Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır?

Mucizevi Isırgan Otu Suyu ve Saç Bakımına Etkisi

Isırgan otu, sağlık açısından faydalı ve birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan şifalı bir ottur. Isırgangiller familyasından gelen ve Latince adı Urtica olan ısırgan otu mayıs ve ağustos ayları arasında çiçeklenir. İlkbaharın başlangıcından sonbaharın bitimine kadar bahçelerde boy gösterir. Oval ve koyu yeşil renkli parlak yaprakları vardır. Yapraklarının üst kısmı yakıcı tüylerle kaplıdır.

Bitkinin tohumları içerdiği yağ nedeniyle çok değerlidir. Bitkinin faydalarından istifade etmek isterseniz onun suyunu kullanmanız doğru olacaktır. Isırgan otu suyu bünyesinde: histemin, aseltilkolin, formik asit, kalsiyum nitrat, glikoz, demir, C vitamini, potasyum, tuzlar ve mineraller gibi çok değerli maddeleri barındırarak şifa dağıtır.

Isırgan Otu Suyu Nasıl Hazırlanır?

Isırgan otu suyu hazırlamak için iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz:

 • Doğal ortamda yetişmiş büyükçe bir demet ısırgan otu, akan suyun altında iyice yıkanır. Süzdükten sonra kaynamakta olan 1-2 litre suyun içine elle parçalanarak atılır. Beş dakika kadar kaynamaya bırakılır. Ardından altı kapatılarak demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra ise süzülerek cam bir kaba ya da şişeye alınır. Böylece ısırgan otu suyu kullanıma hazır hale gelir. Acımsı tadı olan bu suyu içebilir veya harici olarak kullanabilirsiniz.
 • İkinci yöntem ise otların, bir miktar su ile birlikte robotta sıvı hale gelinceye kadar karıştırılmasıdır. Bitkinin özünü de içeren bu su, diğer yönteme oranla daha tatlımsı olup içilmesi kolaydır. Isırgan otu suyu içmek isteyenler, kronik hastalıkları var ve sürekli olarak ilaç kullanıyorlar ise, önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Isırgan otu suyu ve çayı, hücre yenilenmesine, alyuvarların yapımına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Yemeği, çorbası ve salatası da yapılan bu otun, kansere karşı etkili olduğu konusunda da görüşler vardır.

Isırgan Otu Suyu Faydaları Nelerdir?

Isırgan otunun geleneksel tedavide kullanımı çok eski dönemlere dayanır. Şimdilerde ise krem ve şampuan yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağlık açısından ısırgan otu suyu faydaları çok fazladır. Özellikle saç bakımı için önerilmektedir ve genel olarak faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Isırgan otu suyu iyi bir idrar söktürücüdür. Tansiyonun düzenlenmesine katkı sağlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılır.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için önerilen bir sudur.
 • Sıcak olarak tüketildiğinde öksürüğü kesmeye yardımcı olur.
 • Isırgan otu demir açısından zengin bir ottur. Isırgan otu suyu ve yemeği düzenli olarak tüketilirse demir eksikliğini giderir.
 • Alerjik bir hastalık olan saman (bahar) nezlesinin tedavisinde de kullanılır.
 • Isırgan otu suyu saç dökülmesi gibi durumlarda önleyici bir görev üstlenebilir.

Isırgan yapraklarından elde edilen ısırgan otu çayı ödem çözücü, kan temizleyici, kan yaptırıcı ve organizmayı uyarıcı özellikler taşır. Isırganın yaprakları ve tohumları ayrı şifalar sunar. Hepsinin kullanım biçimleri de farklıdır. Ölçülü olarak tüketeceğiniz ısırgan otu suyu ile sağlıklı kalabilirsiniz.

Yan etkilerinden korunmak için kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Isırgan Otu Suyu Neye İyi Gelir?

 • İyi huylu prostat büyümesini engeller.
 • Kan şekerini dengelemeye yarar. Romatizma ağrılarını azaltır. Ödem söktürücüdür.
 • Adet dönemi gerginliğine ve kasık ağrılarına iyi gelir.
 • Lohusa kadınlar, ısırgan otu suyu ile ısırgan yemeği tüketirlerse sütleri bol ve kaliteli olur.
 • Erkeklerdeki iktidarsızlık sorununa iyi gelir.
 • Isırgan otu suyu sivilce tedavisinde de etkilidir.

Bunlara ilave olarak, karaciğerin yenilenmesine ve böbreklerin temizlenmesine katkı sağlar. Kabızlığa iyi gelir, bitkinlik ve halsizlik şikayetlerinde faydalı olur. Isırgan otu suyunu sindirim sorunu olanlar; ısırgan otu yemeğini ise kansızlık, böbrek ve mesane sorunu yaşayanlar kullanabilirler. Saçlara olan faydası da oldukça etkilidir. Bitkinin suyu ve şampuanı, saç sorunları için kullanılabilir.

Isırgan Otu Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Isırgan otu suyu saç bakımı ve sağlığı konusunda yıllardır tavsiye edilen bir üründür. Ama gereğinden çok ve bilinçsizce kullanılırsa saçlara zarar verebilir. Uzman görüşleri alınarak kullanılması gerekir.

Saç dökülmesi ve saç kepeklenmesi gibi sorunların giderilmesinde yardımcı olabilir. Saçlara parlak ve canlı bir görünüm veren ısırgan otu suyu, farklı kürler halinde uygulanır. Uygulanmadan önce saçların yıkanmış ve temiz olması gerekir. Temiz ve tüm gözenekleri açılmış olan saçlar, uygulamanın iyi sonuçlar vermesini sağlar.

Saçınızın gürleşmesi için bir tatlı kaşığı ısırgan otu ve biberiye karışımını 500 gr su içinde biraz kaynatıp demleyebilirsiniz. Bu suyu her gün saçlarınıza bir kez sürerek gürleşmesini sağlayabilirsiniz.

Saçınızın canlılık ve parlaklık kazanması için de aşağıdaki adımları uygulayarak saçlarınıza eski canlılığını geri kazandırabilirsiniz:

4-5 gram ısırgan otu 750 ml kaynayan suyun içine atılır ve kısık ateşte 4 dakika kadar tutulur. Sonra da altı kapatılıp soğumaya bırakılır. Süzülerek bir kaba alınır. Temiz saçlar bu su ile yıkanır ve yarım saat ıslak olarak beklenir. Ardından su ile durulanır. Bu uygulama saçlara parlaklık verdiği gibi, kepeği de önler. Isırgan otu suyu ile saç bakımı yapmak oldukça kolaydır.

Isırgan Otu Suyu Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç tellerini kalınlaştırır, güçlendirir ve saç dökülmesini en aza indirger.
 • Saç köklerini besleyerek gürleşmesini sağlar. Kepek problemine iyi gelir.
 • Saçların sağlıklı ve hızlı bir biçimde uzamasına yardımcı olur. Yıpranmış saçları onarır. Saç kırıklarını azaltır.
 • Saçın yağ dengesini koruyarak aşırı yağlanmasına engel olur.
 • İnce telli saçlara hacim kazandırır. Canlılık verir.
 • Saç çıkarma özelliği olduğu hakkında görüşler vardır.

Isırgan otu suyu saça faydası çok olan, önerilere uygun kullanıldığında ise mucize gibi sonuçlar yaratabilen bir üründür. Saçlardaki püsküllü kötü görüntüyü ortadan kaldırır. Saçlarınız için doktor önerisi ile kullandığınız bir ürün veya ilaç varsa, ısırgan otu suyu kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Aksi takdirde ürünler arasında etkileşim olabilir.

Isırgan Otu Suyu Nasıl İçilir?

Bitki çayları ve sularının, uzun süreli olarak kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle ısırgan otu suyunun, sürekli olarak içilmesi tavsiye edilmez. Kürler halinde uygulanması önerilir. 15 – 20 günlük kür olarak tüketilmesi ve daha sonra 10 gün ara verilmesi en doğru uygulama biçimidir.

Günde iki fincandan fazla tüketmek de doğru değildir. Her seferinde yeni demlenmiş ısırgan otu suyunu aç karnına ya da iki öğün arasında tatlandırılmadan içmek daha faydalıdır. Gargara yaparak kullandığınızda ise nefesinizi tazeler, ağız sağlığınıza katkı sağlar.

Isırgan Otu Suyu Zayıflatır mı?

Isırgan otu suyu tek başına kilo verdirme özelliğine sahip değildir. Tüm bitki çaylarında olduğu gibi onda da metabolizmayı hızlandırma ve yağ yaktırma özelliği vardır. Kilo verme çalışmaları sırasında destek ürün olarak kullanılabilir.

Diyet ve egzersizlere ek olarak ısırgan otu çayı içebilirsiniz. Sabahları ılık olarak aç karnına içildiğinde sindirimin hızlanmasına ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Öğün aralarında içildiğinde ise mideyi tok tutarak açlık hissini bastırır.

Isırgan Otu Suyu Nasıl Saklanır?

Bitki çaylarından ve bitki sularından fayda sağlamak istiyorsanız, ihtiyacınız olan karışımı taze olarak hazırlamanız gerekir. Isırgan otu suyunu en fazla bir gün içinde tüketecek şekilde hazırlayıp kullanmanız, çay olarak hazırladığında ise hemen tüketmeniz en doğrusu olacaktır.

Saçlarınız için hazırladığınız ısırgan otu suyu için de aynı yöntem geçerlidir. Her kullanım için taze olarak yapmak daha iyi sonuçlar sunar. En fazla bir günlük kullanım için hazırladığınız suyu cam şişe içerisinde muhafaza edebilir ve doğal yollarla sağlıklı olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN