Elma Sirkesi Maskesi

Elma Sirkesi Maskesi

Elma Sirkeli Yüz Maskesi ve Faydaları

Elma sirkeli maske tarifine geçmeden önce organik, filtre edilmemiş elma sirkesinin cilde faydalarından biraz bahsedelim. Elma sirkesi kirden ve yağdan tıkanmış cilt gözeneklerini temizleyerek sivilce oluşumunu en aza indirir. Sirkenin cilt üzerinde bir diğer önemli kullanım alanı da güneş lekeleri ve sivilce izleridir. İzlerin görünümünü azaltmak için maske hazırlamanıza gerek yok. Bir parça pamuğa bir kaç damla elma sirkesi damlatıp gece yatmadan öncelekelerin üzerine sürmeniz yeterli.

Elma Sirkeli Maske

Ben size elma sirkesi, yumurta, limonla hazırlanan bir maske tarifi vereceğim ancak elma sirkesinin hazırladığınız diğer cilt bakım maskeleri içinde de kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 1-2 çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 yarım limonun suyu
  • 2 yumurta

Önce yumurtaları kırın ve aklarını ayırın. Limon suyunu yumurta akının üzerine döküp biraz karıştırın. Daha sonra elma sirkesini ekleyin ve yumurta akları köpürünceyekadar karıştırın. Yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan sonra parmaklarınızla maskeyi yüzünüze uygulayın. Göz ve ağız çevresine sürmeyin. 10-15 dakika kadar kurumasınıbekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Maskeyi çıkarttıktan sonra nemlendirici kullanın. Bu maske gözeneklerde biriken yağı ve kiri temizleyip sivilce oluşumunu engellerken büyük cilt gözeneklerinin küçülmesine yardımcı olur.

Sirkenin Cilde Faydaları

Sirke cilt yüzeyinde bulunan bakterileri temizleyerek iltihaplanmaları ve sivilceleri önler. Aynı zamanda cildin asit dengesini sağlar ve aşırı yağı alır. Sivilce şikayetiniz varsa gece yatmadan önce sivilcelerin üzerine elma sirkesi sürebilirsiniz. Düzenli olarak elma sirkesi kullanımı cilt yüzeyindeki pürüzleri azaltır. Hassas cildiniz varsa sirkeyi direk cilde sürmek yerine yarıya yarıya suyla inceleterek kullanabilirsiniz.

Yazının başında da söylediğim gibi güneş, yaşlılık ve akne lekelerinin görünümünü azaltmak için sirke kullanabilirsiniz. Sivilce tedavisinde olduğu gibi lekeler içinde sirkeyi geceden lekelere sürüp öyle yatın. Süreci hızlandırmak isterseniz soğan suyuyla elma sirkesini karıştırabilirsiniz.

Egzama veya diğer cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntıya karşı da sirkekullanabilirsiniz. Pamuk üzerinde damlatıp kaşınan bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin. Bu uygulama, ısırgan otunun tahriş eden etkisine ve sinek sokmasına karşı da oldukça etkilidir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN