Kan Sulandırıcı Besinler

Kan Sulandırıcı Besinler

Kanımızın aşırı koyulaşması dolaşımını yavaşlatır ve bazı bölgelerde kan pıhtıları oluşur. Oluşan bu kan pıhtıları damarların tıkanarak felç ve kalp krizi gibi ani rahatsızlıklara sebebiyet verir. Bunu önlemek için özellikle kalp hastalarına kan sulandırıcı ilaç takviyesi yapılır. Peki kan sulandırmak için hangi besinler tüketilmeli? Hangi yiyecekler kanı sulandırmaya yardımcı olur? İşte detaylar…

Kan sulandırıcı ilaçlar neye yarar?

Kan sulandırıcı ilaç grupları farklı etkilere sahip olabilir. Bazı kan incelticiler, kan hücrelerinin damar ve arterlerde birbirine yapışmasını engellemek için kanı inceltir. Diğerleri kan pıhtılarının oluşması için gereken süreyi arttırarak kan pıhtılarını önler. Bunlar sırasıyla antiplatelet ve antikoagülan ilaçlar olarak bilinir.

Kan sulandırıcı yiyecekler nelerdir?

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsak, aynı zamanda en etkili doğal kan sulandırıcı yiyeceklerden birisidir. Tansiyon düşürücü özelliği de bulunan sarımsağın kan sulandırma etkisi ile ilgili süren bir çok çalışma yapılmaktadır.

Zeytinyağı

Bu mucizevi yağın içerdiği bol miktardaki E vitamini kan sulandırıcı özellik göstermektedir. Ülkemizde en iyisi üretilen zeytinyağını mutfaklarımızdan eksik etmeyelim.

Balık yağı

Balık, daha doğrusu balık yağının içindeki EPA, DHA ve omega-3 yağ asitleri kan sulandırıcı özelliktedir. EPA ve DHA kan pıhtılaşmasını sağlayan bileşiklerin oluşumunu engelleyerek kan sulandırıcı etki gösterir. Haftada en az 2 kez balık tüketmeniz kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki yaratacaktır.

Kırmızı Biber

İçerdiği kapsaisin adlı madde kanda pıhtılaşmayı önlemeye yardımcı olarak kan sulandırıcı etki yaratır.

Maydanoz

Bitkilerde doğal olarak bulunan komadinin etken maddesi olan kumarin maydanozda bolca bulunur. Maydanozu mutfağımızdan eksik etmeyelim. Ancak, güçlü bir kan sulandırıcı etki yaratabileceğinden suyunun sıkılarak kontrolsüz tüketilmesi veya kaynatılarak konsantre edilmesi tehlikeli olabilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN