Hamileyken Kahve İçilir Mi?    Gebelikte Kahve İçmek, Zararlı Mı? İşte Uzmanından Bilimsel Öneriler

Hamileyken Kahve İçilir Mi? Gebelikte Kahve İçmek, Zararlı Mı? İşte Uzmanından Bilimsel Öneriler

‘Gebelikte kahve içmek, zararlı mıdır?’ sorusu gebeler tarafından oldukça sık sorulan bir sorudur. Bu soruya verilen birbirinden farklı cevapların gebelerin kafasını karıştırdığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş,“Hamilelik sürecinde kahve tüketiminin zararı kafeinden kaynaklanmaktadır. Kahve içmemenin gebelik sürecinde daha sağlıklı olduğunu unutmamak gerekir. Yalnızca kahvede değil, çayda da kafein vardır. Gebelik sürecinde her türlü besinin aşırısından kaçınmak gerekir. Kafein de bunların başında gelmektedir. Aşırı kahve tüketiminin gebelikte düşüğe yol açabileceğini ortaya koyan araştırmalar da mevcuttur” diyor.

Prof. Dr. Bülent Tıraş gebelikte kahve tüketimi hakkında şu bilgileri verdi: Ülkemizde kahve ve çay kültürü mevcut olduğu için gebelik sürecinde kafein tüketmenin zararlı olup olmadığı gebeler için oldukça önemli bir konudur.

Kafein bebeğe de geçiyor…

Gebelik sürecinde, anne adayı bazen bilerek, bazen de bilmeyerek kafein tüketmektedir. Kafein birçok besinde bulunabilir.  Kafein içeceklerle vücuda temin edildiği zaman, oldukça hızlı bir şekilde vücuda alınır. Buradan da bebeğin eşi tarafından bebeğe de gider. Vücuda 200 mg kafein temin edildiği zaman bebeğe kan ileten bebeğin eşindeki akım %25 düşmektedir. Gebelerin de endişesi bu noktada başlamalıdır.

Gebenin vücudunda kafein yıkını sağlayacak bir metabolizma bulunur. Ancak bebekte bu metabolizma henüz yoktur. Bundan dolayı da tüketilen kafein, bebekte daha fazla bulunur. Gebenin metabolik özellikleri; bebeğe aktarılan kafein oranını da etkiler. Aynı miktarda kahve içilse de iki gebe arasındaki metabolik özellikler farklı olduğu için bebeğe aktarılan kafein miktarı da farklı olacaktır.

Kafein bebeğinizin kilosunu çalıyor…

Sık sık ve uzun vadede kafein tüketimi yapan gebelerin bebeklerinde, gelişim geriliği görülme riski daha fazladır. Tüketilen kafein oranının, bebek gelişimini hangi mekanizmayla etkilediği oldukça güç cevaplanan bir sorudur. Anne adaylarının; fiziksel, biyolojik, metabolik, çevresel ve genetik etkenleri oldukça değişkendir. Bu sebeple bu sorunun cevaplanması zordur.

Gebelikte kahve tüketimi hakkında yapılan bilimsel araştırmaların verilerinde ise, günlük olarak 200 mg kafein tüketildiğinde bebeğin kilosunda 60-70 gr azalma olduğu bildirilmiştir. Gene aynı araştırmada, hamile kalmadan önce günlük olarak 300 mg kafein tüketen; fakat hamilelik sürecinde bu miktarı günlük olarak 50 mg’a kadar azaltan gebeler  ile kafein miktarı tüketimi 300 mg olarak sürdüren gebelerin bebeklerinin kiloları karşılaştırılmıştır. Kafein tüketimini azaltmayan gebelerin bebeklerinde yaklaşık olarak 150 gr. ağırlık azalması olduğu tespit edilmiştir. Göze çarpan farklı bir bilgi de kafein tüketimi arttıkça, doğru orantılı olarak bebekteki gelişim geriliği riski de artar.

Kafein tüketimi de tıpkı alkol tüketimine benzer.  Bebekte gelişim geriliği riskini arttırır. Alkol ve kahvenin birlikte tüketilmesi ise bu riski iki kat fazlalaştırır.  Bu sebeplerden dolayı gebelik sürecinde kafein tüketimi önerilmez. Ancak anne adayı kahveyi çok seviyorsa ve canı da çekiyorsa aşırıya kaçmadan, her gün olmayacak şekilde tüketebilir. Aşırıya kaçmadığı ve her gün düzenli olarak içmediği sürece bu konuda bir sorun yaşamaz.

Kahve ve çay çeşitlerindeki kafein miktarı:

Kafein oranı
1 fincan filtre kahve135-200 mg
1 fincan espresso100 mg
1 fincan cappuccino100 mg
1 fincan türk kahvesi57 mg
150 cc hazır kahve57 mg
150 cc kafeinsiz kahve5 mg
175 cc demleme çay20 – 110 mg
330 cc buzlu çay70 mg
200 cc hazır çay30 mg
1 kutu kola30 – 56 mg
1 kutu diyet kola38 – 45 mg
1 kutu meşrubat50 mg civarı
1 kutu meyveli gazoz0 mg
1 bardak çay50 mg
1 kutu enerji içeceği80 mg
50 gram çikolata50 mg
100 gr sütlü çikolata20 mg
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN