Hamilelikte Soda İçmek

Hamilelikte Soda İçmek

Yer altından çıkan, çeşitli mineraller bakımından zengin sulara maden suyu adı verilir. Maden suları, çoğu zaman doğal olarak karbondioksit gazı barındırdıkları için gazlı olurlar. Gaz içermeyen maden sularının yanı sıra yapay olarak karbondioksit gazı verilerek gazlı hale getirilen formları da vardır. Sodyum bikarbonat içeren suya karbondioksit gazı verilerek elde edilen yapay gazlı içeceklere ise soda adı verilir ve aslında bunlar maden sularından farklıdır.

Ülkemizde maden suyu ile soda genellikle karıştırılır ve birbirlerinin yerine kullanılır. Oysa maden suları sodaya göre mineral bakımından çok daha zengindir. Peki hamilelikte maden suyunun faydaları nelerdir? Gebelikte maden suyu içmenin anne ya da bebeğin sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi var mıdır?

Hamilelik döneminde maden suyu ya da soda içilebilir mi?

Halk arasında yanlış olarak hamilelikte maden suyu ya da soda tüketiminin zararlı olduğu şeklinde bir kanı bulunur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Caner Sönmez’e göre sodalar ve özellikle maden suları mineraller bakımından oldukça zengin olmaları nedeniyle hamilelikte tüketilmeleri faydalıdır. Maden suları kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra iyot, selenyum, flor gibi vücut için gerekli eser elementler de içerir. Maden suyundaki bu mineral ve eser elementlerin önemli işlevler için vücut tarafından kullanımı kolaydır.

Hamilelikte maden suyu içmenin faydaları

• Hamilelikte maden suyu tüketimi yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle kemik sağlığı açısından faydalıdır. Özellikle süt ve süt ürünlerini yeterince tüketemeyen gebeler için maden suyu iyi bir alternatif olabilir.

• Hamilelikte dişlerin sağlıklı kalabilmesi için artan flor ihtiyacının karşılanması gerekir. Maden suyu, zengin flor içeriği ile hamilelikte artan diş çürüğü riskini azaltır.

• Maden suyu hazmı kolaylaştıran sülfat adındaki bir madde içerir. Sülfatlar pankreastan sindirimde kullanılan enzimlerin salınımını uyararak sindirime yardım eder. Hamilelikte hazımsızlık sorunu yaşayanlarda bu sorunun çözümünde maden suları yardımcı olabilir.

• Hamilelikte ortaya çıkan kas krampları ve kabızlığın önlenmesinde magnezyum içermesi nedeniyle maden suları fayda sağlar. Yeterli miktarda süt ürünü tüketen gebeler de dahil kas krampları hamilelikte önemli bir problem teşkil eder.

Maden suyunun gebelik üzerindeki etkileri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Salih Zeki’nin verdiği bilgilere göre gebelikte tatlandırıcı ya da aroma verici gibi bir katkı maddesi içermeyen doğal maden sularından içmenin anne ya da bebek sağlığı için herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Aksine doğal maden suyu içmenin pek çok yararı bulunur. Gebelikte anne adayları günde bir veya iki bardak maden suyu tüketebilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN