Evde Kolonya Yapımı

Evde Kolonya Yapımı

Derya Baykal’ın sunumu ile ekrana gelen “Derya Baykal’la Gülümse”ye Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül konuk oldu.

Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül evde kolonya yapımını uygulamalı olarak gösterdi. Hem dezenfekte özelliği olan hem de rahatlatıcı kokusu ile kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak kolonyayı evinizde kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca mikroplarla savaşma yöntemleri ve dezenfekte suları tarifi veren Ergül, birçok öneride de bulundu.

Ev Yapımı Kolonya Nasıl Yapılır?

Kolonya etil alkolün yanı sıra saf su ve çeşitli esasların kullanıldığı bir bileşendir. İlk kolonya ise İtalyan bir mucit tarafından üretilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Kolonya içinde bulunan etil alkol miktarına göre çeşitli isimler almaktadır. 100 ml bir kolonya için 80 ml etil alkol kullanılmış ise 80 derece kolonya olarak adlandırılmaktadır.

Kolonyaların birçok çeşidi bulunur. Limon kolonyası, tütün kolonyası, zeytinyağı özü kolonyası gibi çeşitli esasların kullanıldığı türleri mevcuttur.

Evde kolonya yapımı aslında sanıldığı kadar zor değildir. Sizlerde evinizde rahatlıkla ev yapımı kolonya yapabilirsiniz.

Kolonya yapımı için malzemeler:

  • 800ml etil alkol
  • 15 ml limon esansı
  • 185 ml saf su

Kolonya yapımı: Öncelikle etil alkol ile limon esansını iyice karıştırınız ve daha sonra da saf suyu ilave ederek iyice karışmasını sağlayınız. Bunun ardından ise özel olarak üretilmiş olan kolonya süzme kağıdı veya bezi ile suyu süzmeniz gerekmektedir.

Limon kolonyasının kokusundan hoşlanmıyorsanız eğer bergamot, yeşil çay, portakal, tarçın, biberiye gibi esansları da kullanabilirsiniz. Ev yapımı kolonya yapmak için etil alkol ve damıtılmış su bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Ayrıca kolonya yaparken etil alkol kullanacağınız için bu madde yanıcılığı olan bir maddedir. Bunun için ekstra olarak daha dikkatli olmanızda fayda var.

Eğer ev yapımı kolonya yapmak size zor geliyorsa aldığınız kolonyanın doğru ve gerçek bir kolonya olmasına dikkat etmelisiniz. Öncelikle gerçek etil alkol kullanıldığına dikkat etmeli, ayrıca da sertifikalı olmalıdır. Merdiven altı üretim ile yapılan içinde metal alkol bulunan kolonyalar sağlığınızı tehdit edebilir

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN