Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?  Emziren Anneler Hangi Ağrı Kesiciyi İçebilir ?

Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir? Emziren Anneler Hangi Ağrı Kesiciyi İçebilir ?

Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de kullanılan ilaçlara çok dikkat etmeli ve mümkün olduğunca doktor izni olmadan ilaç kullanmamalısınız. Hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemli olan emzirme, bebek için en değerli beslenme şeklidir.

Emzirme döneminde annenin beslenme şekli ve kullandığı ilaçlar bebeği doğrudan etkiler. Bu nedenle annenin vücuduna giren maddelerin birçoğu süte geçerek bebeğin de etkilenmesine neden olur. Annenin bilinçsiz ilaç kullanımı bebeğinin gelişimini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi aynı zamanda sütünün azalmasına da sebebiyet verebilir.

Bilinçsizce doktor onayı olmadan kullanılan ilaçlar annenin üzerinde çeşitli yan etkilere yol açabileceği gibi bebeğin gelişimini ve sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Kullanılan ilaçlar süt kanalları yoluyla anne sütüne geçerek bebeğinizin bu kimyasallarla tanışmasına neden olur. Emzirme döneminde kullanılan ilaçlar anne sütünün tadını değiştirebileceği gibi sütün azalmasında da etkili bir rol oynayabilir. İlaçlar nedeniyle anne sütünün tadının değişmesi bebeğin emmeyi reddetmesine neden olan başlıca faktörlerdendir.

Emziren anneler unutmamalılardır ki, bebeklerinin bağışıklık sistemi ve dayanıklıkları kendileri gibi değildir. Kullanılan ilaçlar bebek için zararsız olsa da bebeğin bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olması ve kimyasallara karşı korumasız olması bebek üzerinde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle emziren anneler ilaç kullanmadan önce mutlaka prospektüsü detaylıca okumalı ve mümkün olduğunca doktora danışmalılardır.

EMZİRME DÖNEMİNDE AĞRI KESİCİ KULLANIMI

Emzirme döneminde en çok tereddüt yaşanan konulardan biri de ağrı kecisi ilaç kullanımıdır. Ancak öncelikle doktorunuza hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini danışmanız oldukça önemlidir. Emzirme dönemde ilaç kullanımıyla ilgili bir diğer önemli konu ise ağrı kesicinin ne için kullanılacağıdır.

İlacın ne için kullanıldığından ziyade kullanım şekli konusunda öncelikle doktorunuza danışmanız ve gerekli bilgileri almanızı öneririz. Hamilelik döneminde olduğu gibi kullanılcak ağrı kesicinin parasetamol grubuna ait olması önerilmektedir. Parasetamol (asetaminofen) ve salisilatlar (aspirin) en çok kullanılan ve en güvenilir ilaç olarak kabul edilmektedir.

Düşük dozdaki aspirinler hamilelik ve emzirme dönemlerinde kısa süreli olarak önerilse de emzirme döneminde uzun süreli kullanılan aspirinler bebeğe ulaşıp beyin ve karaciğerinde çeşitli hasarlara yol açabilir.

Emzirme döneminde çeşitli sağlık sorunları veya mecburiyetlerden dolayı ilaç kullanmak zorunda olan anneler öncelikle olarak doktorlarından gerekli bilgiyi almalı ve doktorun verdiği reçeteye uygun olarak hareket etmelilerdir. Anne bu süreçte emzirmeye ara verebilir veya ilaç kullanımı öncesinde sütünü sağarak bebeğinin anne sütünden mahrum kalmasını önleyebilir. Emzirme döneminde ilaç kullanılması gerekiyorsa bu süreç içinde gerek anne gerekse bebek için düzenli olarak kan testi yapılarak ilacın etkileri gözlemlenebilir.

HANGİ İLAÇLAR ANNE SÜTÜNÜ AZALTIR?

Anne sütü bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebek için en değerli besin şüphesiz ki anne sütüdür. Ancak bazı durumlarda annenin ilaç kullanması gerekebilir ve bu durum sütün tadının değişmesine veya azalmasına neden olabilir. Unutmayınız ki tükettiğiniz gıdalar ve kullandığınız ilaçlar anne sütünü doğrudan etkilemektedir.

Kullanılan ilaçlar nedeniyle anne sütünün tadının değişmesi bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir. Aynı zamanda anne sütünün tadının değişmesinin yanında süt miktarında azalma da gözlemlenebilir. Bu nedenle emzirme döneminde ilaç kullanılması gerekiyorsa öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.

Emziren annelerin ilaç kullanmasını gerektirecek dönemlerde emzirdikten hemen sonra ilacı alabilir ve bir sonraki emzirmeye kadar ilacın etkisinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Emzirme döneminde kullandığınız ilaç, vücutta uzun süre etki sağlıyorsa bu uygulamanın uygun olduğunu söyleyemeyiz. Gece uyku öncesinde bebeğinizi emzirdikten sonra ilacı almanızı öneririz. Böylece bebeğiniz uyanana kadar ilacın etkilerinde azalma olacaktır.

Anne sütünün azalmasına neden olabilecek ilaçları kısaca sıralamak gerekirse;

  • Migren ilaçları 
  • İdrar söktürücüler
  • Uyku ilaçları 
  • Zayıflama ilaçları
  • Nikotin 
  • Yüksek dozda B6 vitamini
  • Doğum kontrol hapları 
  • Antihistaminikler
  • Bazı burun açıcı ilaçlar

EMZİRME DÖNEMİNDE GRİP İLACI KULLANIMI

Emziren annelere içerisinde pseudoephedrin içeren ilaçlardan kaçınmaları önerilmektedir. Özellikle 3 aylıktan küçük bebeği olan annelerin bu ilacı kullanmaları bebekte sinirlilik ve huzursuzluğa yol açmaktadır. Bu nedenle 3 aylıktan küçük bebeği olan annelerin öksürük ve burun tıkanıklığı için ayrı ayrı ilaç kullanmaları önerilmektedir.

Burun tıkanıklığı ve öksürüğe neden olan gribe karşı pastil, sprey ve gargarayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu gargara ve spreylerin povidone iodine içermemesine özellikle dikkat etmelisiniz. Öksürük şuruplarında ise pseudoephedrine içermemesine dikkat ediniz. Ancak her durumda öncelikle doktorunuz başvurunuz. Bir başka emziren anneye iyi gelen ilaç size de aynı etkiyi göstereceği anlamına gelmez. Unutmayınız ki her ilaç herkeste aynı etkiyi vermez.

EMZİRME DÖNEMİNDE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIMI

Doğum kontrol ilaçları bebek üzerine olumsuz etkilere yol açabileceği gibi annenin sütünün kesilmesinede neden olabilir. Bu  nedenle emzirme döneminde doğum kontrol haplarının kullanılması önerilmemektedir.

Doğum kontrol hapı kullanımına alternatif olarak üç ayda bir uygulanan medroksiprogesterone iğnesi kullanılabilir. Hap yerine iğne kullanılması anne sütüne oldukça az miktarda etki edeceği gibi süt miktarında da azalmaya yol açmaz.

EMZİRME DÖNEMİNDE ANTİDEPRESAN KULLANIMI

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ağrı kesici ilaçlardan sonra en çok kullanılan ilaçlardan biri de antidepresanlardır. Gerek hamilelik gerekse lohusalık döneminde yaşanan depresyon antidepresan kullanma oranını büyük oranda arttırmaktadır. Ancak bebeklerde sürekli uyku hali gibi yan etkilere neden olan antidepresanlar çok mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

Antidepresan ilaçların arasında en popüler olan prozac kullanımının bebeğe herhangi bir zararının olmadığı belirtilse de uzun süreli kullanım bebekte olumsuz etkilere yol açabilir. Antidepresan ilaçlar kısa süreli dahi kullanılsa bebek sürekli olarak gözetim altında tutulmalıdır. 

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN