Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid neden olur?

 • Hamilelik
 • Kabızlık sorunu yaşamak
 • İshal olmak
 • Genetik etkenler
 • Uzun süre oturmak
 • Alkol
 • Fazla kilo (obezite)

Hemoroid belirtileri

 • Makat bölgesinde ağrı
 • Anüs kısmında ele gelen şişlik
 • Yanma ve ıslaklık hissi
 • Kanama
 • Kaşıntı
 • Akıntı

Hemoroid iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. İç hemoroid çok ileri evrelerde olmadıkça sadece kanama şeklinde belirti verir. Fazla ağrıya neden olmaz. Dış hemoroid ise ağrı ve yanma ile kendini gösterir. Hemoroid belirtileri söz konusu rahatsızlığın derecelerine göre değişir. Hemoroid 4 evreden oluşmaktadır.

1.Evre Hemoroid

Hemoroidin ilk evresi olduğundan 1, derece de belirgin bir şikayet olmaz. Zaman zaman ıknmayla birlikte makatta kanama şikayeti olur. Tanı için anal muayene yeterli olmaz; çünkü pakeler çok küçük olduğundan elle fark edilmeyebilir, rektoskopik muayene yapılmalıdır.

1.Evre hemoroid nasıl geçer?

Hemoroid ağrısının giderilmesi için öncelikle doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz. Eğer ağrı kesiciler ağrıyı dindirmiyorsa uzmanınızın size önerdiği şekilde ılık su banyosu ağrınızı hafifletecektir. Bunun yanı sıra makat bölgenize vazelin sürebilir, gaitanın makattan daha rahat çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Buna bağlı olarak tuvalet sırasında yaşadığınız ağrı hafifleyecektir.

2.Evre Hemoroid

Eğer ilk evrede görülen kanama şikayeti dikkate alınmazsa anal kanaldaki venöz yapı genişlemeye devam eder ve hemoroid 2, dereceye yükselir. 2. Derece homoroidde şikayetler artık daha da belirginleşir. Ikınmaya bağlı kanama, makatta kaşıntı ıslaklık hissi olur. Dışkılama esnasında makattan çıkan hemoroid pakeleri ayağa kalkınca tekrar içeri girer. Tanı için hastanın ıkınmasıyla yapılan anal muayene yeterlidir.

2.Evre hemoroid nasıl geçer?

İlk evrede olduğu gibi 2. Evrede de doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç tedavisi tercih edilir. Bununla beraber ılık su ile günde 15/20 dakika oturma banyosu yapılabilir. Hemoroid şişlikleri makattan dışarı çıkacağı için hastanın kabızlık problemine karşı önlem alması gerekir. Bu durumda kişinin beslenmesine dikkat edilmesinde fayda vardır. Hemoroid şikayeti yaşayan kişinin bol bol su içmesi, tam tahıllı gıdalar ile beslenmesi, lif açısından zengin yiyecekleri tercih etmesi gerekir.

3.Evre Hemoroid

3.evreden sonra şikayetler dikkate alınmazsa 3 ve 4. Evreye geçiş daha da hızlı olur. 3. Derece hemoroidde şikayetler artar ve artık hastanın yaşam kalitesini etkilemeye başlar. Kanama, makatta ağrı, kaşıntı, ıslaklık hissi oldukça belirginleşir. Hemoroid pakeleri makattan dışarı çıkar ve elle itilerek tekrar makat içerisine yerleştirilebilir. Ancak çok az zorlamayla bile tekrar çıkar. Tanı için anal muayene yeterlidir. Rekteskopi gerekirse yapılabilir. Acil müdahale gerektirir.

3.Evre hemoroid nasıl geçer?

3.evre hemoroid demek durumun oldukça ciddi olduğu anlamına gelmektedir. Bu evrdeki hemoroid tedavisi oldukça hassas ve kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Tedavi olarak en doğru seçim ameliyatsız lazer tedavisidir.

4.Evre Hemoroid

Hemoroidin son evresidir. Belirgin ağrı, yoğun kanama, kaşıntı, ıslaklık hissi şikayetleri üst seviyededir. Artık hemoroid pakeleri tamamen dışarıdadır. Hasta oturmakta, yürümekte oldukça zorlanır. Var olan pakeler elle redükte edilemez. Tanı için anal muayene yeterlidir. Acil müdahale gerektirir.

4.Evre hemoroid nasıl geçer?

4.evreye ulaşmış hemoroid artık ileri safhaya erişmiştir ve son derece önemlidir acil müdahale edilmesi gerekir. Müdahaleden başka seçenek yoktur.

Hemoroid rahatsızlığı evde yapılacak yöntemlerle kısa bir süreliğine rahatlama sağlar. Hiçbir zaman kesin çözüm değildir. Bu nedenle hemoroid rahatsızlığı için 5 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız tedaviler ile probleminizden kurtulabilirsiniz. Bu tedavinin en büyük avantajı klasik yöntemlere göre ağrının minimum olmasıdır. Hasta aynı gün içerisinde hem muayene olup hem de işlem olabileceği için iş gücü kaybı olmaz. İyileşme sürecinde sosyal-iş yaşamını rahatlıkla idame edebilir. İşlem esnasında hastaya narkoz uygulanmaz. Böylece narkoz narkozun tüm riskleri ekarte edilmiş olur.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN