Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapı

ERTESi GüN HAPI NEDİR

  • Ertesi gün hapı, doğum kontrol önlemi alınmayan veya korunma kazaları gerçekleşen cinsel ilişki sonrasında kullanabileceğiniz bir acil korunma yöntemidir
  • Ertesi gün hapı korunmasız ilişki sonrasında yumurtlamayı ertelemek şeklinde etki gösterir.
  • Yumurtalamayı erteleyerek sperm ve yumurtanın karşılaşmasını önler. Böylece hamilelik daha oluşmadan önce önlenmiş olur.

  • Ertesi gün hapı kullanmak kolaydır. Olabildiğince hızlı şekilde, bir tablet ağız yoluyla alınır. 
  • Korunmasız cinsel ilişki sonrasında ertesi gün hapı olabildiğince çabuk alınmalıdır. Ne kadar çabuk alınırsa hamilelik riski o kadar düşük olur
  • Ertesi gün hapı, adet döngüsünün herhangi bir zamanında kullanılır.

ERTESi GüN HAPI NASIL ETKİ EDER ?

Ertesi gün hapı yumurtlamayı baskılayarak ya da erteleyerek etki eder. 1,3

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra kullanıldıysa, henüz gerçekleşmemiş yumurtlamayı (ovulasyonu) erteleyerek gebeliği önler. Bu durumda Fallop kanalında bekleyen sperm bir yumurta ile karşılaşıp onu dölleyemez. Bu etki yumurta salınımını önleyerek doğum kontrolü sağlayan doğum kontrol haplarının etkisine benzer.

Ertesi gün hapı %100 etkili değildir.1 Zira ertesi gün hapı aldığınızda halihazırda yumurtlamış olabilirsiniz. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra olabilecek en kısa sürede ertesi gün hapı almak ilacın etkisini artıracaktır.

ERTESİ GÜN HAPINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ertesi Gün Hapı Sonrasında Korunma

Ertesi gün hapı kullanmak, sonraki cinsel ilişkiler için bir korunma yöntemi değildir. Ertesi gün hapı aldıktan sonra tekrar korunmasız cinsel ilişki yaşarsanız gebe kalma olasılığınız vardır. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra, bir sonraki adet dönemine kadar cinsel ilişki sırasında engelleyici (kondom vb) yöntemler kullanılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı Sonrasında Yan Etkiler

Ertesi gün hapı kadınlar tarafından genelde iyi tolere edilir.Fakat bazı kişilerde baş ağrısı, bulantı (kusma hissi), karın ağrısı, adet gecikmesi gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra adet döneminizin 7 güne kadar ertelenmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda endişe etmeyin, bir sonraki adet döngünüzde normal rutinine dönecektir. Fakat adetiniz 7 günden fazla ertelenirse veya normalden hafif ya da yoğunsa gebelik testi yaptırmalısınız.

Ertesi Gün Hapı Sonrasında Kusma

Ertesi gün hapı, günün herhangi bir saatinde, yemekten önce, yemek sırasında ya da sonrasında alınabilir. Ertesi gün hapını kullandıktan sonra 3 saat içinde kusarsanız, eczaneye dönün ve mümkün olan en kısa sürede başka bir ertesi gün tableti alın.

ERTESİ GÜN HAP İSİMLERİ VE KULLANIMLARI

Preven Acil Doğum Kontrol Kiti: Östrojen ve progesteron içerir. İçinde hamilelik testi ve 4 tane acil doğum kontrol hapı vardır. İlişkiden sonra 72 saat içerisinde kullanılmalıdır. Hapların 12’şer saat arayla alınması gerekir. Yumurtlamayı geciktirerek hamileliği önler. Yumurta salınmış ve döllenmişse, hap ilgili dokular ve rahim tabakasında değişiklikler yapmak suretiyle ceninin tutunmasını engelleyebilir.

Önceki aylarda gerçekleşen bir cinsel ilişki nedeniyle hamilelik olasılığına karşı, hamilelik testi yapıldıktan sonra kullanılması gerekir. Gebelik durumunda hap işe yaramadıığı için preven ilacı hamilelik testiyle beraber satılmaktadır. Bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, memelerde hassasiyet ve alt karın bölgesinde ağrı gibi yan etkilere neden olabilir. Östrojen ve progesteron içeren kombine hapları, klasik migren ve daha önce damarda pıhtılaşma ve pıhtı atması durumu olan kişilerin kullanmaması gerekir.

Norlevo Acil Doğum Kiti: Sadece progesteron hormonu içerir. Kutusunda 2 hap vardır. Hapların korunmasız ilişki sonrası ilk 72 saat içinde önerilen şekilde alınması gerekir. İlk hap ilişkiden sonra hemen, ikincisi de ilkinden 12-24 saat sonra kullanılmalıdır. Norlevo, yumurtlamayı geçici engelleyerek etki gösterir. Bunun yanı sıra  sperm ve yumurta hücrelerinin birleşmesini ve döllenmiş yumurtanın da rahim duvarına yerleşmesini önleyebiliyor.

EllaOne : Fransız HRA Pharma firması tarafından üretilen ve Fransa, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkerinde satılan hap, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından da onaylanmıştır. Kimyasal adı “Ulliprostalacetat” olan bu yeni molekül, ilişki sonrasındaki 5 gün içerisinde kullanıldığında gebeliği engelliyor. Hap, etkisini yumurtlamayı önleyerek ya da geciktirerek gösteriyor. EllaOne baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?