Elma Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır?

Elma Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır?

Aslında yıllardan beri saç bakımı için kullanılan doğal yöntemlerden biridir, elma sirkesi. Kokusu sebebiyle, daha önce saçlar için elma sirkesi denemeyenler hoşnut olmayabilir. Ancak en başından belirtmeliyim ki sirkenin kokusu saçlarınız kurudukça uçacak ve kimse anlamayacaktır. Dahası sirkenin saçlara faydaları görülmeye başlandıkça, uygulama sırasındaki kokusunu umursamayacaksınız bile. Evde elma sirkesi yaparak kullanabileceğiniz gibi, satın alacağınız elma sirkesi ile saç bakımlarını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Elma sirkesinin saça faydaları ile ilgili detaylara geçmeden önce, zararlı mikroorganizmaları öldürmesi sebebiyle ev temizliğinde bir tür dezenfektan olarak kullanılması gibi farklı kullanım alanları olduğunu da hatırlatmalıyım. Deterjan artıklarını kaldırmakta oldukça başarılı olduğundan çamaşır ve bulaşık makinesinde de kullanılmaktadır. Elma sirkesinin farklı kullanım alanları içeren başka bir yazı hazırlayacağım burada daha fazla detaya girmeyeceğim. Son olarak da elma sirkesinin cilde faydaları olduğunu da belirtmek istiyorum. Sivilce tedavisinde elma sirkesi kullanımı en çok bilinenlerden biridir.

Elma sirkesinin genellikle nerelerde kullanıldığından bahsettiğimize göre, konumuza dönelim ve elma sirkesinin saçlara faydaları neler, elma sirkesi ile saç bakımı nasıl yapılır öğrenelim.

Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

Elma sirkesinin saça faydaları neler?

Sirkenin saça ve saç derisine en büyük faydası derinlemesine temizlik yapması aslında. Çünkü böylelikle saç kökleri daha fazla oksijen alacak ve bu da saç köklerinin güçlenmesi için oldukça faydalı olacaktır. Elma sirkesi, saç derisinde kalan ve gözenekleri tıkayan, saç spreyi, saç jölesi, şampuan ve krem gibi kalıntıları temizlemesi, onu bakım için faydalı doğal yöntemlerden biri yapıyor. Çünkü sizler de iyi biliyorsunuz ki, saç köklerinde biriken ve arındırılmayan bu kalıntılar, zamanla gözenekleri tıkayarak saç köklerini zayıflatmaya sebep olmaktadır. Bu yüzden zaman içerisinde saç dökülmeleri, kepek, daha donuk görünen saçlar ve hatta saç derisinin kaşınarak pul pul dökülmesi ile karşı karşıya kalıyoruz.

Elma sirkesi ile saç bakımı yapmadan önce kullanılması gereken elma sirkesi ve elma sirkesinin zararlarından kısaca bahsetmek istiyorum. Elma sirkesi muhtevası sebebiyle asitli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden özellikle hassas ciltlerde kızarıklık ve tahriş oluşabilir. Bu sebepten sulandırmadan kullanımı önerilmemektedir. Marketlerde bulacağınız elma sirkelerinin içinde koruyucu kimyasallar yer alabildiğinden mümkün olduğunca organik elma sirkesi kullanmanızı öneririm. Diğer yandan, saç bakımı için sirke kullanacaksanız, asit içeriğinin %4 ile %9 arasında olması gerektiğini de unutmayın.

Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

Elma sirkesi ile saç bakımı nasıl yapılır?

1- Sirkeyle saç durulama : Saçları hem temizlemek hem de doğal parlaklık kazanmasını sağlamak için elma sirkesi kullanıldığından bahsettik. Bunu yapmanın en kolay yolu asitli olan elma sirkesi ile suyun karıştırılıp, duştan çıkmadan önce saçların bu karışım ile son durulamasının yapılmasıdır. Öncelikle bu karışımı hazırlamaktan bahsedelim. İhtiyacınız olanlar organik elma sirkesi ve su. Eğer normal bir saç tipiniz varsa 1’e 1 oranında karıştırabilirsiniz. Örneğin ilk seferde 1/4 bardak su ve 1/4 bardak elma sirkesi karışımı ile durulamak yeterli olacaktır.

Öncelikle saçınızı kullandığınız şampuan ile yıkayın. Bu saç yıkama işlemi sırasında ılık (soğuğa yakın) su kullanmanızı öneririm. Çünkü sıcak su, hem saç köklerini hem de saç tellerine zarar vermekte ve ekstra olarak kurutmaktadır. Elma sirkeli durulama yapacağınız zamanlarda saç kremi kullandığınız adımı atlayın. Çünkü bu durulama saçlarınızın yumuşamasını ve saçların pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Bu elma sirkeli su karışımını tüm saçınıza dağılacak şekilde dökün. Parmaklarınızla masaj yaparak dağılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

Sirkeli durulama suyunun 5-10 dakika arası saçınızda kalmasına izin verin. Böylelikle saçınıza daha iyi nüfus edecektir. Süre bittikten sonra sirkenin fazlasının saçınızdan arınması için soğuk su ile saçınızı durulayın. Bu işlem sırasındaki sirke kokusu, başta da belirttiğim gibi, saçınız kurumaya başladıkça kaybolacaktır. Duştan çıktığınızda havlu ile değil, bir tişört yardımıyla nazikçe saçlarınızı kurulamanızı öneririm. Çünkü havlu ile saçları hırpalayarak kurulamaya çalışmak saça zarar vermekte ve saçın daha çok kabarmasına sebep olmaktadır.

Eğer kuru saç tipine sahipseniz, sirkeli su oranlamasını 1’e 3 yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu durulama işlemini haftada 1 veya 2 kez yapabilirsiniz. Çok sık uygulamanın da saçta ekstra kuruluğa sebep olabileceğini unutmayın. Normal saçlarda haftada 1, daha yağlı ve kepekli saçlarda 2 kez uygulamak yeterli olacaktır. Son olarak, sirkeli suyu saçınıza uygularken gözlerinize kaçmamasına dikkat edin.

Bu işlem sonucunda zamanla daha parlak olacağı gibi saçlar daha sağlıklı uzayacak, uçları daha az kırılacaktır ve bu yüzden kestirmeniz gerekmeyeceğinden daha çabuk uzayan saçlara sahip olacaksınız.

Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

2- Sirkeli saç bakımı uygulamaları : Sirkeli suyla durulama yapmak bana göre en kolay saç bakımı yöntemlerinden biri. Ancak bunun dışında bana daha özel bir bakım gerekiyor diyorsanız, sirkeyle karıştıracağınız bal, yumurta veya doğal yağlar ile kendinize özel bir saç bakım maskesi yapabilirsiniz.

2.1- Sirke ve bal : Özellikle saçları kuru veya kurumaya meyilli olanların maskelerinde eksik etmemeleri gereken doğal besinlerden biridir bal. Onarıcı ve özellikle de nemlendirici özelliği balı ilk akla gelen doğal nemlendiricilerden biri yapıyor. Yapmanız gereken hazırladığınız sirkeli durulama suyu içerisine 1 çorba kaşığı kadar bal (organik olması tercih edilendir) eklemektir. Bu aynı zamanda sirkenin keskin kokusunu bastıracak ve yerine hoş bir bal kokusu bırakacaktır. Balı ekledikten sonra iyice karıştırın ve bir önceki sirkeli su karışımındaki gibi kullanın.

Sirkeli suyu olduğu gibi kullanmak istiyorum ama kokusu sebebiyle yapamıyorum diyorsanız, bu karışımın içine hoş kokulara sahip doğal yağlardan (örneğin lavanta yağı) ekleyebilirsiniz. Bir kaç damla lavanta yapı bu durumda yeterli olacaktır. Ayrıca saçlarınız kurudukça elma sirkesi kokusu da uçacaktır. Elma sirkesi ile saç bakımı yaptığınız zaman aldığınız sonuçlar katlandığınız kokuya değecektir.

Son olarak, saç şekillendirme için kullandığınız fırça, tarak gibi ürünleri de sirke ile temizleyebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece, bir kaba yarım bardak sirke ve ılık su koymak ve malzemeleri içinde 15 dakika bekletmektir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN