Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Gebelik, ağız ve diş sağlığına ekstra dikkat etmen gereken bir dönem. Çünkü yalnızca senin değil; bebeğinin sağlığı da söz konusu.

Bu yazımızda; “Hamilelikte diş ağrısı neden olur? Diş eti ağrısına ne iyi gelir? Hamileyken diş ağrısını ne geçirir?” gibi soruların cevaplarını bulacaksın.

Hamilelikte diş ağrısı neden olur?

Çürük dişler

Gebelikte diş ağrısı nedenlerinin başında ilk olarak çürükler gelir. Ağız bakımına gereken özeni göstermemen diş çürüğüne zemin hazırlar.

Özellikle hamileliğinde tükettiğin şekerli yiyecekler ağzında asit üretimine yol açarak dişinin koruyucu tabakasını zedeler.

Diş minesinde aşınma

Diş ağrılarındaki bir diğer etken diş minesinde meydana gelen aşınmalardır. Dişi saran ve içindeki tabakaların zarar görmesini engelleyin diş minesi, sert bir yapıdadır.

Asitli içecekler, sert kabuklu gıdalar ve diş gıcırdatma gibi fiziksel veya kimyasal etkenler minenin zarar görmesine neden olur. Diş minesindeki aşınmalar, sıcak ve soğuk gibi uyaranlara karşı hassaslaşmaya yol açar. Diş ağrıları da bu aşınmalardan kaynaklanan nedenler arasındadır.

Diş etlerinde iltihaplanma

Diş ağrısının bir diğer nedeni, diş eti iltihabıdır. Yumuşak, yapışkan ve renksiz yapıdaki plaklar toksin üreterek diş eti dokusunu tahriş eder. Bu durum da diş eti iltihabına yol açar.

Ağız bakımına gereken özeni göstererek plak ve tartar oluşumu önlemezsen hamilelikte diş eti kanaması ve şişmesi gibi ciddi problemler yaşayabilirsin.

Kalsiyum yetersizliği

Hamilelik süresince bebeğinin sağlıklı gelişebilmesi için yeterince kalsiyum alman gerekir. Dolayısıyla kalsiyum açısından zengin beslenmezsen vücudun bu ihtiyacı halihazırdaki rezervden kullanır. Vücudundaki kalsiyumun tüketilmesi de dişlerinle ilgili birtakım problemlere yol açabilir.

Gömülü 20’lik dişler

Çenede yeterli boşluk bulunmaması durumunda gömülü kalan yirmilik dişler de şiddetli ağrılara yol açabilirler. Doğru pozisyonda çıktığı ve çevresindeki dokulara zarar vermediği takdirde yirmiliklerin yerinde kalmasında bir sakınca görülmez.

Ancak çene kemiği ile kaynaşan ve anormal bir pozisyonda çıkan dişin ileride yol açacağı sıkıntılar göz önüne alınarak röntgen sonrası çekimine karar verilebilir. Röntgenden önce karnının kurşun bir önlükle örtülmesi gerekir.

Gördüğün gibi diş ağrısının tedavi gerektiren pek çok farklı nedeni var. Özellikle gebeliğin ikinci trimesterinden sonra bakteriyel plak oluşumu yaygın olduğu için ekstra hassasiyet göstermende fayda var. Diş ağrısı yaşamaya başladığında da vakit kaybetmeden bir diş doktoruna gitmen çok önemli.

Hamilelikte diş ağrısı ne zaman başlar?

Diş ağrısının belli bir zamanı yok, hamileliğinin herhangi bir döneminde bu problemi yaşayabilirsin. Ancak özellikle hamileliğin 2. ve 8. ayları arasında diş etlerinde şişlik ve kızarıklık problemlerine maruz kalabilirsin.

Kök kanalı, diş çekimi, büyük bir çürük ve apseli diş gibi acil durumlardan herhangi biriyle hamileliğin süresince karşılaşabilirsin. Ne olursa olsun ciddi bir diş probleminin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Hamilelikte diş tedavisi ne zaman yapılmalı?

Hamilelikte diş tedavisi için en ideal dönem ikinci trimesterdir. Yani, hamileliğinin ilk 12 haftasından sonraki dönem. Ancak enfeksiyon gibi ciddi bir durum varsa beklememen en iyisi. Tedavi edilmeyen enfeksiyon sana ve bebeğine zarar verebilir.

Hamileyken diş ağrısına ne iyi gelir?

Eğer doktora gitmeni gerektirecek kadar ciddi bir durum yoksa diş ağrısına evde çözümler de üretebilirsin.

 • Ağrı kesiciler sana ihtiyacın olan desteği sağlar. Ancak hamilelikte diş ağrısına çözüm aranırken birtakım hatalar yapılabiliyor. Bu nedenle kafana göre kullanma talimatlarının dışına çıkmamalısın. Ağrı kesici ya da aspirini sakın direkt olarak dişinin üzerine uygulama mesela.
 • Dişin ağrılı bölgesini yumuşak bir fırça ya da diş ipiyle temizleyebilirsin.
 • Tuzlu suyla ılık gargara yapmak ağrını dindirebilir.
 • Yemek yerken yiyecekleri ağrının olmadığı tarafı kullanarak çiğnemeye çalış.
 • Çenenin üzerine ya da iltihaptan dolayı yüzünün şişen kısmına soğuk kompres yapmak ağrını dindirmene yardımcı olur.

Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer?

 • Hamileyken ani ve dayanılması güç bir diş ağrısı hissettiğinde muhtemelen dişin sinirinin etkilendiği düşünülür. Bu durumda genellikle kanal tedavisi gerekir.
 • Eğer diş eti problemlerinden kaynaklanan bir ağrıysa sana ve bebeğine zarar vermeyecek tedavilerle sorun çözülebilir.
 • Diş ağrısı yirmilik dişlerden kaynaklanıyorsa tedavi genellikle doğum sonrasına ertelenir.
 • Eklem problemlerinden kaynaklanan ağrılarda ise detaylı bir muayeneden sonra gece plağı ya da splint verilir.

Bunlara ek olarak;

Özellikle hamileliğin ilk aylarında karbonhidrat içerikli besinleri fazla tüketmen diş sağlığını olumsuz etkiler. Ağız içinde ve dişlerin arasında kalan artıklar çürük ve diş eti problemlerine zemin hazırlar.

Bu nedenle hamileyken normal döneme göre çok daha sık olarak diş temizliği yapmalısın. Günde en az 2 kez, hatta mümkünse her yemekten sonra dişlerini fırçalamaya özen göstermelisin.

Hamilelikte diş ağrısı için hangi ilaç kullanılır?

Eğer bir enfeksiyon söz konusuysa bunun için antibiyotik veya ağrı kesici kullanman gerekebilir. Ancak herhangi bir ilaç veya antibiyotik kullanmadan önce doktoruna mutlaka danışmalısın. Dolaysıyla kullanacağın ilacı doktorun belirlemeli.

Hamilelikte diş eti ağrısı neden olur?

Gebelikte en büyük değişikliklerin bir kısmı da ağız diş etlerinde meydana gelir. Bundaki en önemli etken de hamilelikle birlikte vücudundaki östrojen ve progesteron seviyelerinin artmasına neden olan hormonal değişiklikler.

Bu hormonların artışı dişlerin üzerindeki bakteriyel plak birikiminin de çoğalması anlamına gelir. Eğer bu plağı dişlerinden uzaklaştırmaya yönelik önlem almazsan hamilelikte diş eti şişmesi ve kızarması gibi durumlar yaşayabilirsin.

Diş eti kanamalarından dolayı dişlerini fırçalamayan anne adaylarında ise daha ciddi plak oluşumu meydana gelir.

Hamilelikte diş eti ağrısına ne iyi gelir?

Diş ve diş eti problemleri yaşamamak için gebelikte ağız bakımına dikkat etmen çok önemli. Aslında en temel kurallara uyman yeterli.

 • Dişlerini düzenli olarak fırçala ve diş ipiyle temizlemelisin.
 • Florürlü bir suyla düzenli olarak gargara yapmalısın.
 • Sabah bulantıların varsa kustuktan sonra karbonatlı bir suyla ağzını çalkalamalısın. 1 fincan suya 1 çay kaşığı karbonat karıştırabilirsin.

Gebelikte diş ağrısı bebeğe zarar verir mi?

Hamileyken diş ağrısı yaşamak direkt olarak bebeğine zarar vermez. Ancak burada ağrıya neden olan sebepler önemli.

Eğer ağrı, diş eti hastalığından kaynaklıysa buna yol açan bakterilerin ürettiği kimyasallar ya da toksinler erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı gibi birtakım tehlikeli durumlara yol açabilir.

Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir mi?

Doktorunun gözetiminde olduğu müddetçe diş tedavisi esnasında antibiyotik ya da ağrı kesici kullanman bebeğinin sağlığına herhangi bir zarar vermez. Fakat eğer mümkünse herhangi bir diş tedavisi için ilk trimesterin sonuna kadar beklemen en sağlıklısı.

Gebelikte diş tedavisinde dikkat etmen gereken noktalardan biri, gazdan ve genel anesteziden kaçınmak. Hamilelik esnasında tedavi görürken lokal anestezi alman daha uygun. Eğer genel anestezi gerekirse de hamile olduğunu bilen deneyimli bir uzmandan destek almalısın.

Hamilelikte diş ağrısı cinsiyet belirtisi mi?

Hayır, hamilelikte diş ağrısı bebeğin cinsiyeti hakkında bir belirti vermez.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN