Islak Saçla Uyumanın 7 Zararı

Islak Saçla Uyumanın 7 Zararı

Gece yatmadan önce duş almak, vücudu rahatlatmak ve uyku kalitesini arttırmak için harika bir yoldur. Kas gerilimini azaltmanıza yardımcı olur ve bir gün önceki stresten kurtulmanızı sağlar. Ne var ki ıslak saçla uyumak, tüm bu faydaları yok edebilir.

Zararsız gibi görünse de ıslak saçla uyumak, kaslara ve bağışıklık sisteminin üzerinde yarattığı etkilere ek olarak kılcal damarlara ciddi zarar verebilir.

Çoğu insan bu sonuçların farkında olmadığı için bugünkü yazımızda ıslak saçla uyumanın olumsuz etkilerini sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Islak Saçla Uyumak ve Sonuçları: Baş ağrısı

Nem, vücut sıcaklığında ciddi değişikliklere yol açtığı için ıslak saçla uyumak şiddetli baş ağrılarına sebep olabilir.

Saçınızı havluya sarmak durumu daha da kötüleştirir çünkü nem uzun süre hapsolmuş olur.

Bu da, kafa derisindeki kan dolaşımını etkiler ve dolaşımın şiddetti arttığında sızı uykudan uyandıran baş ağrılarına yol açar.

2. Saç kırılması

Eğer saçınızın güçlü ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, yatmadan önce duş almaktan kaçınmalısınız.

Bu durum, saç tellerinde zamanla ciddi bir güçsüzlüğe sebep olur ve saç uçlarının kırılmasına ve saçların dökülmesine zemin hazırlar.

3. Cilt enfeksiyonları

Mikroorganizmaların üremesi için uygun ortam hazırladığından ıslak saçla uyumak cilt enfeksiyonlarına yakalanma riskini arttırır.

Saçlarınızı gece değil de gün içinde yıkadığınız takdirde kuruması için bekleyebilirsiniz. Islak saçla yattığınızda yatağın sıcaklığı mantar ve bakterilerin büyümesi için ideal bir ortam yaratır. 

Sonucunda, kafa derisinde ve saç diplerine yakın bölgelerde tahriş ve hatta mantar bile görülebilir.

4. Kaşıntı ve şişkinlik

Islak saçla uyumanın sonucu ciltte oluşan mantar, saçlarınız kurusa bile rahatsız edecek derecede kaşıntıya ve iltihaba sebep olabilir. 

Bu durum kendini tekrar eden bir probleme dönüşebilir ve düzgün bir şekilde tedavi edilmezse bir kaç gün boyunca sürebilir.

5. Alerji ve soğuk algınlığı

Islak saçla uyumak, vücut sıcaklığındaki değişikliklerle birlikte bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve alerji ya da soğuk algınlığı gibi durumları tetikleyebilir.

Saçların bir kaç saat ıslak kalması, savunma mekanizmasını zayıflatır, virüs ve bakterilerin vücuda saldırmasına olanak sağlar.

6. Yağlı saç

Bir kaç saat boyunca nemli saçla uyumak, saçtaki yağ miktarını arttırır ve yapışkan bir tabaka oluşmasına neden olur.

Bu durum yağ bezelerindeki değişiklikten kaynaklanır ve kafa derisindeki pH seviyesinin dengesinin bozulmasına yol açar.

Sonuç olarak, sabah kalktığınızda saçlarınız karışmış ve düğümlenmiş olur.

7. Kas ağrısı

Kas ağrısının sebebi bir çok durumla ilişkili olsa da ıslak saçla uyumak da buna etki eder.

Vücut sıcaklığındaki değişiklikler, kan dolaşımı ile ilgili problemlere yol açarak kas spazmı ve gerilimini arttırır

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN