Kahve Kabızlık Yapar mı?

Kahve Kabızlık Yapar mı?

Kahve kabızlık yapar mı, kahve içildiğinde ishal kesilir mi gibi pek çok merak edilen konu bulunmaktadır. Kahvenin özellikle kabız ya da ishal tedavisi amacıyla tüketilebilmesi için bilinçli şekilde araştırılması gerekmektedir.

Kabızlık, bağırsaklarda biriken dışkının dışarıya atılamaması durumudur. Dışarıya atamama durumunun temel nedeni bağırsakların kurumaya başlaması, nem oranının azalması ve dışkının sertleşmesidir.

Yetişkin bir bireyin 3 günden daha uzun süredir tuvalete çıkamaması, kabız olduğunu kanıtlamaktadır. Bu noktada ilaçlarla beraber doğal tedavi alternatifleri de değerlendirilebilmektedir. Türk kahvesinin bağırsaklara etkisi kabızlık konusunda merak edilen detaylardan biridir.

Kahve Kabızlık Yapar mı?

Kahve birçok çeşidi bulunan içeceklerden bir tanesidir. Gün içerisinde birkaç fincan kahve içmek, milyonlarca kişinin rutin alışkanlıklarından biridir. Hem keyifli zaman geçirme hem de sağlıklı olabilme adına kahve tüketimi önerilmektedir. Ne var ki tükettiğiniz kahvenin bazı yan etkileri de olabilmektedir.

Gün içerisinde bir ya da birden fazla içtiğiniz Türk kahvesi, Nescafe, yeşil kahve gibi içecekler bağırsak sisteminizi etkilemektedir. Boşaltım sisteminizde rahatsızlık varsa kabızlık durumu söz konusuysa kahveden birkaç gün uzak kalmanız fayda sağlayacaktır. Bunun nedeni kahvenin bağırsaklarda katılığı arttırmasıdır.

Nescafe Kabızlık Yapar mı?

Türk kahvesinin bağırsaklar üzerindeki etkisi göz önüne getirildiğinde kabızlığa çok da faydası olmadığı görülmektedir. Bunun yerine Nescafe kabızlığa iyi gelir mi, kabızlığı sonlandırır mı gibi sorular da merak edilebilmektedir. Ne var ki Nescafe’nin de kabızlık üzerinde doğrudan bir faydası olmadığı bilinmektedir.

Kabız olduğu gerekçesiyle Nescafe tüketen kişiler, kafein aldıkları için kabızlıklarını arttırırlar. Kafein bağırsaklarda bulunan suyu ve nemi kurutur. Katılaşmayı sağlar ve dışkının dışarı atılmasını zorlaştırır. Dolayısıyla Nescafe bağırsakları çalıştırır mı sorusunun cevabı hayırdır.

Bağırsakların tembelleşmesi üzerinde daha büyük bir rol alır. Zorlaştırdığı için bağırsaklar çalışamaz ve katılaşma hızla artmaya devam eder. Bu süreçte kabızlığınız uzun sürerse zaman kaybetmeden doktora görünmeniz bir süre kahve tüketimine ara vermeniz önerilmektedir.

Yeşil Kahve Kabızlık Yapar mı?

Kahve çeşitleri arasında en popüler olanlardan bir diğeri yeşil kahvedir. Özellikle zayıflamak için tercih edilen yeşil kahve, bayanların favori içecekleri arasında yer almaktadır.

Vücudu uyaran ve yağ yakımını hızlandıran yeşil kahve aynı zamanda bağırsaklar üzerinde de etkisini göstermektedir. Yeşil kahve bağırsakları çalıştırır mı sorusunun merak edilen cevabı evettir. Bağırsaklar yeşil kahve ile biraz daha hareketli bir hale gelmektedir.

Yeşil kahve diğer kahvelerin aksine daha az kafein içermektedir. Dolayısıyla su tutma oranı daha azdır. Dolayısıyla kabızlık yapmaz aksine kabızlığa daha iyi gelmektedir.

Kahve Nasıl Kabızlık Yapar?

Kahve, içerisinde su tutabilme özelliğine sahiptir. Öyle ki diüretik yapısı nedeniyle idrar söktürücüler kategorisinde yer almaktadır. Türk kahvesi bağırsak çalıştırır mı konusu üzerine araştırma yapan uzmanlar, kahvenin bağırsak çalıştırdığını ancak kabıza yönelik bir çalışma olduğunu gözlemlemektedir. İdrara çıkabilmeniz için dışkının içerisindeki suyu çeken kahve, kalın bağırsağın kurumasına neden olur. Dolayısıyla kişinin kabızlık sorunu varsa kahve ile daha da artış gösterecektir.

Bağırsak bozukluğu olan kişilere, ishal durumunda limonlu Türk kahvesi önerilmektedir. Bu sayede bağırsaklardaki dışkı kuruyacak, kontrollü boşaltım sağlanacaktır.

Kahve Kabızlık İçin Ne Kadar Tüketilmeli?

Kahve tüketimi kabızlık için oldukça önemlidir. Günde 2 fincandan fazla kahve içmeniz halinde bağırsaklarınızı kuruttuğunuzu bilmelisiniz. Dolayısıyla hâlihazırda kabızlık probleminiz varsa bu durumda hızla artış gösterecektir. Kabızlık durumunuz yoksa ve günlük su tüketiminiz çok fazlaysa en fazla 2 fincana kadar kahve tüketebilirsiniz.

Kabızlık teşhisi konan kişilerin bir süre kahveden uzak kalması en sağlıklısı olacaktır. Bağırsaklarınız nemlendiğinde tuvalet düzeniniz sağlıklı bir forma büründüğünde tekrar kahve içmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN