Kasık Mantarı

Kasık Mantarı

Kasık mantarı; üreme organları, kalça ve iç uyluk bölgesinde görülen, kırmızı renkte ve kaşıntılı döküntüler oluşturan yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Kasık mantarı rahatsız edici bir durum olmasına rağmen, nadiren ciddi bir problem oluşturur ve evde basit ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

1- Hafif enfeksiyonlar için mantar önleyici bir krem kullan.En iyi seçenekler; Lamisil, Lotrimin Ultra ve/veya Naftin’dir. Bunlar biraz pahalı kremlerdir, ancak hızlı bir şekilde iyileşme sağlarlar. Sadece klotrimazol içeren normal Lotrimin AF kullanmaktansa, Butenafin Hidroklorid içeren Lotrimin Ultra daha iyi bir tercihtir. Çalışmalar, Butenafin’in klotrimazol’dan daha hızlı ve etkili olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, normal klotrimazol’un bir tüpü 1 dolar kadar düşük bir fiyata satın alınabilirken, Lotrimin AF (klotrimazol içeren) bunun 10 katı fiyata satılır.

  • Doktorundan, bir mantar önleyici krem yazmasını isteyebilirsin. İlacı reçeteyle almak, maliyetini azaltacaktır.
  • Ayrıca klotrimazol veya mikonazol içeren daha ucuz kremlerden de satın alabilirsin. Bunların işe yaraması biraz daha uzun sürer, ancak kaşıntıyı etkili bir şekilde yok ederler. 
  • Semptomlar geçse bile, kremi paket üzerinde belirtilen süre boyunca kasık bölgene uygulamaya devam et. Tıpkı antibiyotikler gibi, bu kremleri de tarif edilen tedavi süresi boyunca kullanmak gerekir.
  • Eğer ayak mantarın varsa, onu da eş zamanlı olarak tedavi etmelisin. Bunu yapmak, hastalığın tekrarlama riskini azaltacaktır. 

2- Cildini temiz ve kuru tut. Duştan sonra iyice kurulan. Çünkü mantarlar, ılık ve nemli ortamlarda çoğalır. Mümkünse, etkilenen bölgeyi havalandırmak için bir süre iç çamaşırın olmadan dur. Bu mümkün değilse, en azından külot yerine boxer giy.

3- Kasık bölgesine sürtünen ve cildi tahriş eden kıyafetleri tercih etme. Dar iç çamaşırı ve pantolonları kullanmaktan kaçın.

4- Bölgeyi kaşıma. Kaşımak, döküntüyü daha da tahriş edip cildine zarar verebilir ve enfeksiyon ihtimalini arttırır.

  • Kendini kaşımaktan alıkoyamıyorsan, tırnaklarını kes. Geceleri uyurken eldiven giy.
  • Rahatlamak için hafif soğuk bir banyo yap. Pişmemiş yulaf ezmesi, kabartma tozu (sodyum bikarbonat) veya kolloidal yulaf ezmesini suyla karıştırıp bölgeye sürebilirsin. Banyodan çıktığında kasıklarını iyice kurula. 

5- Bu durumda kulanmak üzere üretilmiş bazı tozlar vardır.Bu tozlar, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda biraz rahatlama da sağlar. Bu tozlar, nemi kurutmaya yardımcı olan sodyum bikarbonat bileşeni içerir. Eczacına bu tozu sorabilirsin, oldukça ucuzdur.

6- Doktoruna danış. Eğer pullu kızarıklıklar birkaç hafta içinde geçmezse, daha kötüye gitmeye başlarsa, renginin sarıya döndüğünü fark edersen veya akıntı olursa, doktoruna danışman gerekir. Doktorun sana birkaç seçenek sunacaktır:

  • Reçeteli kremler: Doktorun, ekonazol ve oksikonazol gibi maddeler içeren mantar önleyici ilaçlar reçete edebilir.
  • Antibiyotikler: Eğer kasık mantarında enfeksiyon oluşursa, doktorlar enfeksiyonu temizlemek için bir antibiyotik reçete edebilirler.
  • Mantar önleyici haplar: Sporanox, Diflucan veya Lamisil, doktorunun sana reçete edebileceği bazı ilaçlardır. Bu ilaçlar, bir aydan bir yıla kadar kullanılabilir. Bunları kullanırken sindirim sistemi problemleri veya anormal karaciğer fonksiyonları görülebilir. Eğer antiasit veya warfarin kullanıyorsan, muhtemelen bu ilaçları kullanmamalısın. Başka bir seçenek olan Grifulvin V’nin işe yaraması daha uzun sürer, ancak diğer mantar önleyici ilaçlara alerjin veya onları kullanmanı engelleyen bir tıbbi durumun varsa iyi bir seçenek olabilir.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kasık Mantarı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?