İkiz Bebek Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İkiz Bebek Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İkiz Bebek sahibi olmak, bazılarına kâbus gibi gelse de bazı çiftlerin de belki en büyük hayali olabilir. İhtimali az olan bu gebelik durumunun ihtimalini nasıl arttırabileceğiniz sizlere anlatmak istiyoruz.

Sıradan gebeliklere göre 3 can taşımak anne adayına belki zor gelecektir. Fakat doğduklarında dünyanın en mutlu insanı olabilirsiniz.

Çünkü diğer hamileliklerle oranla iki kere anne olmuş oluyorsunuz. Belki bebekler büyürken ve büyüdüklerinde sizlere zorluklar çektireceklerdir fakat bu zevki tadan annelerin birçoğu ikiz çocuklarının olduğu için daha mutlu olduklarını söylemektedirler.

Aynı anda iki kez anne olmanın imkânı ile mutluluğu tadan anneler bu anı hiçbir şeyle değişmeyeceklerini söylemektedirler.

İkiz Bebeklere Nasıl Hamile Kalınır

Şimdi gelelim nasıl ikiz bebeklere hamile kalınır konusuna.

Hamileliğiniz ikiz olabilmesi için genleriniz önemli roller oynamaktadırlar. Eğer ailede daha önce çoğul gebelik geçiren birileri var ise ikiz bebeklere sahip olma ihtimaliniz daha fazladır.

Yaş faktörü de çoğul gebeliklerde önemli bir faktördür çünkü 40 yaş üstü kadınların hamileliği ne kadar riskli söylense de yaşı büyük olan kadınlar birden fazla yumurta hücresi ürettikleri için genelde ikiz, üçüz gibi çoğul gebeliklere hamile kalabilirler.

Kilo faktörü belki de en önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı bir şekilde beslenen kişiler fastfood ve benzeri yiyecekler tüketen kişilere oranla çoğul gebe kalma ihtimalleri daha yüksektir.

Dengeli ve düzenli beslenmek hem fiziksel hem bedensel olarak çok önemlidir. Siz bedeninizi ne kadar korursanız bedeniniz de sizin isteklerinizi gerçekleştirecektir.

Folik asit tüketimi de ikiz bebek sahibi olmanızda oldukça etkili bir yöntemdir.

Hamile kalmak istemenizden önce üç ay boyunca yeterli ve dengeli miktarda folik asit tükettiğinizde üretilen yumurta sayınız artar ve bu sayede çoğul bir gebeliğe sahip olabilirsiniz. Genellikle 400 mikrogram folik asit tüketmeyi doktorlar tavsiye etmektedirler.

Aynı zamanda kısırlık tedavisi gören kadınlardan alınan yumurtlar spermlerle döllendirildikten sonra aynı anda anne karnına yerleştirilirse, çift ikiz bebek sahibi olabilir.

Bunların yanı sıra inanmamanız gereken olaylarda vardır.

Mesela bir halk efsanesi olan reglin son gününde cinsel ilişkiye girerseniz çoğul gebeliğe sahip olursunuz söylentilerine kulak asmayınız. Çünkü regl döneminiz bitmeden vücudunuz bir yumurta hücresi üretmeyecektir.

Ya da iki bayram arasında cinsel ilişkiye girerseniz çoğul gebeliğiniz olabilir gibi saçmalıklara inanmayın. Çünkü bunlar insanları kandırmak için kurulmuş birer hurafedir.

Çoğul Gebelik Nasıl Oluşur?

Öncelikle ikiz bebeklerin bir kısmı birbirinin aynısı iken bir kısmı iste birbirinden çok farklı hatta biri kız iken biri erkek olabilir.

Birebir aynı olan bebeklere tek yumurta ikizi denilirken farklı olan ikizlere ise çift yumurta ikizi denilmektedir.

Çift Yumurta İkizleri: Kadınların her ay ki yumurtalama döneminde çoğunlukla 1 tane yumurta olsa da nadiren 2 yumurta da oluşabilir. Bu 2 yumurtanın 2 ayrı spermle döllenmesi ile birlikte, çift yumurta ikizleri oluşacaktır. Birbirlerinden farklı oldukları için cinsiyetleri farklı olabilir.

Tek Yumurta İkizleri: Döllenmiş bir yumurtanın iki tane embriyoya dönüşmesiyle oluşur. Burada 1 yumurta ve 1 sperm bulunmaktadır bu yüzden de bebekler birbirinin aynısı olur. Tabii bebekler arasında birçok farklılık olabilir ama dikkatli bakılmadığında ayırt edilmeyebilir. Cinsiyetleri, kan grupları ve göz renkleri birbirinin aynısı olur. Sadece parmak izleri farklıdır.

Çoğul Gebeliklere (İkiz Bebek) Hamile Kalmanın Riskleri

İkiz bebeklerin hamileliğinde normal hamileliğe göre artmış komplikasyonlar görülmektedir. Erken doğum, hamilelik tansiyonu ve hamilelik diyabeti gibi birçok komplikasyonlar daha çok görülmektedir.

İkiz bebeklere hamileliklerde erken doğumlar daha fazladır bu yüzden doktor kontrolleriyle erken doğum fark edilirse müdahalelerle doğum durdurabilir. Bebeklerin akciğer gelişimi iğne yöntemi ile sağlanabilir bu sayede bebekler normal zamanlarında sağlıklı bir şekilde doğabilir.

Aynı zamanda bebeklerin aynı plasentadan beslenmesi ve farklı kan akışlarından dolayı farklı büyümeler (sadece biri büyür) gösterebilirler. Bu duruma ise uyumsuz ikizler denmektedir.

Bu yüzden çoğul gebelikleri bulunan kadınların normal hamileliklere oranla daha da dikkatli olmaları gerekir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN