Günde 1 Saat Yürüyüşle Kaç Kilo Verilir?

Günde 1 Saat Yürüyüşle Kaç Kilo Verilir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım?

Düzenli Yürüyüş Zayıflatır mı?

Tüm dünyada en önemli sağlık problemlerinin başında yer alan obezite, kalp damar hastalıkları, metabolik sendrom, kanser, kemik erimesi, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkların ana nedeni hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır.

Dünya nüfusunun neredeyse %23’lük kısmı hareketsiz bir yaşam sürmektedir ve bu durum tüm ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Egzersiz, özellikle de düzenli olarak yapılan yürüyüşler hareketsizlik nedeniyle gelişen hastalık riskini azaltır ya da var olan hastalıkların tedavisini kolaylaştırır. Her yaşta insanın rahat bir şekilde yapabileceği en kolay egzersiz çeşitlerinden biri olan yürüyüş, kaliteli bir yaşam standardı yakalayabilmenin en pratik yoludur.

Yürüyüş yapmanın istenilen etkileri yaratabilmesi için haftada en az 3 ya da 5 kez bir saat boyunca orta tempoda yapılması önerilir. Her ne kadar kolay bir egzersiz şekli olsa da düzenli bir yürüyüş programına başlamadan önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçilmesi gerekir. Ayrıca yürüyüş süresinin ve temposunun kişinin sağlık durumuna göre belirlenmesi önemli bir detaydır.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Yürüyüş yapmak kan basıncını yükselten yüksek yoğunluğa sahip aerobik, step, dans ve koşu gibi egzersizler kadar etki yaratmasa da kalori yakılmasını destekler. Yürüyüş yaparken harcanan kalori miktarı kiloyla doğru orantılı olarak artar. Yüksek kiloya sahip kişiler hareket ederken normal kilolu insanlara göre daha yüksek oranda efor sarf eder ve bu nedenle daha çok kalori harcar.

Genel olarak tüm egzersizlerde kilolu insanlar zayıf insanlara oranla çok daha yüksek kalori yakar. Yürüyüş temposu da harcanılan kalori miktarını etkiler. Saatte 3 kilometrelik bir hızla yapılan yürüyüş hafif tempolu, saatte 4 kilometre hızla yapılan yürüyüş orta tempolu ve saate 5 kilometre ve üstünde bir hızla yapılan yürüyüş ise hızlı tempolu yürüyüş olarak tanımlanır.

 • 1 saat yürüyüş kaç kalori yakılmasını sağlar? Örneğin 54 kilogram ağırlığa sahip bir kişi normal hızla yürüdüğünde yaklaşık 256 kalori yakarken 80-100 kilo aralığındaki kişiler ise aynı hız ve aynı tempoda 384-512 kalori yakar.
 • 1 saat tempolu yürüyüş yapmak kaç kalori? 56 kilo ağırlığa sahip olan bir kişi hızlı tempoya sahip bir saatlik yürüyüşte 240 kalori yakarken, 70 kilo olan 300 kalori ve 80 kilo olan yaklaşık 360 kalori harcar. Yürüyüşün koşu bandında ya da açık havada yapılması da harcanan kalori miktarını etkiler.
 • Koşu bandında 1 saat yürüyüş kaç kalori harcanmasını sağlar? Ortalama olarak 280 ile 450 kalori arasında değişiklik gösterir.

Yağ yakımı için önemli olan nokta doğru nabız aralığıdır. Normal nabız aralığının %70 – %85 oranında artması yağ yakımını başlatır. Bu da en az 25 dakikalık orta tempolu yürüyüş ile sağlanır. 1 gram yağ yakımı için yaklaşık 7 kalori harcanması gerekir.

Kişinin yürüyüş temposuna ve kilosuna göre 1 saat içinde harcadığı kalori miktarı değişir. Örneğin 70 kilo ağırlığında ve orta tempoda yapılan 1 saatlik yürüyüş ile yaklaşık 250 kalori harcanır ve yaklaşık 28 gram yağ yakılır. Düzenli olarak yapılan haftada 3 günlük orta tempolu bir yürüyüş programı ile ayda 350 gram yağ yakılabilir.

Vücut karbonhidrat ve proteine oranla daha yüksek oranda yağ depolar. Kan basıncını yükselten egzersizlerde vücut yağ depolarını yakmaya eğilim gösterir. Karbonhidrat ve proteinler kısa süreli enerji sağlar ve egzersizin uzun süreler yapılmasını engeller. Bu nedenle vücut uzun süre enerji kullanımına uygun olan yağları parçalayarak egzersiz sırasında kullanılmasını sağlar.

1 Saat Yürüyüşle Kiloya Göre Yakılan Kalori Miktarı Tablosu

Düzenli yürüyüş programları ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de 1 saat yürüyüş kaç kalori verdirir sorusudur. Yürüyüş yaparken harcanan kalori kişinin kilosu ve yürüyüşün temposu ile doğru orantılıdır. Her iki durum baz alınarak hazırlanan 1 saat yürüyüş ile yakılan kalori miktarı kablosu:

Kişinin KilosuYürüyüş SüresiYürüyüş TemposuHarcanan Kalori
701 Saat4 km252
701 Saat5,6 km288
801 Saat4 km270
801 Saat5,6 km312
901 Saat4 km300
901 Saat5,6 km348
1001 Saat4 km318
1001 Saat5,6 km360

1 Saat Yürüyüş Kaç Adım Eder?

Ortalama olarak 1000 adım yaklaşık 800 metrelik bir yürüyüş mesafesine eşittir. Bu mesafe yürüyüşün temposuna göre değişiklik gösterir. Dakikada 100 adım orta tempolu yürüyüş olarak tanımlanır. 1 saat yani 60 dakikalık bir yürüyüş ile ortalama 6000 adım atılır. Daha fazla kalori harcamak için yürüyüş temposunun arttırılması gerekir.

Kişinin yürüdüğü mesafe, kilosu, yolun eğimi ve yürüyüş temposu 1 saat içinde atılan adım miktarını etkileyebilir. Uzmanlar günlük 10 bin adım atmanın sağlık açısından faydalı olduğunu belirtmektedir. 10 bin adım ortalama olarak 1 saat 40 dakikalık bir yürüyüşe eşdeğerdir.

Her Gün 1 Saat Yürüyüş Zayıflatır mı?

Düzenli olarak yapılan orta tempolu bir saatlik yürüyüş ortalama olarak 250 ile 350 kalori harcanmasını sağlar. Bu da ayda yaklaşık ekstradan 7500 ile 10500 kalori harcanır. Harcanan 7000 kalori kişinin bir kilo zayıflamasını sağlar.

Günde 1 saat orta tempolu yürüyüş ile ayda 1-1,5 kilogram verilebilir. Düzenli olarak yapılan yürüyüş programına yeterli ve dengeli bir beslenme programı eklenirse ayda 3-4 kilogram verilmesi sağlanabilir. Günlük olarak yapılan 1 saat yürüyüş kalori harcamasını arttırarak zayıflamaya yardımcı olur.

 • 1 saat orta tempo yürüyüş kaç kalori yakılmasını sağlar? Kişinin kilosu ve zeminin eğilimine bağlı olarak ortalama 250 ile 400 arasında kalori yakımı sağlanabilir.

1 Saat Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak haftada 3-4 gün yapılan 1 saatlik orta tempolu yürüyüş:

 • Kan akışını düzenler ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kalp daha etkin bir şekilde kan pompalamaya başlar ve kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır.
 • Kan dolaşımını düzenler ve kan kolesterol seviyesini düzenler.
 • Solunum ve dolaşım sistemini güçlendirir ve tansiyonun düzenlenmesini sağlayarak felç riskini düşürür.
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlar ve özellikle menopoz sonrası oluşan kemik erimesi ve osteoporoz riskini azaltır.
 • Eklem ve kas sisteminin sağlığını korur ve eklem iltihabı nedeniyle oluşan ağrıların önüne geçer.
 • Diyet ile desteklendiğinde kilo vermeye yardımcı olur ve insülin direncini kırarak diyabet oluşma riskini azaltır.
 • Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun salgılanmasını arttırır ve ağrı kesici etki sağlar. Beyne giden kan akışını düzenleyerek depresyon, stres gibi psikolojik bozukluklarla mücadele edilmesini destekler.
 • Daha kaliteli bir uyku sağlar. Bireyi daha dinamik ve daha canlı hissettirir. Hafızanın güçlenmesini sağlar ve beyin fonksiyonlarını düzenleyerek
 • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Terleme yoluyla toksin bileşiklerin ve fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır.

1 Saat Yürüyüş mü Koşu mu Daha Çok Kalori Yakar?

Koşmak, kalori yakımı ve yağ yakımı açısından yürümeye oranla çok daha yüksek kalori yakımı sağlar. Ancak 1 saat koşu yapabilmek için kişinin çok iyi bir performansa sahip olması gerekir.

Koşarken vücudun tüm kasları aktif bir şekilde çalışır. Yürüyüş yapmada olduğu gibi koşu sırasında harcanan kalori kişinin koşu hızına, vücut ağırlığına ve zeminin eğimine bağlı olarak değişir. Kilolu bir kişinin zeminle olan teması daha sert olduğu için koşarken harcadığı kalori miktarı zayıf bir bireye göre daha fazladır.

Yürüyüş esnasında ortalama saatte 4.5 kilometre, tempolu bir koşu programında ise ortalama 1 saatte 8 kilometre hız sağlanır. 70 kilo ağırlığında bir birey 1 saat koşu ile 580, 90 kilo bir birey ise 720 kalori harcar. Bu miktarlar 1 saatlik yürüyüşle harcanan kalorinin yaklaşık 3 katıdır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?