Kanda Mikrop

Kanda Mikrop

Kanda mikroba rastlanması ya da kan zehirlenmesi sık karşılaşılan problemlerdendir. Kan zehirlenmesi rahatsızlığı, tıp dilinde septisemi olarak ifade ediliyor. Kanda mikrop ya da zehirlenme sorunu vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi kanda zararlı bakterilerin birikmesi sonucunda da oluşabilmektedir.Kandaki mikropların aşırı miktarda olması ve rahatsızlığın ilerlemesi ölümle sonuçlanabilmektedir. Kanda mikrop oluşması genel olarak enfeksiyon rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır.

Kanda Mikrop(Septisemi) Neden Olur?

 • Boğaz bölgesinde bakterilerin birikmesi sonucu meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanmanın sonucu olarak kanda enfeksiyon olabilmektedir.
 • Bağırsak bölgesinde iltihap ya da enfeksiyon oluşması durumunda kanda mikroplara rastlanabilmektedir.
 • Akciğer enfeksiyonuna neden olan zatürre gibi hastalıklardan kaynaklı oluşabilmektedir.
 • Vücuttaki apselerin darbe alması ya da kasıtlı olarak patlatılması durumunda mikroplar, kana karışabilir ve kan zehirlenmesi meydana gelebilir.
 • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklardan kaynaklı septisemi hastalığı meydana gelebilmektedir.

 Septisemi, vücudun sadece belirli bir bölümüne has bir rahatsızlık değildir. Eğer müdahale edilmezse vücudun tamamına yayılabilir.Kandaki bakterilere karşı akyuvarlar, savunma mekanizması geliştirirler ve bakterilerle mücadele ederler. Ancak bakterilerin çok hızlı türemesi durumunda, güçsüz kalan akyuvarlar mücadeleyi kazanamaz. Bunun sonucunda kandaki zehir tüm vücuda yayılabilir. Bu nedenle septisemi hastalığında, erken müdahale hayat kurtarıcı bir unsurdur.

Kanda Mikrop(Septisemi) Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak:                                                                      

 • Yüksek ateş hali
 • Aşırı halsizlik ve sürekli yorgun hissetme
 • Şok geçirme durumu
 • Hızlı kalp atışı

 Ayrıca:Sepsisin belirtileri hastanın yaşına ve etkilenen organlara göre değişebilir.

 • Küçük bebeklerde ateş, vücut sıcaklığında düşüklük, iyi emmeme, huzursuzluk, uykuya meyil, konvülsiyon (havale geçirme), solunum güçlüğü, inleme, sarılık, karın şişliği, karaciğer ve dalakta büyüme, kusma, şok ve kanamalar görülebilir.
 • Daha büyük çocuklarda da benzer şekilde kalp, akciğerler, böbrekler, karaciğer, beyin fonksiyonlarının bozulması ile ilişkili belirtiler, elektrolit ve hormon dengelerinde bozulma, kanamalar görülebilir. Hastanın kan basıncı düşer, şok ve koma tablosu gelişebilir.

Septisemi Tanısı Nasıl Konulur ?

Septisemi acil tanı ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Mikrobun vücutta çoğaldığını dolaylı olarak gösteren kan testleri ve vücuttaki enfeksiyonun şiddetini gösteren kan tetkikleri tanı koymakta kısmen yararlı olur.Fakat enfeksiyon ve sepsisin varlığını destekleyen bu tetkikler mikrobun cinsini gösteremez. Bu yüzden röntgen filmleri, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler iltihap odağını saptamak için kullanılabilir. 

Kanda Mikrop(Septisemi) Tedavisi

 Kandaki mikrop üreme seviyesine göre tedavi yöntemi ve seyri değişiklik gösterebilmektedir.  Vücudun hangi bölgesinde olursa olsun, enfeksiyon rahatsızlıkların tedavi yöntemi için genelde antibiyotikler kullanılmaktadır.Kan zehirlenmesi(Septisemi)  belirtileriyle karşılaşıldığında, en kısa sürede uzman bir doktora başvurulması gerektiğini unutmamalısınız.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kanda Mikrop
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN