Göbek Eriten Etkili Gıdalar!

Göbek Eriten Etkili Gıdalar!

Eğer bel çevreniz yağlandıysa birçok hastalık için davetiye çıktı demektir. Doğru beslenerek karın bölgenizde oluşan yağdan hızla kurtulmamız mümkün.

Hastalıklar için en riskli yağlanma bel çevresi ve karın iç bölgesinde yağların depolanmasıdır. Birçok kişi bolca yürüse de sıkı diyet yapsa da karın içindeki yağları eritemez. Zayıflasa da bel çevresinde simit şekilde yağ deposu yerini muhafaza eder. Bel çevresinde yerleşen yağların diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları açısından tehlike yarattığı artık bilinen bir gerçek.

Fakat artık bu hastalıkların dışında kadınlarda meme, kadın ve erkeklerde kolon kanseri için de tehlike yarattığının yeni elde edilen bilgiler olduğunu söylemeliyim. Bu nedenle birçok hastalıklardan korunmak ya da kurtulmak için bel çevresini azaltmak ve karın içi yağların depolarını eritmek şart.

Peki hangi sebze, baharat, balık, tahıl ve meyve en zor giden bel çevresi yağlarına veda etmeyi kolaylaştırıyor? İşte bu etkiyi sağlayan sihirli besinler…

Ancak bir uyarıyı da hemen yapmak istiyorum. Sağlıklı ve dengeli diyetin içinde bu özel besinler süper etkili. Göbek yağlarına veda ettikten sonra da bol aktivite ve sağlıklı beslenmeye devam etmek önemli.

Pırasa, kurusoğan ve buğday prebiyotik içerir. Bu nedenle kan şekerini kontrol altına alıp, vücutta kalori yakımını hızlandırıp, şekerin yağa dönüşmesini engelleyip ve bağırsakta yararlı minerallerin emilimlerini arttırarak metabolizmayı düzenleyici etkilere sahiptir.

Her gün 1 büyük tabak buğdayla pişirilmiş zeytinyağlı pırasa yemeği ve salataya eklenen yarım küçük boy kurusoğan günlük prebiyotik ihtiyacını karşılayarak zayıflamayı hızlandırır.

Ton balığı

Bel çevresi ve karın iç bölgesindeki yağları eritmek istiyorsanız haftada iki kere ton balığı yemelisiniz. Protein miktarını arttırdığınızda doygunluk hissiniz de hızla oluşur.

Harvard Tıp Fakültesi’nin yayımladığı araştırmada öğünlerde yüksek protein alımının vücutta kalori yakım hızını arttırarak metabolizmayı da hızlandırdığı belirtiliyor. Üstelik ton balığı yenilen günlerde günlük kalori yakımı hızından bağımsız 200 kalori daha fazla kalori yakımının olabildiği belirtiliyor.

Karabiber, kimyon, zerdeçal

Bazı baharatları birlikte tüketmek yağ depolarının erimesine neden olur. Sofralarınızda tane çekilmiş karabiber, kimyon ve toz zerdeçalı eksik etmeyin. Çünkü tane karabiberdeki güçlü antiinflamatuvar etkili piperin antioksidanı, kimyondaki kumin maddesi ile etkinleşir bir de buna zerdeçalda bulunan kurkumin de eklenirse yağ depolarında maksimum düzeyde yakım meydana gelir.

Elma sirkesi ve çubuk tarçın

Elma sirkesi vitamin, mineral, organik asitler ve antioksidan açısından zengin bir sirke çeşididir. Fenolik bileşiklerden en zengin sirke türü olduğu için zayıflamaya etkisi de çoktur.

Elma sirkesi uzun süre tokluk hissiyatının olmasına destek olur. Tarçın ise insülinin kullanımını arttırarak insülin direncinin kırılmasını, kan şekerinin yükselmesini önler. Günde 15 ml elma sirkesini bardağa koyun. 235 ml sıcak su ekleyip bir adet çubuk tarçın atarak demleyin. Yemek sonrası tüketin.

Hindistan cevizi yağı

Zayıflatan ve göbeği eriten özel bir yağ olan Hindistan cevizi yağı kan dolaşımına hızlı geçer. Günde 30 ml Hindistan cevizi yağı 12 haftalık düzenli kullanımda bel çevresinde önemli miktarda azalmaya neden olur.

Kırmızı elma

Ana öğünden 15 dakika önce yendiğinde tok tutar ve karın iç bölgesinde yağlanmayı azaltıcı etki gösterir. Pankreasın fazla insülin salgılamasını önler. Karın bölgesindeki yağın azalmasını sağlayan önemli özelliği pektin adlı lifin en iyi kaynağı olmasıdır. Yemek öncesi tüketilen 1 küçük elmadan ortalama 1.5-2 gr pektin sağlanır.

Bu da öğünde daha az yemeye yöneltir. Kabuklarıyla yenilen kırmızı elmadan alınan antioksidanlar karın iç bölgesindeki yağ sentezini sağlayan enzimlerin çalışmasını yavaşlatarak zayıflamayı sağlar.

Günde dört fincan filtre edilmiş kahve hem yağ yakar hem bel bölgesini inceltir hem de egzersiz yaparken dayanıklılığı arttırır.

UYARI

Antibiyotikler: Gereksiz antibiyotik kullanımı, bağırsak dostu mikropların da ölmesine neden olur. Bazı ilaçlar: Mide koruyucular, bağırsaklardaki asit düzenini değiştirdiğinden, ağız yoluyla mideye ulaşan zararlı bakterilere karşı defans azalır. Aşırı stres: Bağırsaklar kalp gibidir ve her duygudan etkilenir. Stres durumunda bağırsaklardaki olumsuz değişim, kötü mikropların sayıca çoğalmasını teşvik eder.

Beyaz un: Beyaz undan yapılan tüm yiyecekler bağırsaklardaki kötü bakteriler için besin kaynağı sağlar. Alkol: Aşırı alkol vücut üzerinde yarattığı stres nedeniyle bağırsak geçirgenliğini ve kötü bakterilerin çoğalmasını arttırır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN