Karaciğer Temizliği Önemi, İyi Gelen Bitkiler ve Temizlik Kürü

Karaciğer Temizliği Önemi, İyi Gelen Bitkiler ve Temizlik Kürü

Kişilerin karaciğer temizliği yapması gerektiğini şuradan anlayabilmektedir. Eğer ki sabah kalktıkları zaman ağızlarında çok kötü bir tat geliyorsa, herhangi bir şeye karşı alerjisi olması durumunda, sürekli olarak var olan kabızlık problemi yaşıyor ve saçlarında dökülme varsa, yemeklerden sonra hemen uykunuz geliyorsa, midenizde şişkinlik mevcut oluyor ve kendinizi yorgun hissediyorsanız o zaman sizlerin de karaciğer temizliği yapmanız gerekmektedir.
Karaciğer insanların vücutları için çok önemli olan proteinlerin ve yağların taşınmasında lipoprotein üretimi gerçekleşmektedir. Kanı birçok yabancı ve zararlı olan maddeden temizler. İlaç ve alkol temizlenmesi karaciğer organında yapılmaktadır. Safra üretimi sayesinde yağların sindirilmesi ve insan vücudundan atılmasını sağlar. Kan pıhtılaşmasında görevlidir. Aminoasit üretimi sağlayan karaciğerin 500’ün üzerinde insanların hayatı açısından önemli olan fonksiyonları bulunmaktadır. Karaciğerimiz detoksifikasyon ve nötralize organı olarak bilinmesi nedeniyle karaciğer temizlenmesi vücudun büyük bir oranda iyileşmesini, kişilerin daha sağlıklı olmasını ve daha hızlı kilo kaybı yaşaması mümkün olmaktadır. Karaciğer temizlenmesinde kişilerin yaşam tarzlarını değiştirmeleri, karaciğere zararlı olan gıdalardan özellikle de alkolden kaçınmaları çok önemli olmaktadır.

Karaciğer temizliğinin faydaları, vücut içerisinde bulunan ekzojen ve endojen toksinlerinin temizlenmesinde yardımcı olacaktır. Safra kesesi sentezlenecek ve safra salgılanırken karaciğer toksinler ve bakteriler için bir filtre görevi görecektir. Toksinleri nötralize edecektir. Bu zararlı olan toksinler kişilerin safra kesesi, böbrekleri ve bağırsaklarını etkilemektedir. Bağırsak duvarına birikmiş olan bakterileri dışkı yoluyla atılması için çok önemlidir.

Karaciğer Temizliği Öncesi Yapılması Gerekenler
Karaciğerin zararlı olan toksinlerden arıtılması için sizlerde bir haftalık diyet yapmanız gerekmektedir. Karaciğerin temizlenerek toksinlerin azalması için bu diyete başlarken kararlı olmanız gerekmektedir. Yüksek trigliserit seviyesi olan kişilerin kilo vermekte başarısız olan ve mide yanması geçirmekte olan kişilere tavsiye edilmektedir. Karaciğer temizleme işlemi 5 gün boyunca devam edecektir. Bu 5 günün ilk 4 günü karaciğer temizliği, son 1 gün ise karaciğer boşaltılmasıdır. Uzak durmanız gereken gıdalar:
Et; Kızarmış gıdalar;
Günlük üretilen ürünler;
İşlenmiş gıdalar;
Dondurulmuş yiyecekler;
Ağır soslar;
Baharat;
Hamur işleri;
Soda;
Enerji içecekler;
Kafein;
Musluk suyu;
Tütün ürünleri;
Alkol.
Toksinlerden arınmış, sağlıklı bir karaciğere kavuşabilmeniz için yukarıda ki gıdaları karaciğer temizliği detoksu uygularken kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca sizlerin bu detoksu uygulamaya başladığınız zaman evinizi de zararlı olan toksinlerden uzak tutmalı, oje saç spreyi, kimyasal ürünler ve kimyasal madde içeren ürünleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Sağlıklı olan organik ürünler tüketeceğiniz için temizlenme görevi başarılı ile gerçekleşeceğinden yağlı gıdalardan ve sodyumlu ürünlerden olabildiği kadar uzak durmalısınız.
Her zaman için sindirimi kolaylaştıracak vücudun toksinleri tahliye edebilmesinde yardımcı olacak gıdalar vitamin, mineral içeren ürünler tüketmelisiniz.Tüketmeniz gereken potasyum içeren gıdalar olmalıdır. Bunlar şunlardır:
Meyve;
Çiğ sebzeler;
Fındık;
Klorsuz su;
Kafeinsiz bitki çayları.
Hepatit A, B, C karşı koruyacağı gibi alkol kullanımına bağlı olan karaciğer hastalığına karşı da koruma sağlayacaktır. Uygulayacak olduğunuz bir haftalık diyet aynı zamanda sizlerin bol vitamin ve mineral almanızı sağlayacak olması nedeniyle kalori alımınızı düşürecektir. Bunun sonucunda da kilo veriminiz başarılı olur. Bağırsakların hızlanması ile temizliğe bağlamanız gerekmektedir. Bunun için limon suyu deneyebilirsiniz. Her gün iki litre klorsuz su tüketmeli ve şifalı olan bitkiler ile bu temizliğe bağlama hazırlığı yapabilirsiniz.

Feridun Kunak Bitkisel Kür Tarifi
1 çay bardağı saf sızma zeytinyağı;
1 tatlı kaşığı ezilmiş sarımsak;
1 tatlı kaşığı zencefil;
1 fincan taze sıkılmış portakal suyu.
Bir kabın içerisinde ezmiş olduğunuz sarımsağı, saf sızma zeytin yağını ve rendelemiş olduğunuz zencefili 2 dakika boyunca karıştırın. Üzerine bir fincan taze sıkılmış portakal suyu ilave edin. 2 dakika daha karıştırmalısınız. Bu elde etmiş olduğunuz bitkisel kürü üç gece boyunca yatmadan yarım saat önce tüketmelisiniz. Zeytinyağı ve portakal suyu bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayacakken, zencefil ve sarımsak yabancı toksinlerin arınması konusunda yardımcı olacaktır. Zencefilin içerisinde bol miktarda Gingerol ve Shogol bulunmaktadır. Bunun yanında karaciğere faydalı olan zingiberen içermektedir. Kişilerin karaciğer temizliği yapmaya karar verdikleri zaman zencefili diyetlerinden eksik etmemeleri gerekmektedir. Bu kürün içerisinde bulunan portakal suyu karaciğer dostu olmaktadır. Safra yollarında sorun olan kişilerde ve karaciğerinde kötü beslenme neticesinde oluşan toksinleri temizlemekte görevlidir. Bitkisel kür dışında da herhangi bir katkı maddesi olmadan taze sıkılmış portakal suyunu içebilirsiniz.

Zeytinyağı Limon Kürü
1 yemek kaşığı saf sızma zeytinyağı;
Çeyrek limon.
Mehmet Ali Bulut tarafından önerilmekte olan bu bitkisel kür, kişilerin karaciğerinin toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Safra kesesine de faydası olduğu gibi kronik kabızlık sorunu yaşamakta olan kişilerinde kullanacağı bir yöntem olmaktadır. Zeytinyağı içerisinde bulunan sekoiridoidler ve polifenoller sayesinde karaciğere çok faydalı olmaktadır. Limonun ise içerisinde bulunan lutein ve zeaxanthin maddeleri ile karaciğer temizliği yapılacaktır. Mehmet Ali Bulut, bitkisel kürün gerçekleşebilmesi için bir kabın içerisinde 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve çeyrek limon sıkılarak karıştırılması sonucunda her sabah içmenizi önermektedir. Kürün süresi 1 hafta olmaktadır. Mehmet Ali Bulut’a göre bol diyetleri boyunca bu kürlerin yanında kişilerin limon suyunu tek olarak içmeleri ve sürekli olarak C vitamini ayrıca E vitamini de almaları gerekmektedir. Yeşil çay tüketimi de sizlerin sağlığınız açısından çok önemli olacaktır.

Hacamat İle Karaciğer Temizliği
Karaciğerin zararlı toksinlerden arındırmak için uygulanacak işlemlerden bir tanesi de Hacamat olmaktadır. Karaciğer üzerinde toksinlerden dolayı oluşan sorunlardan sadece karaciğer etkilenmemektedir. Aynı zamanda bütün vücut etkilenecektir. Karaciğer rahatsızlıklarında uzunca bir süredir kullanılmakta olan hacamat yöntemi ile kişiler karaciğerlerinde bulunan toksinlerden kurtulmaktadır. Çünkü vücutlarında bulunan kan temizlenmektedir. Safra kesesi sorunları olan kişilerde ilaçla tedavi yetersiz kaldığında safra kesesi bozukluklarına da çok iyi gelecektir. Eğer ki yapılacak olan hacamat karaciğeri zararlı toksinlerden arındırmak amacıyla yapılacaksa uygulanacak bölgeleri uzman bir kişi tarafından bilinçli bir şekilde yapılması çok önemli olmaktadır. Karaciğerin bulunduğu bölgede sırt kısmına hacamatla uygun bir şekilde yapılmalıdır. Kana karışmış olan toksinler bu yöntemle temizlenecek ve karaciğerin de çalışması düzelerek kişilerin yaşamakta olduğu sorunlar son bulacaktır.

Karaciğeri Temizleyen Gıdalar:
Karahindiba Kökü
Bitki uzmanları tarafından karaciğer temizliği için kullanılır. Taneler şeklinde satılır ve kahveye sağlıklı ve kafeinsiz bir alternatiftir.

Sarımsak
Metiyonin içerir. B madde karaciğer temizliğine yardımcıdır ve glutatyon seviyesini artırır. Glutatyon karaciğer tarafından kullanılan ana temizleyicilerden biridir. Yemeğinizi pişirirken ekleyin veya salatanıza ince dilimlenmiş bir diş sarımsak koyun. Sarımsak karaciğerdeki enzimleri aktifleştirecek sülfürbileşikleri içerir. Allisin ve selenyum içeriği de karaciğerin korunması için iyidir.

Krusifer Sebzeler
Lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar karaciğer temizliğine yardımcı olan doğal sülfür bileşikleri içerir.

Peygamber Dikeni
Karaciğer temizliğini canlandırır ve karaciğeri hasara karşı korur. Tablet veya tentür formunda satılmaktadır.

Limonlu Su
Limonlu su her sabah karaciğer detoksu yapmak için iyi bir yöntemdir. Bu limonata değildir dolayısıyla şeker vs. katılmamalıdır. Saf suya, yarım limonun suyu eklenir. Yazar A.F. Beddoe gibi bazı uzmanlar karaciğerin limonlu suya tepki olarak tüm diğer gıdalardan daha çok enzim ürettiğini söyler. Bu yazımız ilginizi çekebilir Limonlu Suyun Faydaları

Avokado
Japonya’da yapılan bir araştırmada avokadoda karaciğeri hasardan koruyacak bileşenler olduğu görülmüştür. Karşılaştırıldığı 21 diğer meyveye oranla avokado, glaktosamine karşı karaciğeri korumada en etkili görülmüştür. Glaktosamin güçlü bir toksindir ve karaciğere hepatit virüsü gibi zarar verebilir. Bu yazımız ilginizi çekebilir Sağlık için Avokado

Kişniş
Bu çok kullanımlı bitki hemen her yemeğe, salataya ve smoothie tarifine eklenebilir. Vücuttan karaciğeri uğraştıran ağır metalleri atar.

Zerdeçal
Çok faydası olan güçlü bir baharat da zerdeçaldır. Sadece karaciğeri hasardan korumakla kalmaz ayrıca karaciğer hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder. Doğal safra üretimini artırır ve vücudun zehirsiz kalmasına yardımcı olur. Zerdeçalın Faydaları
Karaciğer ile ilgili bu yazımız ilginizi çekebilir: Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Dr. Aidin Salih`ten Bitkisel Karaciğer Temizliği Önerileri
Aidin Salih tarafından önerilen Karaciğer temizliği, öncelikle mide ve bağırsak tedavisinin yapıldığı bir kürün uygulanmasını içeren 3-4 haftaya yayılan zorlu bir süreçtir.

Doktor Aidin Salih, Biyoloji ve Bitkilerle Tıp
2014 yılında ülkemizde vefat etmiş olan Doktor Aidin Salih, Ukrayna’ da dünyaya gelmiştir. Yaşamını 2005 yılından vefatı 2014 yılına kadar Türkiye’ de sürdürmüştür. Biyoloji, bitkisel tedavi ve İslam Tıbbı alanlarında yaptığı çalışmalarla tanınan Doktor Aidin Salih, bu alanda yüzlerce öğrenci de yetiştirmiştir. 35-40 yıla yayılan araştırma ve birikimlerini aktardığı ” Gerçek Tıp & Yitik Şifanın İzinde ” isimli kitabını 2007 yılında ülkemizde yayınlatmıştır. Bu kitap bitkisel tedavi yöntemleri konusunda bir başucu kitabı olarak kabul edilmekte ve Doktor Aidin Salih’ in çalışmaları öğrencileri tarafından günümüzde de sürdürülmektedir.
Karaciğer Temizlemesi İçin Doktor Aidin Salih Önerileri
Doktor Aidin Salih, aslında 3 gün süren karaciğer temizliğinin yapılmasından önce mide ve bağırsak tedavisi için uygulanması gereken bir tedavi süreci öneriyor. Bu tedavi süreciyle beraber, karaciğer temizliği süreci 3-4 haftaya yayılıyor. Çeşitli kronik rahatsızlığı olanlar ile 50 yaşını aşmış olan kişiler, mide ve bağırsak tedavisi süresini 3-4 hafta boyunca uygulamalıdır. Gençler veya sağlık durumunda sorun olmayanlar ise bu süreyi 2 hafta ile sınırlayabilirler.
Dr. Aidin Salih’in bir çok hastalığa şifa olabilecek, en güçlü beden ve organ temizliği olan Su Orucu hakkındaki yazısı ilginizi çekebilir: Dr. Aidin Salih’in Açlık Orucu (Su Orucu-Şifa Orucu)

Bağırsak ve Mide Tedavisi süreci
Sabahtan öğlene kadar ki süreç içerisinde sebze veya meyve tüketilmelidir, Meyve veya sebze suyu içilmesi de alternatif olarak uygulanabilir. Önerilenler arasında ıspanak, limon suyu, greyfurt suyu, elma suyu, havuç suyu veya havuç suyu ile elma ve ıspanak suyu karışımları var.
Öğlen yemeği olarak salata veya yoğurtla birlikte bir çeşit sebze yemeği tüketilmesi gerekiyor. Pilav da alternatif olarak tüketilebiliyor, ancak yoğurt ve salata tüketilmesi şart. Yoğurdun içerisine, ince kıyılmış maydanoz, taze soğan ve sarımsak karıştırılması da mutlaka gerekiyor.
Akşam yemeği olarak sadece meyve veya salata tüketilmelidir. Zencefil çayı veya yeşil çay bal ile birlikte tüketilmelidir. Bal çaya karıştırılmadan, yanında tüketilmelidir. 30 gr. sarımsaklı zeytinyağı, 30 gr. taze sıkılmış limon suyu ile karıştırılarak uykudan önce mutlaka içilmelidir.
Yukarıda anlatılan diyet 2 hafta boyunca sürekli olarak uygulanır. İki haftanın sonunda 3 günlük karaciğer temizleme kürü uygulanmaya başlanır.

Karaciğer Temizliği Süreci
Karaciğer temizliğinin ilk gününün öncesinde magnezyum sülfat, magnezyum kalsini veya öğütülmüş sinameki otu kullanılmalıdır. Bu sayede karaciğer kürüne başlamadan önce sabah 2-3 defa olmak üzere bağırsakların boşalması sağlanır. Bağırsakların boşalmaması durumunda lavman kullanılarak boşaltım işlemi yapılması da zorunludur.

1. Gün
Bağırsakların tamamen boşaldığından emin olduktan sonra, gün boyunca meyve veya sebze suyu tüketilmesi gereklidir. Doktorun tavsiye ettiği öncelikli meyve suyu ekşi elma suyudur. Bununla birlikte greyfurt, ıspanak, limon, havuç ve yoğurt suyu da tüketilebilir. Bir bardağın 4/1′ ini su kalanını meyve suyu olarak doldurarak, gün boyu 3 litre tüketilmesi gereklidir.

2. Gün
Aynı şekilde tercih edilen meyve veya sebze suyu tüketilmeye devam edilmelidir. Tercih edenler ilk 2 gün sabahları 3 adet olmak üzere greyfurt, limon veya elma yiyebilirler. Bununla birlikte meyve tüketenler, 2. günün sonunda akşam mutlaka bağırsaklarını boşaltmalıdır. Bunu sağlamak için gerekirse sinameki otu veya magnezyum sülfat alınması gerekebilir. Bağırsakların boşalması kendiliğinden sağlanamadıysa, 2. günün akşamı mutlaka lavman yapılmalıdır.

3.Gün
Saat 17:00′ ye kadar sebze veya meyve suyu tüketimi devam etmelidir. Saat 17:00′ de bir çorba kaşığı magnezyum sülfat veya yarım çay kaşığı sinameki tozu suyla karıştırılarak içilmelidir. 17:00 ile 19:00 arasında hiç bir şey tüketilmez. 250 gr. rafine olmamış sızma zeytinyağı ile 250 gr. limon karıştırılır.
Saat 19:00′ tüketilmeye başlanan bu karışım 15 dakikada bir olmak üzere içilmelidir. saat 19:00′ da ılık su konulmuş su torbası( kesinlikle sıcak olmaması gerekiyor, sıcak su karaciğerin toksinlerden temizlenmesi engelliyor ) karaciğerin üzerine gelecek şekilde yatmanız gerekiyor. Bu şekilde yatarak ve 15 dakikalık periyodlarla zeytinyağı ve limon suyu karışımı saat 21:00′ e kadar bitirilmelidir. Fazla hareket etmeden 19:00′ dan 23:00′ e kadar ılık su torbası karaciğerin üzerine gelecek şekilde yatılmalıdır. Karışımdan kaynaklanan mide bulantısı kusmaya sebebiyet verebilir.
Kusma gerçekleşirse karaciğer temizliği yapılamamış olur ve tüm işlemler boşa gider. Bu nedenle kusmamak için az hareket edilmeli ve yutmamak kaydıyla ayva veya nane çiğnenerek kusma hissi giderilebilir.Saat 23:00′ den sonra en az 2-3 defa bağırsakların boşaltılması gereklidir. Temizleme sırasında bağırsaklara inmiş olan toksinler ve zararlı maddeler, dışarı atılmadığı takdirde çeşitli başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle saat 02:00′ ye kadar bağırsaklar kendiliğinden boşalmadıysa mutlaka lavman yoluyla boşaltılmalıdır.

Ahmet Maranki’den Karaciğer Temizliği
Enginar: Karaciğer temizleyen nadir bitkilerden bir tanesidir.
Kereviz: Kerevizde tıpkı enginar gbi karaciğer ve kanı temzileyen bir sebze.
Kırmızı Pancar: Kırmızı pancarın suyunun sıkılıp içilmesi çok faydalıdır. Kırmızı pancarla birlikte lahana, havuç, ıspanak, tere, maydonoz gibi sebzelerinde suyunu sıkıp karıştırısanız ve bu kürü sabah akşam 1 er bardak olmak üzere 21 gün uygularsanız, vücudunuz tertemiz olacaktır.
Karaciğer Temizliği için Maydanoz Kürü
1/2 Lt suyun içine 1 avuç maydanozu atıp 3 taşım kaynatın. İçine 1 adet limon ve bir tatlı kaşığı bal karıştırıp sabah akşam 1 er bardak için. Bu formül hem karaciğer temizler, hem böbrekleri temizler.
Bu formülü içine bal ve limon koymadan uygularsanız Hepatit B ve Hepatit C hastalarına oldukça faydalıdır. 21 Günlük bir kür halinde uygulayacağınız kür bitince 7 gün ara verin ve yeniden kürü uygulayın.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN