeden önce mutlaka ısıdan koruyucu bakım kremlerinden veya spreylerden yararlanmalısın. Sonrasında da düzleştirici kullanırken saç tellerinin kıvrılmaması ya da katlanarak düzleşmemesi için saçlarını taramayı deneyebilirsin. Yani bir elinle düzleştiriciyi kullanıp, diğer elinle de saçını tarayarak saç tellerini düzeltebilirsin.

Maşayı saç diplerine doğru uygula

Maşa kullanırken tutamları saç uçlarından başlayarak şekillendirmek yerine saç diplerinden başlayarak şekillendirirsen saç uçların maşanın dışında kalmış olur ve böylece maşanın ısısından etkilenmez. Bu nedenle saç uçlarından tutarak tutamları maşaya sarmanı öneririz. Böylece saç uçlarına ısı değmemiş olur. 

Saçlarını havluyla kurutma

Banyodan çıktığında saçlarındaki nemi almak için havluyla saçlarını ovalamak, çitilemek yerine pamuklu bir tişörte saçını sarabilirsin. Saçındaki nemi aldıktan sonra kendiliğinden kurumasını beklemeni öneririz. 

Yumuşak saç fırçası kullan

Günlük zamanda saçlarını tararken mutlaka sentetik olmayan, doğal, yumuşak kıllara sahip fırçaları kullanmalısın.Plastik tarakların saçlarının kırılmasına yol açar ve saç tellerini zedeler. Özellikle sık dişli, plastik taraklarla saçını taradığında oluşan çıtırtılardan saçlarına ne kadar zarar verdiğini anlayabilirsin. Ayrıca saçlarını tararken daima uç kısımlardan başlayarak, kademe kademe yukarıdan aşağıya doğru taramalısın. Bunu yaparak, saçlarının daha kolay tarandığını keşfedebilirsin. 

Saç uçlarını besle

Eğer kırıkların varsa her zaman banyoda saç kremi kullandığından emin olmalısın. Hatta düzenli olarak durulanmayan bakım kremlerini saç uçlarına uyguladığında saçlarının çok daha sağlıklı görüneceğini fark edebilirsin. Özellikle besleyici yağlar içeren bakım kremleri, saç uçlarındaki kuruluğu gidermek için oldukça etkili.

Kırık saçlarını nasıl onarabilirsin?

Kırık saç uçlarını onarmak için saç uçlarını besleyen ve aynı zamanda nemlendiren saç bakım ürünlerine ihtiyacın var. Yıpranan ve zarar gören saçlarını acilen bakım altına alarak saç tellerini kopmadan kurtarabilirsin.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN