Folat Nedir?

Folat Nedir?

Folat (vitamin B-9) kırmızı kan hücresi oluşumunda, sağlıklı hücre büyümesi ve fonksiyonu için önemlidir. Özellikle bayanlarda erken doğum sırasında, bebeklerde oluşabilecek beyin ve omurga sorunlarının azaltılması için oldukça önemli bir vitamindir.

Folat esas olarak koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, bezelye ve fındıkta bulunur. Aynı zamanda meyve grubundan Folat bakımından zengin olan besinler; portakal, limon, muz, kavun ve çilektir. Folatın sentetik formu folik asittir. Folik asit, prenatal vitaminlerin önemli bir bileşenidir; tahıllar ve makarnalar gibi pek çok takviye edilmiş gıdalarda bulunur.

Yapılacak ya da yapılmakta olan folat veya folik asit açısından zengin gıdalardan yoksun bir diyet, folat eksikliği sorununa yol açabilir. Folat eksikliği aynı zamanda, küçük bağırsağın yiyeceklerden besinleri emmesini (malabsorbsiyon sendromları) önleyen, çölyak hastalığı gibi rahatsızlıkları olan kişilerde de ortaya çıkabilir.

Yetişkinler için önerilen günlük folat miktarı 400 mikrogramdır (mcg). Gebeliği planlayan veya hamile kalabilmiş yetişkin kadınların, günde 400 ila 800 mcg folik asit alması gerektiği belirtilmektedir.

Folat ve Folik Asit Hakkında Yapılmış Araştırmalar

Özel durumlar için folat vitamin ve folik asit takviyeleri kullanımı üzerine yapılan araştırmalar şunları göstermektedir:

  • Doğum kusurları. Araştırmalar folik asit takviyelerinin nöral tüpün doğum kusurlarını önleyebileceğini göstermiştir. Kadınların ideal olarak gebe kalmadan 3 ay önce başlamak kaydıyla günlük prenetal vitamin alması, kadınların bu temel besinden yeterince faydalanmasını sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Folik asit eksikliği: Beslenme folat eksikliği oral (ağız) yolla alınan folik asit takviyeleri ile tedavi edilebilmektedir. Bu tür bir eksiklik, folik asitle desteklenmiş tahıl ve makarna gibi yiyecekleri tüketen birçok ülkede uzun vadeli bir sorun olarak karşımıza çıkmamaktadır.
  • Kalp, damar hastalığı ve inme: Folik asit kandaki homosisteinin yüksek seviyelerini kontrol etmek için B-6 ve B-12 vitaminleri ile çalışmaktadır. Yükselmiş homosistein seviyeleri, kalp ve kan damarları (kalp damar hastalıkları) hastalıklarının riskini artırabilir.
  • Kanser: Bazı araştırmalar folatın çeşitli kanser riskini azaltabileceğini öne sürmektedir.
  • Depresyon: Bazı kanıtlar, folik asitin depresyon tedavisinde yararlı olabileceğini öne sürmektedir.
  • Bunaklık: Bunaklık probleminin önlenmesi için folik asit takviyesinin faydalı olduğunu destekleyen yeterli kanıt bulunmamaktadır.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Folat Nedir?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?